Generál: Putin v Rusku brzdí veľmi radikálne protizápadné názory. Kým je tam, Rusko nie je náš nepriateľ

0
Vladimir Putin (Autor: TASR)

Po nástupe nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ste uvítali jeho zámer zlepšiť vzťahy s Ruskom, pretože by to podľa vás prispelo k zníženiu napätia na medzinárodnej scéne. Čo hovoríte na to, že sa tieto nádeje nenaplnili, prezident Trump zmenil rétoriku, protiruské sankcie neboli zrušené, naopak zavedú sa nové?

Podľa môjho názoru je zlepšenie spolupráce Spojených štátov amerických s Ruskom v prospech celého sveta. Obávam sa konfrontácie medzi týmito štátmi, pretože ide o dve jadrové veľmoci. Rozhodne by táto konfrontácia nepostihla len USA a Rusko, ale bolo by do nej vtiahnutých oveľa viac štátov a mohla by z toho byť ďalšia svetová vojna. Navyše nám skutočne hrozí terorizmus a nedokážem si predstaviť, ako inak proti nemu bojovať než v spolupráci Spojených štátov amerických a Ruskej federácie. Pokiaľ ide o Trumpa, mám pocit, že jeho zvolenie bolo šokom pre konzervatívcov, pre ľudí okolo Hillary Clintonovej a bývalého prezidenta Obamu a že ruská karta je hlavná karta, ktorú teraz proti Trumpovi používajú. Je to karta, ktorá zrejme na voličov v Spojených štátoch amerických zaberá, zaberá na kongresmanov, a preto je proti Trumpovi účinná. Aby Trump nemohol splniť všetko, čo sľúbil a čo mal vo volebnom programe, vyhrocujú problémy s Ruskom. Žiadne dôkazy o ovplyvňovaní volieb okrem nepriamych dôkazov, okrem domnienok a správ spravodajských agentúr som ja osobne nezaregistroval.

Ale najstarší syn Donalda Trumpa sa sám priznal, že sa stretol uprostred volebnej kampane pred americkými prezidentskými voľbami s ruskou lobistkou, ktorá mu sľúbila kompromitujúce materiály na Hillary Clintonovú. A boli s ním aj Trumpov zať a súčasný poradca v Bielom dome Jared Kushner a vtedajší šéf Trumpovej kampane Paul Manafort.

To, že syn Trumpa rokoval s nejakou ruskou advokátkou, je zrejme pravda. Rozchýrila sa aj správa, že táto advokátka dostala špeciálne vízum na návštevu Spojených štátov, aby mohla s rokovať Trumpom. To bolo ešte za vlády prezidenta Obamu. Podľa Trumpa navyše Obama vedel o tých vzťahoch, ktoré k Spojeným štátom má, a nič s tým neurobil, takže je to možno pasca nachystaná na Trumpa a účinne sa používa.

Barack Obama

Barack Obama Zdroj: SITA

Myslíte si, že táto ruská karta, ako to nazývate, ovplyvňuje politické kroky Trumpa voči Rusku?

Samozrejme, že ovplyvňuje. Osobne sa domnievam, že keby nevisel Trumpovi nad hlavou ten Damoklov meč, vzťahy s Ruskom sú už oveľa konštruktívnejšie. Trump nikdy nezradí Spojené štáty, domnievam sa, že ten jeho slogan Spojené štáty predovšetkým myslí úprimne. Ale zároveň sa chce vyhnúť konfrontácii, pretože mu ide najmä o americkú ekonomiku.

Európa sa takisto stavia k Rusku veľmi rezervovane, vzťahy sa od anexie Krymu veľmi nezlepšili, medzi európskymi štátnikmi a ruským prezidentom Vladimirom Putinom sú stále na bode mrazu. Je Rusko hrozba, ako sa mnohí v Európe obávajú?

Európski politici si neuvedomujú, že Putin je veľmi pragmatický človek, ktorý brzdí niektoré veľmi radikálne protizápadné názory v Rusku. Ako ho poznám, aj osobne, domnievam sa, že Rusko nebude predstavovať nebezpečenstvo, kým bude pri moci Putin. Snahy odstrániť ho sú podľa mňa krátkozraké, lebo on je zárukou pokojného vývoja. Buďme radi, že je pri kormidle, pretože by to v Rusku mohlo vyzerať oveľa horšie. Tvrdím, že v súčasnosti Rusko nie je náš nepriateľ, kým je tam Putin. Čo bude potom, neviem.

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: SITA

Nezmenil, podobne ako k Rusku, Trump rétoriku aj postoj voči NATO, Európskej únii a európskym krajinám, ako sme videli na jeho ústretovejšom prístupe na summite G20 alebo počas jeho návštevy v Európe? Zdá sa, že pôvodne chladné a odťažité vzťahy sú vrúcnejšie, o čom svedčí najmä nedávna návšteva amerického prezidenta vo Francúzsku.

Myslím si, že to zase taká selanka s Európou nie je. Na základe toho, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorí, že Európa sa bude musieť viac spoliehať na seba alebo ako európske štáty tlačia na vytvorenie európskej armády, sa domnievam, že to zase taká selanka nebude. Podľa mňa Trump neustúpi od svojho zámeru odstúpiť od Parížskej dohody o zmene klímy a že tie protekcionistické kroky, ktoré chce urobiť v prospech americkej ekonomiky, či už sú to clá a pod., bude chcieť skutočne zavádzať. Takže Európa bude mať možno zložitú situáciu.

A ako si vysvetľujete tie vrelé objatia, ktoré sme mohli vidieť napríklad počas stretnutia amerického prezidenta Trumpa s francúzskym prezidentom Macronom?

Diplomacia je rôzna a rôzne sa vyjadruje. Ale vždy platí, že štát má najmä svoje záujmy a záujmy štátov prevládajú nad priateľmi či nepriateľmi.

Donald Trump a Emmanuel Macron

Donald Trump a Emmanuel Macron Zdroj: TASR

Takže by sme tieto vonkajšie prejavy štátnikov nemali preceňovať?

Nie, ja by som to nepreceňoval. Dôležité nie sú vyhlásenia, dôležité je to, čo sa deje za tými vyhláseniami. Americký prezident predsa nepríde do Európy a nepovie: Európania, trhnite si nohou, my s vami nechceme mať nič spoločné. On to nepovie aj preto, že Európu potrebuje ako obchodného partnera i ako spojenca, ale tam, kde bude Európa brániť záujmom Ameriky, tam sa Trump na Európu vykašle.

Ako ste ako diplomat vnímali, že prezidenta Trumpa na svetovom summite G20 v Hamburgu pri rokovacom stole medzi hlavami ekonomických veľmocí dočasne zastúpila jeho dcéra Ivanka?

To som ani nezaregistroval. Nejaká symbolika v tom bude. Trump je Trump, je svoj, je iný ako bývalí prezidenti. Jeho vystupovanie je niekedy menej diplomatické, ale, povedal by som, viac ľudské.

Generál Miroslav Kostelka v dobe menovania ministrom obrany. Zdroj: army.cz

- Reklama -