Kaliňákova reforma zlyhala, vo verejnej správe máme priveľa zamestnancov, myslia si v KDH. A takto sa popasovali s otázkou, či by si ich trúfli prepúšťať

    0
    Robert Kaliňák. (Autor: tasr)

    “Slovensko je tretie najhoršie v rámci EÚ z hľadiska počtu zamestnancov vo verejnej správe. Máme viac než 40 úradníkov na 1000 obyvateľov. Keby sme sa dostali len na úroveň Českej republiky, znamenalo by to úsporu 750 miliónov eur ročne,” uviedol Štefanec.

    Pripomenul, že Kaliňák reformou ESO sľuboval úspory 700 miliónov eur. “To sa nielenže nenaplnilo, ale počet zamestnancov verejnej správy rástol,” podotkol Štefanec s tým, že európsky priemer je 30 zamestnancov na 1000 obyvateľov. Najlepšie je na tom Fínsko (20/1000), najhoršie Maďarsko (45/1000).

    Štefanec pripomína, že počas pravicových vlád Mikuláša Dzurindu bol počet zamestnancov verejnej správy na Slovensku pod priemerom EÚ. Narastať začal až počas vládnutia Roberta Fica (Smer-SD). KDH je presvedčené, že ak by sa Slovensko dostalo aspoň na úroveň Českej republiky (mierne nad 30 zamestnancov na 1000 obyvateľov), ušetrili by sme minimálne 750 miliónov eur ročne.

    “Estónsko sa sústredilo na elektronizáciu verejnej správy. Je to krajina, kde 94 percent daňových priznaní sa podáva elektronicky. Toto je cesta aj pre Slovensko, je tu veľký priestor pre úspory. Reformu verejnej správy potrebujeme, ale nie takým systémom, ako ju začal Kaliňák,” odkázal Štefanec.

    Člen predsedníctva KDH Andrej Klapica poukázal na skutočnosť, že v Bratislavskom kraji je v orgánoch verejnej správy zamestnaných asi 20 percent obyvateľov, v ostatných krajoch sú to asi tri percentá.

    “Je to dané aj tým, že všetky centrálne úrady sú v Bratislave. KDH preto navrhuje, aby ich rozmiestnenie bolo rovnomerné po celom Slovensku. Nemôže byť napr. problém, aby Národná diaľničná spoločnosť bola v Prešovskom kraji alebo Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Banskobystrickom,” myslí si. Takýmto opatrením by sa podľa KDH dosiahlo, aby sa v krajoch, kde je vysoká nezamestnanosť, vytvorili nové pracovné miesta a v Bratislavskom kraji by zase boli voľní ľudia pre súkromnú sféru.

    Na otázku, či by si KDH trúflo prepúšťať štátnych zamestnancov, Štefanec pripomenul, že za pravicových vlád sme boli pod priemerom. “Slovensko má nedostatok kvalifikovaných ľudí. Otázka stojí, kde ich zobrať. A práve títo zamestnanci vo verejnej správe sú dobrý zdroj. Nemôžme stále donekonečna podporovať neefektivitu. Pred rokom 2013 Kaliňák ohlasoval, že to ide riešiť, hovoril o úsporách. Dnes vidíme, že sme niekde úplne inde. Ich vláda podporila neefektivitu. Preto sa netreba báť zmien,” dodal.

    - Reklama -