sobota, 11 júla, 2020
21.7 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Proti samitu G20 v Hamburgu sa vzniesla masívna vlna odporu. Strety...

VIDEO Proti samitu G20 v Hamburgu sa vzniesla masívna vlna odporu. Strety demonštrantov s políciou. Lietali fľaše aj petardy. Na rad prišli aj vodné delá

Stalo sa tak po zrážkach bezpečnostných zložiek s demonštrantmi, ktorých tvrdé jadro sa predtým muži zákona neúspešne pokúsili oddeliť od pokojne protestujúcich účastníkov pochodu.

Pri zrážkach, počas ktorých hádzali násilníci na policajtov rôzne predmety vrátane fliaš či petárd a bezpečnostné zložky použili v reakcii paprikový sprej i vodné delá, došlo k zraneniam zatiaľ nešpecifikovaného počtu osôb. Známy nie je zatiaľ ani presný počet zadržaných výtržníkov.

Vyplýva to z informácií Severonemeckého rozhlasu (NDR), internetového vydania denníka Bild, ako aj agentúry DPA.

Neskôr výtržníci podpálili kontajnery s komunálnym odpadom, ako aj najmenej jedno motorové vozidlo. Skupiny výtržníkov rozbili výkladné skrine obchodného domu v hamburskej štvrti Altona a jednej z pobočiek sporiteľne.

V meste je vraj medzičasom postavených viacero barikád. Polícia, ktorá ráta v priebehu noci s ďalšími izolovanými akciami časti odporcov summitu, informovala, že nielen v Altone, ale aj ďalších hamburských štvrtiach vrátane St. Pauli došlo už po ukončení pochodu k poškodzovaniu majetku a útokom na bezpečnostné zložky.

Vrchný správny súd v Hamburgu včera zamietol viacero sťažností organizácie Attac známej odporom voči globalizácii, ktorej plánované demonštrácie v prvý deň summitu zostávajú tak zakázané. Nemecká pobočka organizácie Attac avizovala tri piatkové akcie v dejisku summitu, so sťažnosťou sa môže ešte obrátiť na Spolkový ústavný súd.

Anti-G20 protest v Hamburgu. Zdroj: YouTube/ Rupty TV

Samit G20 môže priniesť mnohé prekvapenia

Tohtoročný summit skupiny G20, ktorá združuje najvýznamnejšie vyspelé a rozvojové krajiny sveta, bude mať mimoriadny význam. Vyhlásil to vo štvrtok nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel ako predstaviteľ hostiteľskej krajiny, ktorá v súčasnosti tomuto medzinárodnému fóru predsedá.

“Len zriedka bývalo toto stretnutie tak dôležité a potrebné, ako je tomu dnes,” povedal Gabriel pre nemeckú mediálnu skupinu Funke Mediengruppe ohľadne dvojdňového summitu, ktorý sa začína v piatok v Hamburgu za prísnych bezpečnostných opatrení.

Témami tohtoročného stretnutia lídrov 19 krajín sveta a Európskej únie sú opäť obchod, bezpečnosť a životné prostredie. Ako však upozorňuje agentúra DPA, zúčastnení “hráči a spôsob ich interakcie sú v mnohom neznámymi premennými”.

Médiá pritom poukazujú na situáciu po nedávnom summite užšej skupiny G7, kde prezident USA Donald Trump odmietol prispieť ku konsenzu v oblasti boja proti klimatickej zmene. Nejasné sú taktiež úlohy, ktoré zohrajú prezidenti Číny a Turecka, alebo výsledky očakávaného prvého bilaterálneho stretnutia Trumpa s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa ešte v stredu stretla v Berlíne s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom a v predvečer summitu rokovala v Hamburgu s Donaldom Trumpom, vyjadrila očakávanie, že nadchádzajúce rokovania budú zložité. Vzhľadom na úzku spoluprácu Nemecka s predchádzajúcou a nasledujúcou predsedníckou krajinou G20 (Čína a Argentína) však dúfa, že bude možné “prekonať niektoré úskalia, aj keď sa ešte nedá povedať, ako bude vyzerať konečný výsledok”.

Výrazným sprievodným znakom summitu v Hamburgu sú prísne bezpečnostné opatrenia, prijaté najmä v súvislosti s ohlásenými masovými protestmi odporcov globalizácie. Podľa rôznych zdrojov bude toto druhé najväčšie mesto Nemecka strážiť 19.000-20.000 policajtov, zatiaľ čo počet demonštrantov sa odhaduje na 100.000. Organizátori tiež očakávajú prítomnosť zhruba 4800 zahraničných novinárov.

Gabriel označil za desivé, že stretnutie lídrov G20 musí prebiehať za týchto okolností, pričom však vyjadril presvedčenie, že bez podujatí tohto druhu by “nastal vo svete ešte väčší rozvrat”. Podľa ministra je dialóg v rámci G20 pre svet životne dôležitý, zatiaľ čo Nemecko je preň “presne tým pravým hostiteľom”.

Na margo ohlásených protestov Gabriel dodal, že dokáže pochopiť nespokojnosť mnohých ľudí s terajšími pomermi vo svete, keďže takisto patrí medzi nich. Avšak upozornil, že Nemci a Európania sa budú v Hamburgu zasadzovať za to, aby bol svet pokojnejším a spravodlivejším. “Iba protestovať a nerozprávať sa spolu je vlastne kapituláciou na tieto pomery,” vyjadril sa šéf nemeckej diplomacie, ktorý tiež avizoval sebavedomý prístup Nemcov a ostatných Európanov k Trumpovi počas nadchádzajúcich rokovaní.

Ohľadne očakávaného prvého stretnutia Trumpa s Putinom dúfa nemecká vláda v dosiahnutie “konkrétnych dohôd pre budúcu spoluprácu” Washingtonu s Moskvou. “Potrebujeme konečne nový začiatok pre uvoľnenie napätia a odzbrojenie,” povedal Gabriel.

Hlavnými témami na stretnutí Trumpa s Putinom budú podľa očakávania konflikty v Sýrii a na Ukrajine, terorizmus a obmedzenie zbrojenia, uviedol začiatkom týždňa Kremeľ.

Trumpov príchod do Hamburgu. Zdroj:  YouTube/ BBC News

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Facebook uvažuje o zákaze politickej reklamy pred voľbami v USA

Spoločnosť Facebook zvažuje, že zakáže akúkoľvek politickú reklamu na svojej sociálnej sieti v dňoch pred prezidentskými voľbami v USA, ktoré sa uskutočnia...

Šéf WHO: Intenzívne ohniská nového koronavírusu sa stále dajú skrotiť

Intenzívne ohniská nového koronavírusu sa dajú stále dostať pod kontrolu, uviedol v piatok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyjadril...

Prieskum: Väčšina Nemcov si za nového kancelára praje Markusa Södera

Väčšina obyvateľov Nemecka si praje, aby ministerský predseda spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder prevzal po Angele Merkelovej mandát spolkového kancelára. Merkelová odstúpi...

Prešov: Fakultná nemocnica obnovila zákaz návštev

Na všetkých oddeleniach Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove obnovili zákaz návštev. Ako informovala hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Renáta Cenková, obmedzenie...

Európsky parlament: Vytvorí sa európska zdravotná únia. Europoslanci zo Slovenska vravia: konečne

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v piatok v Bruseli zdôraznili potrebu poučiť sa z koronakrízy a zapojiť sa do oveľa silnejšej spolupráce v...

Haulík: V Za ľudí nedávam veľa šancí ani Remišovej, ani Šeligovi. Projekt vznikol na vygenerovanie Kisku ako premiéra, iný tmel nemá

Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska odchádza z politiky. Ešte predtým vyhlásil, ako si predstavuje stranu po odchode. Za ideálny scenár označil...

WHO hlási rekordný denný nárast v prípadoch nákazy koronavírusom

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlásila v piatok rekordný nárast prípadov nákazy koronavírusom vo svete - za 24 hodín ich pribudlo celkovo 228.102....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,870 Úmrtí 28 Uzdravení 1,481 Infikovaných 361 Last updated: 11. júla 2020 - 09:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky