pondelok, 25 októbra, 2021
9.9 C
Bratislava
ÚvodArénaKontroverzné dielo „Fuck White People“ podľa súdu nie je šírením nenávisti, ale...

Kontroverzné dielo „Fuck White People“ podľa súdu nie je šírením nenávisti, ale podobá sa skôr odkazu Nelsona Mandelu

Súd v Kapskom meste rozhodol, že dať dielu názov, ktorý uráža belochov, nie je šírením nenávisti. Autor Dean Hutton patrí k pohlavne nebinárnym (non-binary) osobám, čo znamená, že sa nehlási k mužskému ani ženskému pohlaviu a necháva sa oslovovať ako „oni“. Umelec Hutton vystavil svoje provokatívne „dielo“ v čase, keď Juhoafrická republika prežíva mimoriadne napäté obdobie. Prezident Zuma prednedávnom vyhlásil radikálny plán na vytlačenie „bieleho kapitálu“ z krajiny. 
 
Celým „umením“ je pritom jediná inštalácia plagátu, na ktorom je čiernobielym písmom opakovane napísané Fuck White People. Na väčšine fotografií „diela“ pred ním sedí jeho autor Dean Hutton, ktorý bojuje za práva pôvodných domorodých obyvateľov Juhoafrickej republiky. 
 
Po medializácii prípadu sa rozbehla vlna nenávistných reakcií a autor preto na svojom facebookovom profile uverejnil žiadosť, aby ho ľudia informovali, ak nájdu na internete nejaký hanlivý obsah na jeho adresu. 
 
Ani hnev verejnosti však nič nezmohol a súd rozhodol v prospech autora s tým, že prirovnal jeho „dielo“ k odkazom, ktoré po sebe zanechali bojovníci za ľudské práva ako Nelson Mandela. Slová „bieli“ a „ľudia“ totiž podľa súdu neboli smerované proti všetkým belochom, ale údajne iba proti „zdedenému systému bielej dominancie“. Preto vraj nejde o hanobenie rasy ani diskrimináciu či šírenie nenávisti voči iným etnickým skupinám. 
 
Podľa lídra Kapskej strany Jacka Millera, ktorý umelca zažaloval, vyvoláva rozhodnutie súdu otázniky nad ochranou menšín v Juhoafrickej republike. „V roku 1994 juhoafrická vláda pod vedením Nelsona Mandelu propagovala víziu dúhového národa. Dnes je Fuck White People umením. Kam táto krajina smeruje?“ pýta sa Miller. 
 
Autor Hutton po vynesení rozsudku uviedol, že je za „veľmi rozumné“ rozhodnutie súdu vďačný. „Tento rozsudok je majákom nádeje v ťažkých časoch, keď vidíme globálny nárast bieleho nacionalizmu. Brexit, Trump a nárast nacionalizmu v Európe a ďalších kolóniách. Nech sa rasisti znova boja,“ vyzýva umelec.  
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 457,431 +993 Dnes Úmrtí 12,917 +14 Dnes Uzdravení 413,068 Infikovaných 31,446 Last updated: 25. októbra 2021 - 12:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img