Francúzsko neuzná anexiu Krymu Ruskou federáciou, uistil Macron Porošenka

  0
  Ilustračné foto: Mapa (Autor: ReproFoto: youtube)

  Macron pred svojim hosťom na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že Francúzsko nič nemení na svojom postoji rešpektovať zvrchovanosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach.

  Podľa tlačovej agentúry Reuters obaja prezidenti potvrdili očakávanie, že ďalšie stretnutie týkajúce sa konfliktu na Ukrajine, v tzv. normandskom formáte (Francúzsko, Nemecko, Ukrajina a Rusko) sa uskutoční koncom júna alebo začiatkom júla, ešte pred summitom skupiny G20.

  Macron na minulotýždňovom summite EÚ spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou informoval o tom, že Rusko neplní minské dohody a lídri EÚ sa rozhodli o ďalších šesť mesiacov predĺžiť súbor sankcií voči Rusku, ktoré boli prijaté pre jeho zapojenie do konfliktu na východe Ukrajiny.

  Francúzsky prezident potvrdil, že jeho krajina neuzná anexiu Krymu, a dodal, že je veľmi dôležité, aby predstavitelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) mohli plniť svoje kontrolné činnosti v konfliktnej zóne na Ukrajine.

  Porošenko v tejto súvislosti dodal, že si želá nepretržitú prítomnosť pozorovateľov OBSE na bojovej línii, a svojho hostiteľa požiadal o pomoc pri vypracovaní plánu pre mier a odsun okupantov z Ukrajiny.

  Tlačová agentúra Reuters pripomenula, že Macron nesúhlasí s americkým ministrom zahraničných vecí Rexom Tillersonom, ktorý naznačil, že bojové akcie na východe Ukrajiny by mali byť vyriešené mimo rámcovej dohody z Minsku. Podľa Macrona sú základným kameňom budúcej mierovej dohody pre Ukrajinu sú práve minské dohody.

  - Reklama -