Projekt madridskej radnice: Nahradenie tradičných panáčikov na niektorých semaforoch dvoma mužmi alebo dvoma ženami držiacimi sa za ruky

  0
  LGBT pochod (Autor: TASR)

  Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v Európe podujatie sprevádzajú veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. K viac ako šesťsto policajtom v službe do Madridu povolali ako posily ďalších štyristo policajtov z iných častí krajiny.

  Situáciu v uliciach budú monitorovať vrtuľníky. Polícia do ulíc vysiela aj jazdnú políciu a hliadky so špeciálne vycvičenými psami. V rámci bezpečnostných opatrení polícia zakázala veľkým autám vjazd do centre Madridu. Vydala aj zákaz vstupu do centra s batohom.

  Séria podujatí venovaných právam komunity LGBT sa v Madride začala už v piatok, keď tamojšia radnica predstavila verejnosti svoj najnovší projekt – ide o nahradenie tradičných panáčikov na semaforoch dvoma mužmi alebo dvoma ženami držiacimi sa za ruky. Takto boli zmenené semafory na 72 madridských križovatkách. Komunita LGBT tento krok radnice vyzdvihla a označila ho za pozitívny príklad inklúzie. Zmenené figúrky na semaforoch zostanú aj po skončení festivalu.

  V Írsku pochodoval aj premiér

  K očakávaným vyše 30.000 účastníkom pochodu Pride Parade v Dubline sa včera pridal aj írsky premiér Leo Varadkar, ktorý je najmladším ministerským predsedom v dejinách Írskej republiky a zároveň prvým, čo sa verejne prihlásil k svojej homosexuálnej orientácii.

  Leo Varadkar, Zdroj: TASR

  Dnešný pochod ulicami Dublinu sprevádzajú sprísnené bezpečnostné opatrenia. Ich účastníci sa museli podrobiť policajnej kontrole a smeli mať len batohy vo veľkosti A4.

  Niekoľko desiatok príslušníkov sexuálnych menšín pochodovalo včera aj ulicami srbskej metropoly Belehrad. Účastníci pochodu vyzdvihovali najmä to, že novou premiérkou v Srbsku sa v prípade potvrdenia vo funkcii môže stať Ana Brnabičová, ktorá sa otvorene hlási k lesbickej sexuálnej orientácii.

  Na premiérsky post Anu Brnabičovú nominoval minulý týždeň prozápadný srbský prezident Aleksandar Vučič. Brnabičová (41) je prvou ministerkou srbskej vlády, ktorá sa otvorene priznala k svojej lesbickej orientácii. Zároveň by sa mohla stať prvou ženou vo funkcii ministerskej predsedníčky v tejto pomerne konzervatívnej balkánskej krajine.

  Ana Brnabičová, Zdroj: TASR

  Pochod za práva a slobody komunity LGBT sa konal aj v uliciach francúzskej metropoly Paríž. Pochod, ktorý sa začal na Námestí svornosti s cieľom na Námestí republiky, je špecifický tým, že je aj pripomenutím prvého podobného podujatia v Paríži pred 40 rokmi.

  Turecké úrady dali podujatiu stopku

  Turecké úrady včera oznámili, že nepovolia na nedeľu naplánovaný istanbulský pochod za práva sexuálnych menšín. Úrad istanbulského guvernéra zverejnil vyhlásenie, v ktorom argumentuje, že pochod nedovolí z dôvodov ochrany bezpečnosti samotných účastníkov, turistov a verejného poriadku. Verejnosť si cez sociálne médiá zdieľala odkaz, podľa ktorého sa pochod začne v nedeľu na námestí Taksim.

  Úrad guvernéra namietal, že táto časť mesta nie je určená na demonštrácie. Argumentoval, že dosiaľ nedostal ani náležitú žiadosť o jej usporiadanie. Spomenul, že proti tomuto podujatiu sa ohradilo viacero rôznych skupín.

  Na istanbulský pride prišlo v roku 2014 okolo 100.000 osôb. Išlo o najväčšie zhromaždenie oslavujúce práva LGBT ľudí v moslimskom svete. Úrady od toho času podobné podujatie nedovolili.

  - Reklama -