nedeľa, 20 júna, 2021
30.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Astronomický dlh slovenských domácností. Na toto sa poskladáte aj vy

Astronomický dlh slovenských domácností. Na toto sa poskladáte aj vy

Aj na tomto prepočte ukazoval plénu parlamentu, že Slovensko nemá nízky dlh, stále sa nachádza v sankčnom pásme dlhovej brzdy. S návrhom na uvoľnenie dlhovej brzdy preto Jurzyca nesúhlasí.

Okrem toho, môže sa podľa neho stať, že po takomto uvoľnení peňazí na diaľnice a rýchlostné cesty prídu ďalšie požiadavky. Napríklad na financovanie železničných projektov, alebo zdravotníctva či vzdelávania. “Nenavykajme celú spoločnosť a všetky odvetvia žiť na dlh,” upozorňoval.

Prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD) pritom podľa neho výrazne zadlžovala štát v rokoch krízy s argumentom, že v dobrých časoch sa dlh zníži. “Prišli dobré časy a dlh sa nevrátil späť,” opísal Jurzyca. Zároveň aj na príkladoch zo zahraničia upozorňoval, že dlhy môžu veľmi rýchlo narásť. Napríklad dlh Cypru dokázal podľa jeho slov stúpnuť o 63 % za sedem rokov, Írsko zvýšilo svoj dlh o 95 % za šesť rokov a Španielsko o 64 % za sedem rokov.

Jurzycova kolegyňa zo strany Jana Kiššová (SaS) doplnila, že v dnešných časoch, keď vláda stále deklaruje, ako sa ekonomike darí, by skôr očakávala znižovanie dlhu, alebo aspoň zásadné reformy štátu. “Naopak, v tomto 'darí sa' prichádza vláda s tým, že chce zadlžovať krajinu,” konštatovala poslankyňa.

S návrhom na uvoľnenie dlhovej brzdy nesúhlasí ani poslanec OĽaNO-NOVA Eduard Heger. “Dlhová brzda je strop, ktorý má ochrániť naše deti pred zlými správcami,” uviedol. Z východniarov sa pritom podľa neho v tomto prípade robia rukojemníci. Aby sa uvoľnila dlhová brzda a dopriala sa diaľnica východnému Slovensku.

“Urobíme všetko pre to, aby neboli ľudia použití ako rukojemníci. Aby ste neprejedli ďalšie peniaze,” vyhlásil Heger. Pritom súčasná vláda a Smer-SD, ktorý je pri moci takmer desať rokov, by sa mal podľa neho ospravedlniť ľuďom na východnom Slovensku, že ešte nemajú diaľnicu.

Splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty Igor Janckulík (Most-Híd) upozornil, že nebol prizvaný k tomuto návrhu. Podľa vlastných slov však cestuje po rôznych regiónoch Slovenska a vidí, že peniaze na cesty chýbajú. “Viem si predstaviť podporiť túto dlhovú brzdu, ale s presne stanovenými podmienkami,” dodal.

Poslanec vládneho Smeru-SD Ján Podmanický zároveň vyzval opozičných zákonodarcov, nech v novele pomôžu naformulovať mechanizmus a poistky, ktoré by zabránili plytvaniu.

Viacerí opoziční poslanci však koalícii vyčítali, že medzi predkladateľmi návrhu uznesenia sú “mnohí súčasní župani”. “Nemôžem sa zbaviť pocitu, že ide o župnú kampaň z peňazí, ktoré budú splácať naše deti,” uviedol Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA). Podľa poslanca a predsedu Trenčianskeho kraja Jaroslava Bašku (Smer-SD) je však dôvodom to, že predsedovia samosprávnych krajov žijú v daných regiónoch a vidia chýbajúce cesty a potrebu ich výstavby.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,325 +28 Dnes Úmrtí 12,492 +6 Dnes Uzdravení 377,950 Infikovaných 883 Last updated: 20. júna 2021 - 20:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -