Suma životného minima sa má po 4 rokoch zvýšiť. Zázraky však nečakajte

  0
  Peniaze, ilustračné foto (Autor: SITA/AP)

  Naposledy sa výška životného minima upravovala 1. júla v roku 2013. Naviazané sú pritom na ňu viaceré daňové veličiny, ktoré od júla tohto roka stúpnu tiež.

  “Mesačný daňový bonus na dieťa sa zvýši zo sumy 21,41 eura na sumu 21,56 eur, teda pôjde o sumu 258,72 eura ročne. Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala zvýšiť zo sumy 3803,33 eura na 3830,02 eura. Hranica základu dane, od ktorého sa bude uplatňovať sadzba dane 25 %, sa zvýši zo sumy 35.022,31 eura na 35.268,06 eura,” priblížil Radovan Ihnát zo Slovenskej komory daňových poradcov.

  V oblasti mimo daní bude mať zvýšenie životného minima vplyv na zvýšenie rodičovského príspevku, prídavku na dieťa, ale aj minimálneho dôchodku, hranice nároku na predčasný starobný dôchodok alebo výšku nepostihnuteľnej sumy pri exekučných zrážkach.

  “Toto zvýšenie opäť otvára otázku, do akej miery je logické viazať niektoré daňové veličiny práve na sumu životného minima. Priemerná mzda zamestnancov vzrástla zo sumy 842 eur v roku 2014 na sumu 920 eur v roku 2016. Nakoľko suma nezdaniteľnej časti základu dane sa nemenila, väčšia časť príjmu fyzických osôb bola predmetom dane a ich efektívna sadzba dane sa zvýšila,” upozorňuje Ihnát.

  Výška daňového bonusu na dieťa taktiež roky stagnovala.

  “Pritom napríklad v Českej republike od roku 2015 odstupňovali sumu daňového bonusu na prvé, druhé, tretie a každé ďalšie dieťa, pričom sumy sú presne definované zákonom a nie sú viazané na žiadne iné ekonomické veličiny. Ročné sumy sú výrazne vyššie ako na Slovensku,” upozornil Ihnát.

  - Reklama -