Od nedele k nám môžu prichádzať Ukrajinci bez víz. Do Schengenu sa nesmú dostať ľudia so zlým úmyslom, varuje bezpečnostný analytik

  0
  Ilustračná fotografia, slovensko-ukrajinská hranica (Autor: TASR)

  V nedeľu 11. júna začne platiť rozhodnutie Európskej únie o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny. Preto je možné očakávať zvýšenie čakacích lehôt najmä pri ceste z Ukrajiny na Slovensko. S Ukrajinou máme tri cestné a dva železničné hraničné priechody. Schválený mechanizmus umožňuje pri porušovaní pravidiel jednoduchšie prerušenie platnosti dohôd o bezvízovom styku.

  „U občanov Ukrajiny, ktorí vlastnia biometrický pas, sa povinnosť predložiť vízum od 11. júna 2017 nepožaduje. Ak však nemajú biometrický pas, naďalej podliehajú vízovej povinnosti,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Polícia informovala aj o personálnom a technickom posilnení výkonu služby na hraničných priechodoch s Ukrajinou a v ich okolí.

  Hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko považuje uľahčenie cestovania z Ukrajiny za jeden z míľnikov spolupráce medzi Úniou a Ukrajinou i ako výhodu pre ukrajinskú stranu. Prípadné narušenie bezpečnosti je podľa neho plne v rukách polície.

  Do Schengenu by sa nemali dostať ľudia so zlým úmyslom

  Riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Jaroslav Naď si myslí, že je to jasný signál budúcej spolupráce Európskej únie s Ukrajinou, dodáva však, že bezpečnostné zložky musia garantovať, kto všetko sa dostane do priestoru Schengenu. „Vychádzajúc z toho, že všetky pravidlá budú rešpektované, teda, že budeme mať istú mieru istoty pravosti dokumentov a že bezpečnostné zložky na Ukrajine dokážu aj v rôznych krajinách EÚ garantovať to, že s falošnými dokladmi sa nedostanú ľudia so zlým úmyslom z Ukrajiny do priestoru Schengenu, tak to považujem skôr za pozitívny krok. Myslím si, že na jednej strane to dáva európsku perspektívu a jasný signál, že zo strany EÚ máme záujem o spoluprácu s Ukrajinou,“ hovorí Naď.

  Bezpečnostný analytik Jaroslav Naď Zdroj: FB

  Podľa analytika by tento krok mohol zlepšiť aj turistický ruch medzi SR či ostatnými krajinami Schengenu a Ukrajinou. Možnosť následnej kontroly pri vydávaní schengenských víz pre ukrajinských občanov prichádzajúcich do priestoru Schengenu je znížená tým, že bude postačovať biometrický pas vydaný vládou Ukrajiny, čiže nebude tam možnosť ďalšieho skríningu pri vydávaní schengenských víz.

  „Nemyslím si, že by to bolo zlé a znamenalo to nejaké zásadné zvýšenie bezpečnostného ohrozenia,“ dodáva bezpečnostný analytik s dôvetkom, že nemôže súhlasiť s niektorými názormi, že by takáto zmena stála daňových poplatníkov viac pre zvýšenie stavu policajného zboru. Rovnako sa nedomnieva, že by bolo signifikantné zníženie príjmov do štátneho rozpočtu pre príspevky za schengenské víza.

  „Naša ostraha schengenskej hranice na východe bola veľmi kvalitná a naďalej kvalitná je. Nemyslím si, že by to bol nejaký zásadný zlom z hľadiska zvýšenia nákladov, straty príjmov alebo zvýšenia ohrozenia,” vraví. Naď, naopak, očakáva, že príjmy do štátneho rozpočtu budú výrazne vyššie, lebo ukrajinskí občania, ktorí u nás chcú dovolenkovať, nebudú musieť platiť za víza. Na druhej strane, budú musieť zaplatiť 40 eur za biometrický pas.

  Pre ukrajinskú mafiu nebolo problémom zabezpečiť si víza na Slovensko

  „Navyše ukrajinský organizovaný zločin, ktorý mal záujem pôsobiť na území Slovenskej republiky, už na ňom pôsobil. Pre nich nebol problém zabezpečiť si pasy aj víza a tiež prípadných kvázi obchodných partnerov na Slovensku. Takže z tohto hľadiska si nemyslím, že by išlo o nejaké zvýšenie hrozby,“ dodal Naď.

  Exportu ukrajinského extrémizmu na Slovensko, napríklad z radov zástancov Pravého sektora, ktorý je aktívny aj v Zakarpatskej oblasti, sa riaditeľ SSPI neobáva. „Pravý sektor na Ukrajine je aktívnou zložkou, tak isto ako sú neonacisti a pravicoví extrémisti aktívni aj na Slovensku,“ pokračuje Naď, pričom si nemyslí, že nová situácia bude mať vplyv na zvýšenie extrémizmu na Slovensku či v Európe.

  Rozhodnutie Európskej únie o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny chápe Naď ako politický signál pre Ukrajincov, že EÚ s nimi počíta a má záujem o spoluprácu. „Bol to prísľub, ktorý bol naplnený a poviem úprimne, že aj napriek mojim očakávaniam EÚ splnila to, čo sľúbila a myslím, že je to správne,“ uzatvára Naď.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu