Konkurencieschopnosť Slovenska? Aby ste neboli zbytočne rozladení…

  0
  Bratislavský hrad (Autor: TASR)

  Presnejšie sa Slovensko umiestnilo na 51. priečke v rámci celkovo hodnotených 63 štátov, pričom zo stredoeurópskeho regiónu sú na tom horšie už len Maďari. Naši južní susedia sa nachádzajú ešte o jednu priečku nižšie.

  Informácie vychádzajú zo Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2017 od švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu, na ktorej za slovenskú stranu spolupracovala Nadácia F. A. Hayeka.

  Ďalej sa dá tiež dozvedieť, že Slováci si v porovnaní s predchádzajúcim rokom pohoršili hneď o 11 miest. A dôvod tohto neradostného konštatovania?

  „Slovensko si výraznejšie pohoršilo v troch zo štyroch hlavných oblastí. V prípade ekonomickej výkonnosti zostúpilo o osem priečok, v prípade efektivity vlády sa Slovensko prepadlo o trinásť miest. Ako problém bolo označené aj zvyšovanie regulačného zaťaženia podnikateľského sektora, čo ovplyvňuje zdravé fungovanie podnikov hlavne z dlhodobého hľadiska a tiež vnímanie korupcie. V oblasti efektívnosti podnikov sa Slovensko umiestnilo na 54. priečke, pričom sa prepadlo o šestnásť miest,“ osvetľuje nemilé detaily vo svojom článku portál WebNoviny.sk.

  Ako sa ďalej píše v ročenke spomenutej Hayekovej nadácie, ako najväčšie problémy sa v slovenských podmienkach ukazujú prílišná závislosť od jedného druhu priemyslu, tiež dosť vysoká miera nezamestnanosti mladých ľudí a v neposlednom rade aj rigidita  pracovného trhu či problémy s nedostatkom pracovníkov v niektorých vybraných odvetviach.

  „Aj keď sa stav verejných financií podľa nadácie zlepšil, medzi negatívne vnímané sa zaradila zadlženosť, zhoršenie stavu v oblasti daňovej politiky najmä cez vnímané zvyšovanie daní či daňových základov,“ píše takisto spomínaný portál.

  Na čelných priečkach prestížneho rebríčka skončili okrem víťazného Hongkongu druhé Švajčiarsko, respektíve tretí Singapur.

  Pomyselná „zemiaková“ medaila sa ušla  Spojeným štátom.

  Výpočet negatívnych správ pre Slovensko ešte dokresľuje fakt, že prepad o 11 miest je vôbec najvýraznejším medziročným pádom spomedzi všetkých krajín. Naopak, skokanom roka je Kazachstan, ktorý si oproti roku 2016 polepšil až o úctyhodných pätnásť miest.

  Kazachstan sa dynamicky mení na modernú krajinu. Na snímke kazašská metropola Astana. Zdroj: Nature Gallery

  - Reklama -