Súboj o RTVS. Kto spáchal rituálnu samovraždu a kto má najväčšie šance? Otvorený názor na kandidátov. Do debaty prispel aj riaditeľ ČT

0
Pred vstupom do areálu RTVS (Autor: TASR)

Eduard Chmelár: Ruttkay spáchal rituálnu samovraždu

V utorok sa uskutočnilo verejné vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS. Sledovali ste ho?

Samozrejme, je to súčasť mojej práce.

Ako hodnotíte jednotlivé prezentované projekty? Ktorá vízia sa vám najviac páčila a prečo?

Takto: uchádzačov by som rozdelil na dve skupiny. Za relevantných kandidátov považujem Václava Miku, Michala Ruttkaya, Jaroslava Rezníka a Zuzanu Ťapákovú. Páčili sa mi aj niektoré nápady Fedora Flašíka. Aj keď jeho koncepcia nebola ucelená, viaceré jeho návrhy boli veľmi svieže. Mám na mysli hlavne budovanie identity a využitie terajšej budovy rozhlasu ako múzea alebo galérie. Vyzeralo by to lepšie ako Musée d’Orsay v Paríži vybudované z bývalej železničnej stanice, a to by už bolo niečo. Celkovo však má význam rozprávať sa len o štyroch spomenutých kandidátoch. Z nich sa mi najviac páčila prednáška Michala Ruttkaya – zdôrazňujem prednáška, nie projekt – pretože vystihla problémy, pred ktorými verejnoprávna televízia v najbližších rokoch bude stáť. Václav Mika mal zasa najprofesionálnejšie vypracovaný projekt.

Jaroslav Rezník ma presviedča dlhodobými výsledkami na poste šéfa verejnoprávneho rozhlasu, ako aj tlačovej agentúry a považujem ho za najlepšieho manažéra v tejto oblasti. Zuzana Ťapáková si ma zasa získala veľmi citlivým a vyváženým chápaním toho, čo koncepcia verejnoprávnosti obsahuje.

Zdroj: TASR / zľava: Zuzana Ťapáková, Richard Dírer, Jaroslav Rezník, Fedor Flašík, Peter Abrahám, Michal Ruttkay, Václav Mika

Máte medzi kandidátmi svojho favorita? Ak áno, kto ním je a prečo?

V tejto fáze je to už len politické rozhodnutie. Ktokoľvek zo spomínaných štyroch kandidátov sa stane generálnym riaditeľom alebo riaditeľkou RTVS, má na to všetky odborné predpoklady. Treba si však uvedomiť, okolo čoho sa bude točiť voľba nového šéfa verejnoprávneho telerozhlasu. Nebude to zameranie na detského diváka, nový športový kanál či posilnenie pôvodnej dramatickej tvorby. Bude to len a výlučne postoj k spravodajstvu. A vieme, že vládna väčšina s jeho objektívnosťou a vyváženosťou nie je spokojná. Podľa môjho názoru oprávnene.

Mikovo vedenie sa hrdí tým (a treba povedať, že na to až zneužíva verejnoprávny priestor pred voľbami riaditeľa), že im v jednom prieskume vyšlo, že ľudia považujú RTVS za najobjektívnejšiu. Lenže objektivita sa nemeria ľudovým hlasovaním, takto sa meria obľúbenosť. Objektivita je ukazovateľ, ktorý má svoje exaktné odborné kritériá, k tomu nemožno pristupovať tak, že čo na to poviete. Laický divák vie zhodnotiť, či sa mu program páči a či ho zaujal, ale nie to, či splnil všetky atribúty vyváženosti, plurality a náročnosti pri posudzovaní informácií. Tu prosto Mika zlyhal. A nejde o to, že sa Ficovi alebo Dankovi nepáči, koľkokrát sa objavia na obrazovke, tí by sa do toho vôbec nemali miešať. Ide o to, akým spôsobom sú informácie spracovávané, že v niektorých oblastiach (ako je napríklad zahraničná politika) sa na vás valí až jednostranná propaganda, že redaktori sa spoliehajú len na úzko vymedzený okruh zdrojov, že postoje relevantnej časti názorového spektra vo vysielaní jednoducho vôbec nezaznievajú, a to by sa vo verejnoprávnych médiách nemalo stať. To je dôvod, pre ktorý je Mika nepriechodný.

Ruttkay zasa podľa môjho názoru spáchal na verejnom vypočutí rituálnu samovraždu, keď povedal, že spravodajstvo bude aj naďalej objektívne ako doposiaľ – a tí, ktorí o tom budú rozhodovať, si to všimli. Takže nám ostáva Rezník, ktorého zatiaľ odmieta podporiť Most a Ťapáková, ktorá sa môže stať východiskom z patovej situácie. Ale do volieb je ešte niekoľko týždňov a dovtedy môže byť všetko inak, politické obchody sú nepredvídateľné.

Reprofoto: rtvs.sk / Michal Ruttkay

Ako hodnotíte doterajšie pôsobenie Václava Miku vo funkcii generálneho riaditeľa RTVS?

Rozhlas a televízia Slovenska prešla za posledné obdobie viacerými kvalitatívnymi zmenami, z ktorých najpozitívnejšie hodnotím programovú skladbu televíznej Dvojky. To však nie je ani tak zásluha Václava Miku ako skôr riaditeľky Dvojky, dlhoročnej profesionálky so zmyslom pre verejnoprávnosť Marty Gajdošíkovej. Dokázala nastaviť tento formát tak, že prakticky každý deň prináša tie najhodnotnejšie filmy a dokumenty svetovej i domácej produkcie. Tieto výsledky sa nedajú zmerať píplmetrami. Treba si uvedomiť, že časť divákov bude mať k vysielaniu verejnoprávnej televízie výhrady vždy, kým tam neuvidí filmy so Stevenom Seagalom. Ale Dvojka sa stala veľmi výraznou kvalitnou alternatívou komerčných médií a tento fakt je neodškriepiteľný.

Rovnako neodškriepiteľné sú však aj nedostatky v spravodajstve, ktoré je často menej objektívne ako spravodajstvo komerčných médií a tento fakt nemôžu expertovi vyvrátiť ani celé zástupy celebrít a najatých analytikov zo skorumpovaných think tankov. Veľa námietok sa dá povedať aj ku skladbe spravodajstva, spôsobu jeho spracovania atď. V každom prípade chcem zdôrazniť jednu vec: verejnoprávne médium sa môže stať verejnoprávnym len za predpokladu, že je oslobodené od politických tlakov. Je absolútne neprípustné, aby boli výhrady voči spravodajstvu formulované politicky – to znamená, že predseda vlády nemá čo vyčítať vedeniu televízie, že sa mu nepáči, čo o ňom alebo o jeho strane hovoria redaktori.

Vyváženosť neznamená, že dáme „minútu nacistovi a minútu židovi“. Vyváženosť neznamená ani to, že o každom budeme hovoriť rovnako pekne alebo rovnako škaredo. Vyváženosť znamená, že divák dostane všetky relevantné informácie z čo najširšieho spektra zdrojov tak, aby si na základe týchto komplexných poznatkov mohol utvoriť vlastný názor. Problémom je to, že RTVS túto pluralitu nevytvára (alebo nevytvára ju dostatočne) nie v tom, že dostatočne nevelebí vládu Roberta Fica.

Reprofoto: rtvs.sk / Václav Mika

Predseda NR SR Andrej Danko otvorene formuloval želanie, aby sa RTVS stala štátnou televíziou. Váš názor?

Tak tu už treba pánovi predsedovi iba vysvetliť a pripomenúť, že verejnoprávne médiá historicky vznikali a vymedzovali sa voči štátnym, nie komerčným médiám. To znamená, že prvá verejnoprávna stanica BBC sa vymedzovala voči nacistickým a stalinistickým médiám. Požiadavka, aby RTVS ovládol štát, má všetky znaky totalitárneho myslenia. Premiér i predseda parlamentu majú síce pravdu, že na RTVS je programovo čo zlepšovať. Ale na to potrebuje táto finančne podvýživená inštitúcia ďalšie peniaze. Korene tohto problému siahajú do roku 1993, keď vznikla samostatná Slovenská televízia, ktorá dostala úlohu vybudovať dva programové okruhy z balíka peňazí, ktoré boli dovtedy určené na jeden okruh. A tento deficit sa doteraz nevyrovnal.

Treba sa podľa vás obávať politických tlakov?

Opozícia varuje, že štátna moc chce ovládnuť RTVS… Ak sa dnes predstavitelia SaS a OĽaNO farizejsky rozčuľujú, že Fico s Dankom chcú ovládnuť RTVS, tak im treba pripomenúť, že cestu k tomu vydláždili oni. Boli to práve oni, ktorí zlikvidovali dovtedajší mechanizmus, keď generálneho riaditeľa volila mediálna rada. Ten mechanizmus bol veľmi dômyselný, lebo tým, že sa každé dva roky obmieňala tretina členov, nedovoľoval aktuálnej vládnej moci ovládnuť verejnoprávne médium – teoreticky by mali na to dostatok hlasov až po dvoch volebných obdobiach tej istej vlády. Vláda Ivety Radičovej tento mechanizmus zrušila iba preto, aby dosadila na tento post Miloslavu Zemkovú. Presadila preto voľbu generálnej riaditeľky RTVS v parlamente, kde mala väčšinu. A tou istou väčšinou ju potom zosadila Ficova vláda a na tento post nominovala Václava Miku.

Zdá sa, že niektorí by na to radi zabudli. Mika bol nominant Smeru. Jednofarebná Ficova vláda ho uprednostnila pred Jaroslavom Rezníkom napriek tomu, že Rezník bol podľa môjho názoru najlepším riaditeľom Slovenského rozhlasu v ponovembrovej histórii. Dnes, keď sa objavuje Rezníkovo meno opäť, opozícia kričí, že vláda chce ovládnuť RTVS. Tak moment… A to doteraz bolo čo? Podľa mňa by sme nemali vyvodzovať z toho, že keď premiéra Fica chytí hysterický amok voči Mikovi, tak to zároveň znamená, že Mika bol dobrý riaditeľ pre verejnoprávne médium. Nie, nebol. A úprimne, Rezník by nebol zlou voľbou – podľa mien, o ktorých sa hovorí v kuloároch, by to mohlo skončiť podstatne horšie. Táto debata by sa teda primárne nemala viesť okolo mien, ale okolo stále nevyriešeného sporu, ako zabezpečiť nezávislé fungovanie verejnoprávnych médií, ktoré naplní ideál BBC a pochopí informovanosť ako demokratickú disciplínu. Začnime riešiť problém a nie jeho zástupné témy.

Petr Dvořák: Medzi kandidátmi je jeden manažér, ktorého prácu poznám

V utorok ste sa zúčastnili na verejnom vypočutí kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS. Vypočuli ste si všetkých kandidátov?

Nie všetkých, ale mal som možnosť vypočuť si presne tých kandidátov, ktorých projekty ma zaujímali.

Zdroj: Reprofoto / rtvs.sk/ Václav Mika a Petr Dvořák

Ako hodnotíte jednotlivé prezentované projekty? Ktorá vízia sa vám najviac páčila a prečo?

Nemyslím, že je mojou úlohou jednotlivé projekty hodnotiť. Prezentácie ma zaujímali profesne ako človeka, ktorý sa už mnoho rokov pohybuje v televíznom svete a posledných šesť rokov sa intenzívne venuje agende verejnoprávnych médií. RTVS vnímam ako nášho najbližšieho a najprirodzenejšieho partnera a záleží mi na tom, aby bola silnou a nezávislou inštitúciou. A nemyslím si, že by všetci z kandidátov, ktorých som si mal včera možnosť vypočuť, dokázali tento trend udržať.

Konkrétny ale byť nechcem.

Máte medzi kandidátmi svojho favorita? Ak áno, kto ním je?

Medzi kandidátmi je jeden manažér, ktorého prácu poznám a pri ktorom mám úplnú dôveru v to, že televízii rozumie. Václav Mika dokázal za posledných niekoľko rokov RTVS posunúť v oblasti kvality obsahu, spravodajstva aj diváckeho zásahu a to bez toho, aby sa akokoľvek spreneveril princípom médií verejnej služby, práve naopak. A aj Česká televízia začala s RTVS spolupracovať na rade náročných projektov. A preto nezastieram, že by som jeho zotrvanie na pozícii generálneho riaditeľa považoval za dobré riešenie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu