Saskári vyzvali Fica, aby svoj záujem o potieranie korupcie dokázal. Stačia im na to tieto štyri kroky

  0
  Richard Sulík (Autor: SITA)

  Ako prvé žiada jednoznačné vyjadrenie premiéra, či sa v rámci kauzy Gorila stretol s Jaroslavom Haščákom v byte na Vazovovej ulici.

  Po druhé, Sulík požaduje jednoznačné vyjadrenie, či Robert Fico je ten, kto na inkriminovanej nahrávke hovorí o získaní miliónov slovenských korún pre stranu Smer-SD.

  “Po tretie, odvolá Roberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra, ktorý je vyšetrovaný pre majetkové podvody. A nakoniec, po štvrté, vysťahuje sa z bytu, o ktorom tvrdí, že je to byt podnikateľa Ladislava Bašternáka,” uviedol Sulík.

  Podľa liberálov dnes premiér vyzýva občanov, aby sa nebáli oznamovať korupciu.

  “Pritom Slovensko nemá problém v tom, že by občania boli ľahostajní, o čom existuje dosť príkladov. Ale existuje aj dosť dôkazov o tom, že na Slovensku existujú ľudia, ktorí na základe kontaktov na politické i policajné špičky získali nezaslúženú imunitu. Orgány činné v trestnom konaní trestnú činnosť týchto ľudí doslova kryjú,” tvrdí SaS, podľa ktorej zákon neplatí pre každého a privilegovaným osobám štátna moc zabezpečuje beztrestnosť.

  “Naopak, nepohodlné osoby, kritici pomerov, ale aj mnohí oznamovatelia korupcie sú vystavení šikanovaniu, vyhrážaniu a vydieraniu,” odkázal Sulík.

  Takýto selektívny prístup je podľa liberálov v hlbokom rozpore s právnym štátom, zásadami spravodlivosti, demoralizuje celú spoločnosť a vedie k extrémizmu.

  “Vláda pripravila 15 miliónov eur pre mimovládne organizácie, aby sa zamerali na boj proti korupcii, čo však nie je nič iné ako sofistikovaný úplatok, aby mlčali,” dodala SaS.

  Vo funkcii už počas Radičovej vlády

  Robert Fico dnes oznámil, že riaditeľom nového odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR sa stane bývalý policajný vyšetrovateľ Peter Kovařík.

  Bývalý šéf Úradu boja proti korupcii sa postaví 1. júna do čela nového odboru, ktorý premiér vytvoril nedávno, keď ho oddelil zo sekcie kontroly Úradu vlády SR a podriadil priamo pod svoju kanceláriu. Fico očakáva, že Kovařík významne posilní nielen odbor, ale aj kredibilitu Úradu vlády SR v tejto oblasti.

  “Prichádza človek, ktorý v prvej línii bojoval s korupciou. Nikto nás nemôže obviniť, že vyťahujeme straníckeho kolegu, siahli sme po profesionálovi, absolútnom profesionálovi, ktorý mal dôveru všetkých vládnych garnitúr,” vyhlásil premiér.

  Pripomenul, že Kovařík viedol Úrad boja proti korupcii počas vlády Ivety Radičovej.

  Novozvolený riaditeľ Oddelenia prevencie korupcie Úradu vlády SR Peter Kovařík, ktorého dnes do funkcie vymenoval predseda vlády Robert Fico. Zdroj: TASR

  Pred novinármi Fico svojmu novému podriadenému povedal, že boj s korupciou považuje za jednu z priorít jeho činnosti.

  “Budete mať priamu väzbu len na mňa. Nikto vás nebude otravovať so žiadnymi nezmyslami, máte voľné ruky, pustite uzdu fantázii a dôjdite s takými plánmi a návrhmi, ktoré pomôžu v boji proti korupcii,” dodal novému šéfovi odboru.

  Zlepšiť daný stav

  Kovařík vysvetlil, že ponuku prijal, nakoľko pociťuje silný tlak na to, že v tejto oblasti je potrebné mnoho vecí vylepšovať.

  “Prierezovo protikorupčný boj musí siahať od hora dole. Rád by som komunikoval, rád by som veľa počúval a teším sa na spoluprácu,” uviedol s tým, že nový odbor by mal byť impulzom pre všetky ministerstvá, ale aj výkonné pracoviská.

  Kovařík by sa ale rád rozprával aj s občanmi a neziskovými organizáciami.

  - Reklama -