pondelok, 2 augusta, 2021
23.6 C
Bratislava
ÚvodArénaTakto vyzerá mapa sveta po teroristických útokoch za dvadsať rokov

Takto vyzerá mapa sveta po teroristických útokoch za dvadsať rokov

Dve desaťročia zmapované podľa počtu a fatality teroristických útokov ponúka tento projekt ako na dlani. Na vizualizácii rizík útokov na celom svete spolupracovali vedci z Carnegie Mellon University v americkom Pittsburgu s riaditeľom think tanku  Igarapé Institute Robertom Muggahom. 
 
Od polovice 90. rokov, kde sa použité dáta z Global Terrorism Database začínajú, boli najhoršie teroristické útoky zaznamenané v centrálnej Amerike a južnej Ázii. Nevyhli sa však ani Blízkemu východu. V roku 1997 samovražedný atentátnik v Izraeli pripravil o život 12 ľudí a 150 ďalších zranil. Bombové útoky zažil v tomto roku aj Egypt. 
 
O rok neskôr (1998) prišli v tom čase najhoršie straty na životoch spôsobené teroristami, keď pri útokoch na americké ambasády v Keni a Tanzánii prišlo o život vyše 200 ľudí a zranenia utrpeli viac ako štyri tisícky ďalších. 
 
Earth TimeLapse
(zdroj: Earth TimeLapse)
 
V roku 99 zomreli rukami teroristov tri stovky ľudí v ruskom Dagestane a zdvihla sa debata o tom, či išlo o čečenských separatistov alebo o prácu ruskej vlády s cieľom zvoliť Vladimira Putina. 
 
Najväčší šok, najmä pre západný svet, prišiel 11. septembra 2001, keď do budov Svetového obchodného centra v New Yorku aj Pentagónu narazili lietadlá unesené teroristami z al-Káidy. O život prišlo vyše 2 700 ľudí len v samotnom Svetovom obchodnom centre. Medzi nimi aj stovky hasičov a záchranárov. 
 
Earth TimeLapse2
(zdroj: Earth TimeLapse)
 
Po jedenástom septembri nasledovali útoky v Izraeli, Južnej Amerike, Rusku, Maroku a v nasledujúcich rokoch (2003) vypukla aj ďalšia vojna v Iraku. Atentáty boli v tom čase na dennom poriadku po celej krajine. 
 
V roku 2004 prišiel šokujúci úder pre celú Európu. Pri útoku v Madride zomrelo takmer 200 ľudí a dve tisícky ďalších utrpeli zranenia. Terorizmus však neutíchol ani na Blízkom východe, ani v Ázii. K mnohým útokom sa prihlásili militanti z al-Káidy alebo Talibanu.
 
Najkrvavejším obdobím pre Irak bol august 2007, keď pri viacnásobných bombových útokoch, pri ktorých boli použité autá naložené výbušninami, zomrelo 800 ľudí a vyše 1 500 bolo zranených. Bol to najkrvavejší čas od chvíle, keď al-Káida zaútočila na Dvojičky“ v New Yorku. 
 
Stovky mŕtvych boli aj pri útoku v Bombaji o rok neskôr a v tých nasledujúcich trpeli najmä ľudia v Pakistane, kde zomierali pod terorom militantov stovky ľudí denne. 
 
K počtu obetí teroristických útokov v posledných rokoch významným spôsobom prispelo vypuknutie vojny proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku. Nesmieme zabudnúť ani na militantov z Boko Haram, ktorí v Nigérii vraždia, zabíjajú a unášajú ľudí celé roky a napriek medzinárodnému úsiliu to robia dodnes. Západ zažil veľký šok aj v apríli 2013 pri útoku na Bostonský maratón. 
 
Štatistiky Global Terrorism Database, z ktorých pri tvorbe svojej vizualizácie čerpali odborníci, sa končia decembrom 2015 a streľbou v kalifornskom meste Bernardino. Európu však oveľa viac trápia nedávne útoky. Spomeňme napríklad tie v Paríži, Bruseli, Berlíne, Nice či Londýne, ku ktorým môžeme pripočítať aj ten najčerstvejší z Manchestru. 
 
Celý text nájdete v angličtine TU
 
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,710 +6 Dnes Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,564 Infikovaných 606 Last updated: 2. augusta 2021 - 14:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -