Europoslanec otvorene: EÚ chce vnútiť chudobným krajinám, aby dávali migrantom dávky ako vo Švédsku. A viete, z čoho má teraz strach Merkelová?

0
Utečenci sedia na lodi (Autor: TASR)

Európska komisia pohrozila Maďarsku a Poľsku, že ak nezačnú prijímať migrantov podľa dohovoreného scenára z roku 2015, poženie ich na Európsky súd. Môže si vôbec EK takto počínať, je jej postup legitímny? Veď Maďarsko a Slovensko reagovalo vlani práve opačným spôsobom, podalo na vedenie EÚ pre povinné kvóty žalobu.

V utorok pohrozil grécky eurokomisár Avramopoulos krajinám, ktoré neprijímali alebo prestali prijímať utečencov, že ak do mesiaca neuskutočnia nápravu, podá na ne Európska komisia žalobu na Európsky súd. Týka sa to teda nielen Maďarska a Slovenska, ale aj Českej republiky. Samozrejme by bolo rozumné, aby Európsky súd najprv rozhodol o žalobe Slovenska a až potom sa začal zaoberať novou kauzou, ktorá má podobný charakter. Európsky súdny dvor by to teda mal odmietnuť, ale z histórie vieme, že ide na ruku Európskej komisii.

Grécky eurokomisár Avramopoulos. Zdroj: TASR

Ak by teda nejaká krajina skončila na Európskom súde, čo by jej vlastne hrozilo? Horibilná pokuta, obmedzenie dotácií alebo iné sankcie?

Ono to funguje tak, že Európska komisia navrhne rozsudok, teda sankcie, ktorými môže byť vysoká pokuta do obdobia, kým začne potrestaná krajina plniť nároky Európskej únie. V praxi by to mohlo znamenať zníženie dotácií o súdom stanovenú pokutu. Aká vysoká tá sankcia bude, to sa zatiaľ nevie, ale možno, že ju Európska komisia rovno navrhne do svojej žaloby.

Ako na to reagovali moji kolegovia, to naozaj neviem, ale iste by všeličo napovedalo hlasovanie o sankciách voči Maďarsku. Pri potrestaní Budapešti už prešlo patričné uznesenie, ktoré môže viesť až k odobratiu hlasovacích práv v Európskej únii. Pokiaľ viem, Maďarsko je trestané za to, že nechce prijímať utečencov, neplní migračné kvóty a tiež za to, že im nechce udeľovať azyl.

Európsky parlament. Zdroj: TASR

Nadviažem na vašu pripomienku. Práve Francúzsko, Nemecko i niektoré ďalšie štáty sa snažia o vytvorenie nového azylového systému, ktorý by mal revidovať staršiu Dublinskú zmluvu. Ste podrobnejšie informovaný, o aké zásadné zmeny by v nej malo ísť? Niektorí skeptici tvrdia, že sa vraj má skutočne zaviesť systém sociálnych dávok s jednotnou úrovňou v celej EÚ, aby pre migrantov boli atraktívne, ako ste sám uviedli, aj východoeurópske krajiny EÚ…

No, ono nejde len o tie sociálne dávky, ale aj o ďalšie vymoženosti a starostlivosť, ktorú majú migranti napríklad v Nemecku. To znamená úroveň ubytovania, voľný pohyb po republike a podobne. Tu ide predovšetkým o to, vytvoriť im také prostredie, aby neprichádzali len do Nemecka a niekoľkých ďalších vyspelých štátov, kde potom majú s nimi problémy. Je to šialene absurdné, my na to pozeráme s otvorenými ústami, čo si to Nemecko vlastne dovoľuje. Na to je len jediná odpoveď, nepodvoliť sa tomu za žiadnu cenu.

Ešte si všetci pamätáme, ako si Rakúsko a Nemecko v EÚ presadili lehotu, počas ktorej nemôžu ľudia z východnej Európy u nich pracovať, ale k moslimským utečencom, ku ktorým majú kultúrne oveľa ďalej, sa správajú úplne inak. Ako si to vysvetľujete?

Neviem, už raz som pre PL povedal, že Nemci majú ohromný mindrák z II. svetovej vojny a z viny za genocídu židov. Chcú teraz za každú cenu vybudovať otvorenú multikultúrnu spoločnosť a nás nemajú radi za to, že im v tých ich plánoch bránime.

Grécko je stále vo veľkých ekonomických problémoch a rokuje teraz o znížení svojho gigantického dlhu s Medzinárodným menovým fondom aj so svojimi dôležitými veriteľmi z EÚ. Taliansko sa podľa názoru mnohých ekonómov potáca na pokraji finančnej krízy. Čo vedie Macrona aj Merkelovú vlastne k tomu, aby sa usilovali o menovú úniu, kde by mali vedľa seba fungovať napríklad vyspelé severské štáty a slabší juh a východ Európy? Veď samotné Nemecko s tým má stále veľké problémy, čo sa týka napríklad gréckych dlhov.

To je jednoducho veľká túžba zvlášť Nemecka, ale aj niektorých ďalších krajín, ovládať ohromné územie Európy so stámiliónmi ľudí, aj keď to veľmi nemá ekonomickú logiku. Preto sa Merkelová snaží stoj čo stoj udržať v Únii Grécko, lebo sa bojí, že akonáhle by odišlo, tak sa im ten ich sen o veľkej Európe, ktorú chcú riadiť, zrúti ako domček z kariet. Aj preto ich strašne štve, že odišla z Európskej únie Veľká Británia a snažia sa za každú cenu udržať Atény.

Nemecká kancelárka Marekelová a francúzsky prezident Macron. Zdroj: TASR

- Reklama -