piatok, 6 augusta, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodArénaKarel Schwarzenberg udrel z americkej tlače: Soros predstavuje najväčšiu nádej pre demokraciu...

Karel Schwarzenberg udrel z americkej tlače: Soros predstavuje najväčšiu nádej pre demokraciu vo východnej Európe

„Bez Sorosa a jeho vplyvu by východná Európa bola výrazne chudobnejšia a zaseknutá v komunistickom spôsobe myslenia,“ citovala Schwarzenberga agentúra Bloomberg. Finančník George Soros, ktorý zarobil miliardy na burzových špekuláciách, venoval neziskovým organizáciám po celom svete 13 miliárd dolárov. Deklarovaným cieľom jeho investícií je obnova demokracie, podpora slobodných volieb a koniec segregácie a diskriminácie rómskeho etnika v regióne východnej Európy. Multikultúrne zameranie Sorosových neziskoviek však v poslednom čase čelí čoraz častejšej kritike, a to nielen v USA, ale aj v regióne strednej a východnej Európy: v Poľsku a Maďarsku.

George Soros

George Soros. Zdroj: TASR

Karel Schwarzenberg podľa agentúry nezabudol „zvoziť“ maďarského premiéra Viktora Orbána, a to práve z toho dôvodu, že vedie proti aktivitám miliardára otvorenú kampaň či dnes už skôr vojnu. Najčerstvejší v nej je nový zákon o školstve, pomocou ktorého Orbán de facto vypovedá z Maďarska Sorosovu Stredoeurópsku univerzitu (CEU). Okrem toho, že Orbánov krok vyhnal do ulíc Budapešti demonštrantov, vzbudil kritiku nielen v Bruseli, ale aj v Českej republike. A z tamojšej politickej sféry dokonca zazneli hlasy vyzývajúce na presťahovanie Stredoeurópskej univerzity do Prahy. Zástupcovia CEU však o presune podľa všetkého zatiaľ neuvažujú.

Treba podotknúť, že Orbánovo ťaženie proti Sorosovi už trvá dlhšie. Maďarský premiér viní finančníka napríklad z toho, že organizuje a podporuje migračnú vlnu zo Stredného a Blízkeho východu do Európy. Fakt je, že niektoré neziskovky, ktoré Soros podporuje, vyhotovujú pre utečencov informačné brožúry, mapky či rovno prevádzkujú webové stránky. Orbán viní neziskové organizácie, ktoré Soros v regióne podporuje, z intervencií. Koncom roka v maďarskom parlamente pretlačil zákon, ktorý ich fungovanie v Maďarsku podľa ich slov značne skomplikuje. Núti ich totiž, aby zverejňovali pravidelné správy týkajúce sa financovania. Kritiku Orbána si podľa agentúry Bloomberg neodpustil ani Schwarzenberg. Orbán sa podľa jeho slov z liberála priamo pred našimi zrakmi transformoval na nacionalistu a jeho režim „potrebuje nepriateľov a nenávidí nezávislé inštitúcie vo vlastnej krajine“. Podľa Schwarzenberga by bolo veľkou stratou pre Maďarsko aj strednú Európu, „keby toto intelektuálne centrum (myslené Sorosova Stredoeurópska univerzita, pozn. red.) zmizlo“.

autor: jok

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 05:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -