piatok, 25 septembra, 2020
13.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Komerčný produkt sa po kampani nemení, politik často áno. O kom hovorí...

Komerčný produkt sa po kampani nemení, politik často áno. O kom hovorí kandidát na šéfa RTVS?

Kde sa dvaja bijú, obvykle tretí víťazí… Aj toto príslovie mi napadá, keď sa vaše meno spomína v súvislosti s vašou kandidatúrou na šéfa RTVS popri menách ako Rezník, Ťapáková… Je to príslovie v tomto prípade správne? Lebo o vás sa začalo hovoriť ako o favoritovi týchto volieb…

Nechcem byť súčasťou prísloví a porekadiel. Chcem ísť do vážnej výzvy a vyhrať.

Ste kandidát Smeru? Pán Flašík sa o vás vyjadruje ako o osobe, ktorá bude miešať karty, médiá vám už stihli dať nálepku pomaly politického nominanta…

Nie. Som svojím kandidátom. Som odborným kandidátom, ktorý sa uchádza o dôveru všetkých poslancov zvolených do NR SR.

Rozhovor s Fedorom Flašíkom nájdete TU.

Komunikovali ste s nejakými politikmi o vašej kandidatúre? S ktorými?

S politikmi som to nekonzultoval, iba s priateľmi.

Podľa vás sa bude rozhodovať medzi ktorými menami?

Je viac relevantných kandidátov, nakoniec ich spomínate aj vy.

Čo vám prekáža na dnešnej programovej štruktúre RTVS? Teda ak je niečo také…

Dnes je hospodárenie RTVS vyrovnané, program aj dôvera je na vzostupe. Najviac chýba  spravodajstvo z regiónov a kultúry. Menšinové cieľové skupiny nedostávajú to, čo reálne potrebujú.  Relácie a aj zábavu pre mladých a od mladých. Čo ma v RTVS najviac zaráža, je úplná absencia strategického myslenia tejto inštitúcie v online priestore. V 21. storočí je to veľmi vážne zlyhanie.

To je možno menej viditeľná záležitosť z pohľadu diváka. A čo by ste zmenili v programe? Na čo by ste sa chceli zamerať?

Programové okruhy. V televíznej službe by som pridal tretí programový okruh, ktorý by sa zameral na šport a životný štýl. Jeho súčasťou by boli športové prenosy, športová publicistika, športové dokumenty, športové spravodajstvo, magazíny o životnom štýle a dokumenty. Plánujem nový rozhlasový okruh so zameraním na hovorené slovo a online kanál zameraný na životný štýl. Posilnenie synergie televíznej a rozhlasovej služby je nevyhnutné. Marketing rozhlasovej služby sa musí viac posunúť do online priestoru. A na víziu pre RTVS v digitálnej ére.

O vás, na rozdiel od iných kandidátov, sa dá povedať, že ste človekom z praxe. Ale len z jednej jej časti, predsa len marketing nie je vysielanie televízie. Nie je to nevýhoda? Aké predpoklady máte podľa vás na zvládnutie tejto funkcie so všetkým, čo s tým súvisí?

Je to ako manažovanie každej firmy. Buď to viete, alebo to neviete. Počas svojej profesionálnej kariéry som v mnohých oblastiach dosiahol úspechy, ktoré sú označované aj za úspechy samotného Slovenska.  Od roku 2016 som pracoval na projekte televízneho kanálu pre Millennials, s čím súviseli moje pracovné pobyty v USA, respektíve vo Veľkej Británii. Z môjho pohľadu je preto logickým krokom snaha o zlepšenie a modernizáciu RTVS, ktorá podľa môjho názoru má po všetkých stránkach na to, aby sa stala moderným, dôstojným a multimediálnym nosičom verejnoprávnych informácií pre hrdé Slovensko 21. storočia. A zabudli ste na rozhlasové vysielanie, to je plnohodnotnou súčasťou RTVS a je zároveň veľmi dôležitým médiom pre veľké skupiny poslucháčov. V rodine rozhlasových staníc mi chýba stanica zameraná na hovorené slovo.

Bolo podľa vás zlúčenie rozhlasu a televízie správnym krokom?

V tom čase a v tom priestore nie. Ale už je to nezvratný fakt, ktorý teraz treba využiť v prospech RTVS.

Budova RTVS v Mlynskej doline. Zdroj: TASR

V čom to nebolo dobré?

V čase, keď sa zlučovala televízia z rozhlasom, nebola k dispozícii žiadna feasibility study, technicko-ekonomická štúdia. Spojenie rozhlasu a televízie bolo účelové a malo poslúžiť len na zbavenie sa generálneho riaditeľa a  presunutie voľby generálneho riaditeľa do parlamentu.

Niektoré médiá, ale buďme nekorektní, aj protikandidát Flašík, poukazujú na to, že vaša reklamka dostávala zákazky od štátnych firiem. Koľko takýchto klientov ste mali za posledné roky? Ktoré firmy to boli?

Creo/Young & Rubicam, spol. s r. o., je súčasťou najväčšej komunikačnej skupiny WPP. Je to marketingová a komunikačná skupina, ktorá sa špecializuje na reklamu, digitálne a sociálne médiá, sales promotion, direct marketing a brand identity a iné komunikačné aktivity, napríklad tvorbu vysielaného kontentu. Neoddeliteľnou súčasťou biznisu sú aj štátne zákazky. V USA agentúry robili komunikačné zákazky pre americkú armádu, poštu, mestá, mestské podniky, v EÚ sa podieľali na zavedení eura a podobne. Štátne zákazky sú považované za legitímnu súčasť biznisu, pričom WPP a všetci jej sieťoví partneri dbajú na zásady transparentnosti, čestnosti a efektívnosti. Creo/Young & Rubicam, spol. s r. o., sa podieľala na dvoch významných spoločenských udalostiach, ktoré pozitívne ovplyvnili spoločenské dianie v Slovenskej republike. V roku 2003 na jedinom úspešnom referende za vstup SR do EÚ a aj vďaka kampani agentúry, jej nápadom a nasadeniu je dnes Slovenská republika už 13 rokov súčasťou Európskej únie, tiež sa hrdo hlásim ku kampani na zavedenie eura, kde sme podľa dosiahnutých výsledkov boli lídrom v eurozóne.

Creo/Young & Rubicam, spol. s r. o.,  uzavrela so slovenskými štátnymi inštitúciami za posledných osem rokov zmluvy na 9 310 321 eur, pričom len rámcová zmluva s Úradom vlády SR na nákup mediálneho priestoru pre potreby realizovania reklamnej a komunikačnej kampane OP IS a OP TP predstavovala 7 299 423,55 eura. Od roku 2000 sa Creo/Young & Rubicam, spol. s r. o.,  podieľala na nákupe mediálneho priestoru pre potreby realizovania reklamnej a komunikačnej kampane Operačného programu Informatizácia spoločnosti a Operačného programu Technická pomoc pre Úrad vlády SR ako riadiaci orgán pre tieto operačné programy.

Kampaň združovala vyše 40 produktov pre viacero inštitúcií – Úrad vlády SR, Ministerstvo financií SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby, Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, DataCentrum Bratislava, Štátny inštitút odborného vzdelávania, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Národný bezpečnostný úrad. Ďalšími klientmi zo štátnej správy bola Slovenská agentúra pre cestovný ruch – ZOH Londýn 2012 – a Tipos, a. s.

Ako ste sa k týmto klientom dostali? Napríklad pri Tipose, s kým ste súťažili?

Sledujeme súťaže, ktoré prebiehajú v Slovenskej republike, komerčné, štátne, pro bono. Keďže v sieti máme množstvo klientov z tohto druhu priemyslu, spracovali sme efektívnu komunikačnú stratégiu, s ktorou sme v súťaži uspeli.

Sú toto kauzy? Lebo je tu taký trend hovoriť teraz o väčšine kandidátov, že majú za sebou kauzy.

Nie sú to kauzy. Je to súťaž a niekto musí byť najlepší. A posledné roky sa súťaží cez elektronickú aukciu.

Budete mať výhodu na verejnej prezentácii na konci mája? Predsa len prezentácie máte oproti súperom v malíčku. Bude rozhodovať aj spôsob prezentácie?

Dnes už s prezentáciou nemá nikto problém, je súčasťou života každého manažéra, dokonca sa vyučuje ako predmet na stredných a vysokých školách. Za väčší problém považujem veľký odstup medzi prezentáciou a samotnou voľbou.

Na čom je postavený váš projekt? Aj vy chcete budovať RTVS na zelenej lúke?

Nie. A zelených lúk je v hlavnom meste málo. Bola by ich škoda.

Robili ste kampaň pre Smer pri posledných eurovoľbách. Ako si na ňu spomínate?

Ako na profesionálne odvedenú prácu s vynikajúcim výsledkom. Ako na zaujímavú prácu s veľmi inšpiratívnou osobnosťou Marošom Šefčovičom, ktorý bol lídrom kandidátky.

Maroš Šefčovič. Zdroj: TASR

Tie voľby ale neboli z pohľadu Smeru úspešné. Strana stratila jeden mandát a opäť sa nikomu nepodarilo vysvetliť potrebu eurovolieb verejnosti, hlasovalo sotva 13 percent voličov… Takže z tohto pohľadu tie výsledky ako hodnotíte?

Musíte si uvedomiť kontext,  kedy sa kampaň odohrávala. Nasledovala tesne po voľbe prezidenta! A otázka účasti voličov je otázka na celé politické i nepolitické spektrum Slovenska.

Robili ste aj pre iné strany alebo politikov. Čím vás politický marketing priťahoval?

Je to vzrušujúca práca, práca o príbehoch. A aj vedomie, že sa snažíte, aby uspel človek, ktorý bude hýbať krajinou či mestom. A poznáte výsledok v presne stanovený deň…

Subjekty v reklamnom biznise moc voľby nemajú rady, veľakrát nedostanú zaplatené za odvedenú prácu, radšej žiadajú o platbu vopred. Vy ste mali aké skúsenosti s týmto druhom kampaní?

Špičková profesionálna agentúra to má dobre zmluvne ošetrené. Ale stávajú sa aj také prípady. Život ich prináša.

Podľa Moniky Beňovej, bývalej partnerky vášho protikandidáta, nie ste na to vhodný typ, vraj ste boli vždy servilný. Môžete to komentovať?

Prečo by som to mal komentovať? Pani Monika je len jeden z platcov úhrad. Teda dúfam… Keď sa skončila eurokampaň, tak mi veľmi srdečne poďakovala a ocenila celkovú úroveň kampane. Ale ako hovorí český klasik, rozdiel medzi prácou pre komerčný produkt a pre politika je v tom, že komerčný produkt sa po kampani nemení, ale politik často áno. No možno by ste sa mohli spýtať aj mojej partnerky, čo si myslí napríklad o iných kandidátoch…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Vo FN Trenčín pozitívne testovali na nový koronavírus 16 zamestnancov

Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín pozitívne testovali na nový koronavírus 16 zamestnancov. Pri preberaní pacientov s iným ochorením ako COVID-19 budú pomáhať aj...

Londýn: Priamo na policajnej stanici zabili policajta

Londýnskeho policajta zabili v piatok nad ránom priamo na policajnej stanici. Zastrelil ho muž, ktorého policajt zatýkal; útočník následne zrejme obrátil zbraň...

Pápež v OSN vyzval na ukončenie globálnej atmosféry nedôvery

Pápež František počas svojho piatkového virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN hovoril o postupujúcom rozpade multilateralizmu a vyzval na ukončenie globálnej...

VIDEO Kontrolný deň na hrade Krásna Hôrka. Chcú stihnúť budúcoročnú stavebnú sezónu

Na hrade Krásna Hôrka v okrese Rožňava je ešte veľa roboty a času je už veľmi málo. Uviedla to ministerka kultúry Natália...

AKTUALIZOVANÉ Bratislava: Dlh za komplexnú rekonštrukciu štadióna O. Nepelu riešilo mesto nezákonne, zistil NKÚ

Komplexná rekonštrukcia bratislavského Zimného štadióna Ondreja Nepelu v rokoch 2009-2011 za takmer 100 miliónov eur nebola garantovaná rozpočtom bratislavskej samosprávy a nebola...

Vo viacerých waleských mestách začne platiť tzv. lockdown

Vo viacerých mestách vo Walese začne cez víkend platiť tzv. lockdown. Od soboty večera (od 18.00 h miestneho času) bude uzatvorené mesto...

Nebudem viac bojovať za slobodu nezodpovedných ľudí, odkazuje premiér. Podmienky pre hromadné podujatia sa opäť sprísnia

Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť. V exteriéri bude môcť sedieť najviac 200 ľudí, v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 8,048 +419 Dnes Úmrtí 41 Uzdravení 4,036 Infikovaných 3,971 Last updated: 25. septembra 2020 - 22:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky