Kollár opäť raz na plné ústa: Je komické, keď s protikorupčnými opatreniami prichádza premiér Fico. A Hlina? Nezaujíma ma, nie je môj konkurent

0
Boris Kollár (Autor: TASR)

Začnime rovno opozičným poslancom Igorom Matovičom. Ako vnímate fakt, že odmieta chodiť na predpísané schôdze do parlamentu? Respektíve ako vnímate celkovú situáciu, ktorá vznikla v poslednom období okolo jeho osoby?

Je to jeho rozhodnutie. Nechcem to hodnotiť, on musí vedieť, v akom stave sa nachádza a ako to naňho doľahlo, a aký veľký tlak to v skutočnosti je. Určite to nie je jednoduché, keď niekto fakt porušuje všetky možné ľudské práva, ktoré by každý občan tejto republiky mal mať ústavne garantované. A vidíte, u Igora Matoviča to neplatí.

Vy osobne veríte, že sa veci majú tak, ako ich Igor Matovič prezentuje?

Nie som na to, aby som robil nejakého rozhodcu alebo sudcu. Ja si myslím, že tam padli dosť vážne obvinenia a na to sú orgány činné v trestnom konaní, nech posúdia pravosť, nepravosť, relevanciu…

V poriadku. Prejdime teda k postave premiéra Roberta Fica, ktorý sa v poslednom čase prezentuje výraznou snahou bojovať proti korupcii. Najnovšie vyhlásil dokonca aj historicky prvú výzvu na čerpanie eurofondov pre mimovládky, pretože očakáva, že tie prídu s projektmi, ktoré pomôžu súčasnej vláde bojovať proti korupcii. 

Je komické, keď s niečím takým prichádza premiér Fico (smiech). Pekne sa na to hodí porekadlo zlodej kričí: chyťte zlodeja. Toto, myslím si, práve v prípade premiéra sedí ako riť na šerbeľ“ a neprejde pomaly týždeň, aby nejaký nový škandál alebo kauzička nevyplávala na povrch. Nazdávam sa, že ľudia nie sú sprostí a vidia, čo sa tu deje. Jedna kauza strieda druhú a on (Fico) ide rozprávať o boji proti korupcii.

Tak v tom prípade nech pozatvára polovicu Smeru a sám nech to zabalí, zhasne svetlo, a vtedy by urobil najväčšiu službu smerom k protikorupčnému boju.

Čím si inak vysvetľujete, že boj proti korupcii je zrazu akoby obľúbenou premiérovou témou?  

Čo si o tom myslím? Že pociťuje taký zvierací, panický strach, lebo môže sa o premiérovi hovoriť čokoľvek, no je to inteligentný človek, ktorý vie vycítiť nálady a má aj dosť finančných prostriedkov na to, aby tie správy a informácie dostával cez rôzne štúdie alebo prieskumy. 

Takže to určite monitoruje a vie, že tá nálada už je veľmi, veľmi výbušná, pričom jeho odborní poradcovia mu istotne povedia, kde to najviac vrie a kde je tá pomyselná Achillova päta. Samozrejme, že sa preto snaží ten natlakovaný hrniec niekde vypustiť, a zistil, že aktuálne nie sú naším najväčším problémom utečenci, ale korupcia, tak došiel s tým, že sa ide bojovať proti korupcii.

Držím mu palce, no keby to ako prvý zabalil a išiel na nákup, tak by urobil najlepšie.

Predsedu vlády Roberta Fica líder Sme rodina nešetril. Zdroj: TASR

A čo už spomínané mimovládky? Je vhodné zapájať ich do boja proti korupcii?

Prepáčte mi, ale čo to je za nezmysel? Viete, ako to ja vnímam? A teraz možno naštvem tie mimovládky… Ale vnímam to ako korupciu, ako korupčné správanie. Dám vám 15 miliónov a vy sa z tej sumy najedzte, máte na činnosť a dajte nám ako vláde v rámci korupcie pokoj.

Mimovládky nemajú čo robiť boj proti korupcii, to predsa má robiť zodpovedná vláda, ktorá nebude mať za sebou oligarchov, ktorým treba „nadžgať“ vrecká.

Plus ešte aj sám si potrebuje niečo ukradnúť ten štandardný politik, no a potom, ak niečo drobné zvýši, tak to hodí bežným ľuďom. Ako takých pár arašidov. To znamená, že pán premiér to má pekne pomiešané v tej hlave.

V prvom rade, vláda sa nemá správať korupčne. Nemá riešiť štátne zákazky, tendre a predražovať ich, respektíve dohadzovať vyvoleným oligarchom. No a potom má nechať nezviazané ruky polícii, a nieže ešte aj tú políciu majú sprivatizovanú oligarchovia. A toto sa netýka, samozrejme, len polície, ale aj súdov či prokuratúry. No a povedzme si pravdu, ryba smrdí od hlavy. Nech prestane s tou korupciou v prvom rade on sám a potom to isté môže vyžadovať aj od posledného robotníka pri Ubli.  

Skúsme teraz premostiť osobu premiéra s navrhovaným sociálnym balíčkom príplatkov za víkendovú, prípadne sviatočnú prácu.  Ako vnímate tieto balíčky?

Vnímam to tak, že z drvivej väčšiny ľudí na Slovensku najprv vytvorím sociálne prípady a potom im ponúknem sociálne balíčky. Čiže spravím z teba žobráka a potom ti hodím do klobúka jednu mincu.

Presne ako povedal môj kolega z opozície: „Robert Fico sa správa rovnako ako zlodej, ktorý vám v noci vykradne celú vašu plnú špajzu a ráno vám zazvoní pri dverách a blahosklonne vám donesie jeden džem z vašej vlastnej komory.“

Takže asi takto nejako to vidím.  

Fakt je, že v Smere si vyhodnotili, kde sú teraz najväčšie problémy. A to sú korupcia a slabá životná úroveň ľudí. Máme tu sociálne samovraždy a podobné ďalšie úkazy. Pritom nielen my, ale aj ostatní členovia opozície sme už predtým predkladali mnohé návrhy, no vtedy to vláda zmietla zo stola.

Prejdime na inú tému. Čím si vysvetľujete, že koalícia nepodporila návrh vášho kolegu Petra Pčolinského, aby ministerstvo vnútra zverejnilo používanie vrtuľníkov členmi vlády?

Tu vidíte typické správanie sa štandardných politikov. Keď bolo treba očierniť prezidenta, tak okamžite vyleteli ruky hore a uvoľnila sa informácia, koľko nalieta pán prezident. Chcel by som upriamiť pozornosť aj vašich čitateľov na moment, keď sa jeden redaktor pýtal práve na tieto helikoptéry pána Kaliňáka, ktorého reakcia bola, že mu neodpovie, lebo „vy nie ste poslanec“. Doslova a do písmena. Z čoho dal jasne najavo (Kaliňák), že keby sa ho to pýtal poslanec, tak mu odpovie.

Tak sme si tu v parlamente počkali na začiatok schôdze a náš poslanec Peter Pčolinský dal procedurálny návrh, aby nám ministerstvo túto informáciu ponúklo. A čo urobili poslanci štandardných politických strán? No, samozrejme, že to zablokovali. Lebo náhodou by sme sa dozvedeli, koľko prelietal pán Fico. Kam všade na MDŽ letel a koľko minul z vreciek daňových poplatníkov.

A toto sa im, logicky, nehodí „do krámu“. Najhoršie ale na tom je, že ľudia sú už z toho všetkého nešťastní a rozčarovaní. Lebo štandardní politici tu vytvárajú dvojkoľajnosť – rovný a rovnejší. Jeden môže a druhý nie. Niekto ukradne vrece cementu a ide do basy, druhý môže ukradnúť 100 miliónov a nič sa nedeje. Naopak, ešte je pomaly v ročenke za podnikateľa roka. A potom ešte keď ako Širokého Váhostav nevyplatí ľudí, tak Fico ho beží ešte rýchlo oddlžiť. Z našich peňazí, samozrejme.  

Len čo to má pošpiniť prezidenta alebo opozíciu, tak informácia ide hneď von. Ale keď sa majú sami na seba pozrieť, tak to zrazu nie, to zablokujú. 

A takisto je to napríklad aj pri odvolávaní Igora Matoviča, ktorý aj keď neúmyselne, no porušil dvakrát zákon a ideme ho tu exemplárne potrestať a vyhodiť z parlamentu. A potom tu máme poslanca Smeru, ktorý to tuším 9-krát porušil, a tam sa nič nedeje. Tam sme spokojne znížili 100-tisícovú pokutu na 20-tisíc eur a vôbec ho nejdeme vyhodiť z parlamentu. A bežní ľudia toto vidia.  

Už sme prebrali viacero tém, tak znova z iného súdka. Ako si vysvetľujete, že Alojz Hlina sa proti vám stavia ako otvorený nepriateľ a vyjadruje sa na vašu osobu tak, ako sa vyjadruje? Kde sa začala táto nevraživosť medzi vami?

Pozrite sa, toto by som chcel, aby ste čitateľom takto odcitovali: „Nehnevajme sa na trpaslíka, keď vás kope do kotníka. Vyššie nedosiahne.“

Ja by som chcel zároveň odkázať všetkým voličom KDH, že mi je ich skutočne ľúto. Lebo toto si nezaslúžili. Aby sa celá politická aktivita a volebný program pána Hlinu za posledných X mesiacov sústredili len na to, aby mapovali súkromný život Borisa Kollára vedno s diskreditáciou pána Kotlebu. Čo je to za program? Preto hovorím, že tých posledných pár percent skalných kádehákov je mi skutočne ľúto.

A keď sa ma pýtate na môj vzťah s pánom Hlinom, tak nikdy som sa s ním nestretol a ani ma nezaujíma. Nie je to môj konkurent. Veď nie sme predsa kresťanská strana. 

Keď už spomínate svoju stranu Sme rodina, na čom aktuálne pracujete, prípadne čo chystáte do budúcnosti?

Zase sme vrátili do parlamentu zákon o exekučnej amnestii. Máme pripravené sociálne zákony, pripravujeme sa na programovú konferenciu, ktorá bude 20. mája v bratislavskej Inchebe, kde sme pozvali našich členov a kde budú tiež prítomní okresní tajomníci, krajskí tajomníci a iní zástupcovia v rámci štruktúr strany.

K dnešnému dňu máme v strane 650 členov a chceme predstaviť program strany do ďalších volieb, ako aj víziu pre Slovensko, akým spôsobom to v jednotlivých segmentoch chceme robiť.   

Takže naše súčasné aktivity gradujú a ako sa hovorí, ideme na plné obrátky. 

- Reklama -