Kaliňák sa buchol po vrecku. Megatender za vyše sto miliónov eur na vrtuľníky od Američanov

  0
  Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer- SD) (Autor: TASR)
  Vrtuľníky, ktoré bude využívať najmä Horská záchranná služba, polícia, hasiči a civilná obrana, vyjdú ministerstvo vnútra na 122 miliónov eur. V hre sú pritom dva typy strojov. Jeden od talianskej firmy Agusta Westland a druhý zo Spojených štátov od spoločnosti Bell. Práve druhá menovaná firma bude pravdepodobne tá, od ktorej budú nové vrtuľníky pre záchranné zložky na Slovensku. O nákupe vrtuľníkov a možných scenároch vývoja tejto transakcie sme písali TU aj TU
   
  Stroje typu Bell 429 vo verziách určených pre záchranárov a políciu nebudú v bežnej výbave. Súčasťou kontraktu dohadovaného s Americkou vládnou agentúrou pre bezpečnosť je aj dodatočné vybavenie vrátane kamier, servis strojov a tréning posádok. Dva vrtuľníky tohto typu už slovenskí záchranári používajú, ale tie boli náhradou za nepoužívanú ruskú techniku už pred niekoľkými rokmi. 
   
  Stroj Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air-Transport Europe Bell 429 na letisku v Poprade
  Stroj Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air-Transport Europe Bell 429 na letisku v Poprade
   
  Hovorca ministerstva obrany Petar Lazarov pre portál Čas.sk uviedol, že „v prvom kole chce MV SR nakúpiť štyri vrtuľníky a celkový počet bude osem“. Kaliňákov rezort konečnú sumu za nákup nových vrtuľníkov nespresnil, ale pôvodne sa údajne rátalo s 80 miliónmi eur. Americký kontraktor však píše o ôsmich strojoch za 122 miliónov eur. 
   
  Celá suma za nové vybavenie pre záchranárov však nepôjde zo štátnej kasy. „Štyri až päť helikoptér bude hradených z eurofondov a zvyšok z prostriedkov štátu,“ uviedol Lazarov.
   
  - Reklama -