Už aj v zahraničí majú jasno. Fico ako šampión v boji proti úplatkom? Gorila, CT, mýtny tender, korupcia, o tom všetkom píše americký NY Times

  0
  Na snímke účastníci protestu proti korupcii na Námestí SNP v Bratislave (Autor: TASR)

  “Dvaja kamaráti – bojovníci proti korupcii – sa zastavili pred prezidentským palácom, snažiac sa rozhodnúť, koľko času dajú vláde na splnenie svojich požiadaviek. Chceli rezignáciu ministra vnútra a policajného šéfa, a tiež úplné a transparentné vyšetrenie množstva nedávnych korupčných škandálov,” opisuje reportér Rick Lyman 18-ročných Davida a Karolínu počas demonštrácie v Bratislave. 

  Korupcia je podľa neho vzdorovitý problém v mnohých bývalých komunistických krajinách východnej Európy. Veci sa zhoršili natoľko, že niektorí analytici teraz hovoria, že štát sa už zmocnil všetkého.

  “Všetky hlavné štátne inštitúcie sú efektívnym spôsobom v rukách skorumpovaných politikov a nedotknuteľných oligarchov. Problém vstupuje do ešte kritickejšej fázy – autoritársky zmýšľajúci lídri využívajú na skonsolidovanie svojej moci vzostup nacionalizmu a populizmu,” napísal Lyman. 

  Novinár ďalej opisuje spomínaných dvoch mladých ľudí a ich zápas proti korupcii. Pýta sa ich na dôvody a názory a dodáva, že sklamanie pretavili mladí ľudia do cielenej akcie aj v Poľsku, Macedónsku, Srbsku a v ďalších krajinách.

  “Súčasná slovenská vláda, vedená premiérom Robertom Ficom, získala moc v roku 2012 krátko po obrovskom vládnom škandále. Tzv. škandál Gorila, nazvaný podľa krycieho mena tajných spisov, zahŕňal vládnych úradníkov, oligarchov a iných, ktorí boli zachytení na nahrávke, ako diskutujú o províziách a iných korupčných aktivitách,” opisuje Američanom situáciu na Slovensku novinár a dodáva, že to nie je ešte všetko. 

  Spomína ďalšie, staršie korupčné škandály, ako napríklad lukratívnu a kontroverznú zákazku na vybudovanie systému diaľničných poplatkov z obdobia prvej Ficovej vlády, ale aj škandál okolo nákupu CT prístroja z roku 2012. 

  Fico sa podľa Lymana snažil korupčné problémy riešiť po svojom – snažil sa ich využiť vo svoj prospech.

  “Premiér sa snažil vykresliť svoju vládu ako šampióna v boji proti úplatkom. Išiel až tak ďaleko, že pozval lídrov protikorupčných organizácií ako Transparency International na vôbec prvé stretnutie,” napísal americký novinár a dodal, že mladých ľudí to však nepresvedčilo a vyšli do ulíc.

  “Fico a väčšina jeho najvyšších ministrov ocenili demokratického ducha študentov, ale ich požiadavky neadresovali. Protestujúci sa teraz rozhodujú, čo urobia, ak vláda ich požiadavky odmietne,” uzatvára Lyman.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu