Nepokoje v Macedónsku vyvolali Spojené štáty a EÚ, zaznelo z Ruska

    0
    Roztŕžka v macedónskom parlamente (Autor: TASR)

     Podľa vyhlásenia Moskvy je hlavným dôvodom terajšej politickej krízy v Macedónsku “hrubé zasahovanie” do vnútorných záležitostí tejto bývalej juhoslovanskej republiky zo strany Západu, ktorý “otvorene manipuloval s vôľou (macedónskych) občanov s cieľom zbaviť moci legitímnu vládu”.

    Gruevského stúpenci vtrhli vo štvrtok večer do parlamentu v Skopje po tom, ako zákonodarný zbor zvolil za svojho nového predsedu poslanca albánskej národnosti Talata Xhaveriho. Vládnuca Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE) označila túto voľbu za “puč”.

    Podľa ruského rezortu diplomacie rýchle privítanie Xhaveriho zvolenia za predsedu parlamentu zo strany Západu dokazuje, že bol tento krok vopred koordinovaný.

    Agentúra AP uviedla, že pri výtržnostiach v parlamente utrpelo zranenia vyše 100 ľudí vrátane predsedu opozičného Sociálnodemokratického zväzu Macedónska Zorana Zaeva, lídra menšej strany zastupujúcej záujmy macedónskych Albáncov a 22 policajtov. Šéf rezortu vnútra v dočasnej macedónskej vláde Agim Nuhiu ponúkol v reakcii na tieto udalosti svoju rezignáciu.

    V súvislosti s nepokojmi bolo podľa miestnych médií zatknutých osem ľudí. Vyšetrovatelia sa tiež snažia identifikovať ďalšie osoby, ktoré sa priamo podieľali na násilnostiach.

    Macedónsko nemá riadnu vládu od volieb v decembri, keď zvíťazila strana expremiéra Gruevského, ktorá však nezískala väčšinu a nedokázala sa dohodnúť na vytvorení koalície s jednou zo strán albánskej menšiny vzhľadom na požiadavku, aby bola albánčina v Macedónsku vyhlásená za druhý úradný jazyk.

    Macedónsky prezident Gjorge Ivanov vyzval na upokojenie situácie a zvolal na krízové rokovania politikov. Zaev ako hlavný predstaviteľ opozície sa však na nich odmietol zúčastniť.

    Vnútropolitickú krízu v Macedónsku, ktorá vypukla v roku 2015 po tom, čo opozícia obvinila vládu premiéra Gruevského z nelegálneho odpočúvania asi 20.000 ľudí, sa pokúšalo cestou sprostredkovaných rokovaní ukončiť medzinárodné spoločenstvo. Napokon táto misia EÚ viedla k dohode o vypísaní predčasných volieb, ktoré sa po dvojnásobnom odklade uskutočnili na sklonku minulého roka.

    - Reklama -