Biele prilby: Výbuch pri sýrskom Aleppe si vyžiadal vyše 100 životov

  0
  Povstalec prechádza okolo miesta výbuchu, ktorý zničil niekoľko autobusov v oblasti Rašidín (Autor: TASR)

  Dobrovoľníci tejto organizácie údajne odviezli z miesta explózie najmenej 100 mŕtvych tiel, uviedla agentúra AP. Opozičné Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii predtým informovalo o najmenej 43 mŕtvych a desiatkach zranených, z ktorých boli mnohí v kritickom stave.

  K mohutnému výbuchu došlo v povstalcami ovládanej oblasti Rašidín ležiacej na periférii vládou kontrolovaného Aleppa. Tam čakali na vstup do mesta desiatky autobusov prevážajúcich obyvateľov z povstalcami obliehaných šiitských dedín Fua a Kafrája, ktoré sú evakuované na základe dohody medzi bojujúcimi stranami.

  Podľa sýrskej štátnej televízie explodovala nálož umiestnená v aute. Povstalci oznámili, že o život prišlo aj prinajmenšom 30 ich bojovníkov, ktorí strážili autobusy. Približne 75 autobusov odviezlo v piatok z obcí Fua a Kafrája okolo 5000 ľudí. Ďalších približne 2300 ľudí odviezli zo sunnitských miest Madája a Zabadání, ktoré sú v obkľúčení provládnych síl.

  Nútené evakuácie týchto štyroch obliehaných miest a obcí sa uskutočňujú na základe dohody medzi vládou a povstalcami, ktorú sprostredkovali Irán a Katar. Autobusy začali ľudí odvážať v piatok, ale už dnes sa celý proces “zadrhol” kvôli sporom o to, koľko bojovníkom môže byť medzi evakuantmi.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu