nedeľa, 12 júla, 2020
15.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Kritika má byť vecná a nesmie byť urážlivá. Harabinove výroky na internete...

Kritika má byť vecná a nesmie byť urážlivá. Harabinove výroky na internete budú riešiť

Súdna rada dodatočne zaradila na program výzvu prezídia ZOJ zo 17. marca, ktorá odsudzuje mediálnu prezentáciu Harabina. Predsedníčka rady Jana Bajánková navrhla, aby sa uplatnil postup v zmysle vykonávacej smernice k platným Zásadám sudcovskej etiky. Sudcovská rada Najvyššieho súdu sa bude výzvou ZOJ zaoberať a výsledok oznámi naspäť Súdnej rade. Tá rozhodne, či sudca svojimi výrokmi porušil etický kódex.
 
„Predpokladám, že potom, ako sudcovská rada zaujme stanovisko, sa nám to vráti na stôl a budeme aj o tom rokovať,“ vysvetlila Bajánková. Súdna rada takisto vyzve Združenie sudcov Slovenska, aby aj táto stavovská sudcovská organizácia zaujala stanovisko k Harabinovej mediálnej prezentácii. Zástupca Súdnej rady má tiež túto otázku otvoriť na blízkom medzinárodnom sudcovskom podujatí venovanom týmto otázkam.
 
„My sme v našej výzve povedali, že takéto vyhlásenia Štefana Harabina, ktorými, dá sa povedať, zosmiešňuje niektorých sudcov, uráža ich a prirovnáva Špecializovaný trestný súd k fašistickému súdu, ktorý je korumpovaný štátnou mocou, nie sú hodné sudcu,“ priblížila výzvu členka Súdnej rady a prezídia ZOJ Elena Berthotyová.
 
Vysvetlila, že v ich prípade šlo o morálny postoj, pričom sudcovské združenie nespochybňuje právo žiadneho sudcu sa verejne vyjadrovať, prípadne aj kritizovať pomery v justícii alebo vedenie súdu. „Myslíme si, že tá kritika má byť vecná a nesmie byť urážlivá a hanlivá,“ doplnila.
 
Podľa Zásad sudcovskej etiky, ktoré platia od konca roku 2015, by sa mal sudca vyhýbať nevhodnému správaniu či vystupovaniu vrátane takého, ktoré objektívne vzbudzuje dojem nevhodnosti. V zmysle etického kódexu môže Súdna rada prijať stanovisko, kde sa vyjadrí, či konanie sudcu je v rozpore so zásadami sudcovskej etiky.
 
Združenie ZOJ sa domnieva, že Harabin svojimi výrokmi prekročil nielen hranicu danú etickými normami, ale aj Zákona o sudcoch a prísediacich. Ten hovorí, že sudca sa musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov. Podľa ZOJ by navyše sudca nemal svoje právo vyjadrovať sa uskutočňovať nekolegiálnym, vulgárnym a kolegov dehonestujúcim spôsobom.
 
„Dôrazne sa ohradzujeme proti tomu, akým spôsobom sa sudca Harabin vyjadruje najmä o predsedníčke Súdnej rady Jane Bajánkovej, o predsedníčke Najvyššieho súdu Daniele Švecovej, ale aj o niektorých ďalších sudcoch,“ uvádza ZOJ vo výzve. Za porušovanie etických noriem považujú aj selektívne chválenie a na druhej strane hanobenie priamo menovaných sudcov. Niektoré výroky a tvrdenia podľa ZOJ evokujú aj trestnú zodpovednosť za trestný čin ohovárania.
 
Štefan Harabin je za svoje výroky už aj disciplinárne stíhaný. Podnet na neho podala predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková, doposiaľ o ňom nebolo právoplatne rozhodnuté. Na prvom stupni ho disciplinárny senát oslobodil, chýbala totiž podľa neho subjektívna stránka zavinenia. Ďalší disciplinárny návrh na Harabina podala začiatkom marca predsedníčka NS Daniela Švecová. Hrubého porušenia sudcovských povinností sa mal dopustiť svojimi výrokmi v článkoch pre časopis Zem a Vek.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

V Bratislave upozornia na plytvanie potravinami, na Slovensku ide až o 60 kg na osobu

V slovenských domácnostiach sa plytvá potravinami zhruba 40 až 60 kilogramov jedla na osobu za rok. Najviac sa plytvá pečivom, zeleninou, ovocím...

Korčok by mal podľa Fica zvážiť odstúpenie kvôli Británii. Minister politicky motivovanú kritiku odmieta

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v sobotu v Prešove vyzval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie na...

Poliaci hlasujú v 2. kole prezidentských volieb. Očakávajú sa tesné výsledky

V Poľsku sa v nedeľu koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom o hlasy voličov súperia úradujúci prezident Andrzej Duda a proeurópsky...

USA: Trump a Biden sa stali víťazmi primárok v Louisiane

Bývalý viceprezident USA Joe Biden zvíťazil v sobotňajších demokratických primárkach v americkom štáte Louisiana. Informovala o tom agentúra AP.

Budaj: Slovensko nepotrebuje betónové vodné nádrže

Na Slovensku sú potrebné vodozádržné opatrenia a nie veľké drahé betónové vodné nádrže. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Tento...

Chorvátsko zavedie povinné rúška

V Chorvátsku bude od pondelka povinné nosenie rúšok v obchodoch a ďalších uzavretých verejných priestoroch. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

Kiššová k balíku pre podnikateľov: Také masívne rušenie povinností, poplatkov a pokút ešte nebolo

Balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorý vo štvrtok (9. 7.) schválil parlament, je podľa poradkyne ministra hospodárstva Jany Kiššovej najväčším balíkom...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 +8 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 12. júla 2020 - 10:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky