Profil politika na PL.sk slúži na spájanie poslanca a občana. Poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský podobne ako jeho kolegovia z Národnej rady Slovenskej republiky dostáva na profile otázky od našich čitateľov a poctivo na ne odpovedá. Nevyhýba sa pritom ani tým poriadne štipľavým. Prinášame vám sumár toho najzaujímavejšieho, čo vás ako občanov zaujíma.
Ego nepustí… Kašlem na štandardné politické strany
Už na jeseň sa uskutočnia voľby do vyšších územných celkov (VÚC). Podpredseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský dávnejšie avizoval, že bude kandidovať na post župana v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). V rozhovore pre Parlamentné listy v januári tohto roka priznal, že predvolebným drístom „budze dobre“ už nikto neverí a prezradil, aké plány pri náprave života v kraji má on. Viac sme o tom písali TU.
V súvislosti s voľbami sú v plnom prúde rokovania strán, ktoré sa chcú dohodnúť na podpore pre svojich kandidátov. Ako príklad rokovaní môžeme spomenúť opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA, ktoré rokujú o podpore aj s mimoparlamentnou stranou KDH. Čitateľ upozorňuje, že v prípade ich dohody by v Prešovskom kraji bol kandidát primátor Levoče Milan Majerský. Sme rodina je z týchto rokovaní vynechaná a čitateľa zaujíma, prečo sa nepridajú.
„Nerokujem s nikým a pravdupovediac ani nemám záujem sa niekomu doprosovať a robiť politické obchody. Ak bude z ich strany záujem o rokovanie, určite si ich prídem vypočuť. Problémom však je, že pre Hlinu (predseda KDH Alojz Hlina – pozn.red.) sú najväčšími nepriateľmi Kollár a Kotleba… Ego nepustí,“ povedal a dodal, „cítim podporu ľudí… Úprimne, kašlem na štandardné politické strany.“
Čo je problém? Kradnúť, klamať a podvádzať alebo mať bohatý sexuálny život?
Hnutie Sme rodina, no predovšetkým jeho šéf Boris Kollár, je už niekoľko dní mediálne pranierovaný v súvislosti s lascívnou komunikáciou, ktorú mal s teraz už bývalou klientkou resocializačného centra Čistý deň – Simonou. Na Medzinárodný deň žien vyroukovala manželka riaditeľa tohto centra Zuzana Tománková Miková s tvrdením, že niekto z poslancov mal viesť neprístojnú komunikáciu vtedy ešte s neplnoletou klientkou ich centra. Netrvalo dlho a o pár hodín sa k tejto komunikácii priznal predseda hnutia Boris Kollár. Tvrdí, že nespravil nič zlé a o veku Simony nevedel. Čitateľa preto zaujíma, či sa po tom všetkom dá ešte o Kollárovi hovoriť ako o morálnej autorite a hovorí o príklade pre jeho deti.
„Všetci už dlhé roky vieme, aký súkromný život žije Boris Kollár… Ja sa ale pýtam, čo je problém? Kradnúť, klamať a podvádzať alebo mať bohatý sexuálny život?“ kladie otázku Pčolinský. Ako ďalej konštatuje, zákon Kollár neporušil a po morálnej stránke si to musí predseda hnutia zodpovedať sám. „Jeho deti poznám, aspoň väčšinu a sú to veľmi slušne vychované deti (hoci by ste čakali rozmaznané decká). Celá táto pseudokauza má len slúžiť na odpútanie pozornosti od prúserov v zariadení Čistý deň,“ uzavrel.
Pri Kollárovi ostaneme aj v súvislosti s predsedom mimoparlamentnej KDH Alojzom Hlinom, ktorý už dlhšie ostro kritizuje jeho súkromný život. Rovnako na to upozorňuje aj čitateľ, konkrétne spomína Hlinov komentár s názvom Kto ponižuje naše ženy, v ktorom si zobral na mušku práve Kollárovo súkromie. Čitateľ PL pripomína, že zrejme je posadnutosť Hlinu nasmerovaná okrem Pčolinského aj na jeho šéfa. „Je šokujúce, že hlavnou agendou predsedu kresťanskej strany je sexuálny život Borisa Kollára. Mal by radšej riešiť rozkrádanie krajiny touto vládou, ale o tom som od neho už dlhé mesiace nič nepočul,“ skonštatoval Pčolinský.
Pôjdeš do basy, ty hajzel
Rovnako živou témou, ktorá polarizuje poslancov, osobnosti verejného života, ako aj občanov republiky sú tzv. Mečiarove amnestie. Pred pár týždňami uplynulo 19 rokov od ich vydania bývalým predsedom vlády Vladimírom Mečiarom a už budúci týždeň sa poslanci na marcovej parlamentnej schôdzi pokúsia opäť tieto amnestie zrušiť. Pri tejto príležitosti vystúpil v utorok 7. marca v relácií Téma dňa televízie TA3 sám Mečiar, kde o svojich rozhodnutiach opäť hovoril a obhajoval ich. V relácii povedal aj výrok: „Ja sa nebojím, ale ide tu o hlavu premiéra Fica.”
Čitateľa zaujíma, či je potrebné sa nad ním zamýšľať, alebo ide iba o fabuláciu. Poslanec národnej rady nechodil po odpoveď ďaleko a odpísal: „Ja zase Mečiarovi odkazujem slovami jeho ministra spravodlivosti Harabina: „Pôjdeš do basy, ty hajzel.“ (úsmev).
Zdroj: Facebook / Peter Pčolinský
Exekútor v byte? Nikto by nemal brať majetok dennej potreby
Ako ryba vo vode, aj tak by sa dalo povedať o Pčolinskom v problematike exekútorov. Takmer počas celého ročného pôsobenia v parlamente sa im snaží klepať po prstoch a ľudia sa preto na neho obracajú s otázkami, napríklad, aká je hranica na zrážanie zo mzdy pre exekútora alebo či môžu zabrániť exekútorovi prísť do bytu. Ako sa poslanec hnutia Sme rodina vyjadril, podľa jeho názoru by táto hranica na zrážanie zo mzdy mala byť nastavená na maximálnej hranici 20 až 30 %. „Čiže, ak zarábate 500 eur, exekútor by pri hranici 30 % mohol zobrať maximálne 150 eur… Čo vy na to?“ pýta sa.
Jedným dychom pripája aj vyjadrenie: „Podľa zákona vám musia nechať životné minimum na každú osobu v domácnosti.“ Čo predstavuje 198 eur na jednu plnoletú osobu v domácnosti a ďalšie spoločne posudzované plnoleté osoby v domácnosti 138 eur, pričom na dieťa je to 90 eur. Pri otázke, či môže prísť exekútor do bytu, resp. či sa tomu dá zabrániť, priznal, že je to dobrý námet a dodal, že sa o tom poradí. „…ale ja osobne si to viem predstaviť. Nikto by nemal vstupovať do obydlia a brať osobný majetok dennej potreby,“ uzavrel.