štvrtok, 6 mája, 2021
12.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Maturita v spomienkach našich poslancov: Národniar si vybral aj latinčinu, na saskára...

Maturita v spomienkach našich poslancov: Národniar si vybral aj latinčinu, na saskára učiteľ prevrátil oči. A čo ďalší?

Začína sa týždeň písomných maturít, do ktorých sa zapojí vyše 40-tisíc slovenských stredoškolákov. Hneď na úvod čaká mladých študentov slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, ako aj externý text. 

V stredu maturantov čaká test plus slohová práca z cudzieho jazyka.

Ďalšie dni sú na pláne testy z matematiky, respektíve z maďarského, ukrajinského či iného jazyka národnostných menšín.

Ústne maturity prídu na rad v druhej polovici mája, pričom potrvajú až do začiatku júna. A hoci sa maturitná skúška môže pre mnohých ´dospelákov´ zdať ako banalita, v živote mladého človeka ide o jednu z najdôležitejších úloh a najnáročnejších výziev, akej doposiaľ čelil.

Aj preto si prakticky každý z nás po rokoch dokáže spomenúť aspoň na určité pasáže v rámci skúšky dospelosti, politikov nevynímajúc.

Vyspovedali sme preto piatich z nich, aké spomienky a zážitky sa im viažu k maturitným skúškam a ako ich v čase svojej mladosti prežívali. 

Od dnes čaká študentov posledných ročníkov stredných škôl písomná časť maturít. Zdroj: Facebook / Privatakademie 

Pfundtner: Zo slovenčiny si vytiahla to, čo nechcela

„Maturovala som zo slovenčiny a maďarčiny, keďže som chodila na gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským, tu v Bratislave na Dunajskej ulici. A pamätám si ešte aj dejepis. Priznám sa, že na ´matiku´ si vôbec nespomínam (smiech). Asi som už bola ten ročník, čo nemal povinné maturity z matematiky, takže sa mi marí, že tam ešte mohla byť geografia. Čiže také humanitné predmety,“ začala svoje rozprávanie poslankyňa Mosta-Híd Edita Pfundtner.

A aké známky si za svoj výkon od maturitnej komisie vyslúžila?

„Zo všetkých predmetov som zmaturovala na jednotku, okrem slovenčiny. Vytiahla som si totiž otázku, ktorú som vôbec nechcela a dostala som dvojku. Dodnes si pamätám, že to boli básnici Kostra a Horov. A tiež si pamätám, ako som to nevedela, preto to bolo na dvojku,“ dodala so smiechom poslankyňa.  

„Pritom, keď som si neskôr čítala ich básne, už po maturite, tak sa mi páčili. No počas tej maturity som sa ich nevedela naučiť ani za svet. Ale ostatné predmety išli ako po masle. Pripravovala som sa poctivo, som už taký typ. Ale napriek tomu musím priznať, že sa našli aj témy, na ktoré som sa ani nepozrela. Tento zlozvyk mi potom zostal aj na univerzite, že som tam vždy mala okruh otázok, ktoré som si príliš nepozerala,” priznala ´chlapsky´ poslankyňa.

Gröhling: Učiteľ prevrátil oči, keď uvidel, že sa hlásim maturovať z matematiky

Veľmi dobre zmaturoval aj tímlíder strany SaS pre školstvo Branislav Gröhling, ktorý sa môže pochváliť bilanciou dve jednotky a dve dvojky, pričom si ako povinne voliteľný maturitný predmet vybral neobľúbenú matematiku.

„My sme mali na výber v tom čase medzi matematikou a ruštinou, pričom doteraz si pamätám, že keď sa nás učiteľ matematiky pýtal, kto pôjde maturovať z jeho predmetu a ja som zdvihol ruku, tak iba prevrátil oči,“ oprášil zábavnú historku spred mnohých rokov liberál. 

A z čoho ešte pozostávalo jeho maturitné menu?

„Študoval som vtedy na priemyselnej škole obuvníckej, takže my sme mali okrem slovenčiny aj odborné predmety. Presne si to ale už nepamätám.” 

Gröhling si však pamätá úplne iný fragment, ktorý mu aj po rokoch vyvoláva úsmev na perách.

„Vyznie to asi veľmi smiešne, no spomínam si, ako sme pripravovali pohostenie pre maturitnú komisiu. Skrátka, že sme im tam chystali nejaké koláče a chlebíky,“ dodal už značne rozosmiatym hlasom poslanec.

Farkašovský: Vždy som bol medzi vyznamenanými

Veru, málokedy sa stane, aby si študent pridal ešte o jeden nepovinný predmet naviac k povinnej maturitnej tematike. Poslanec za SNS a bývalý moderátor Karol Farkašovský si však zvolil aj maturitu z latinčiny, pričom rozhodne mu to neprišlo zvláštne alebo neštandardné.

„Bolo to v pohode. Rád som sa učil a vlastne celý život sa rád učím. Takže v tomto smere nebol problém,“ načrtol.

V prípade, že školu, respektíve učenie mal podľa svojich slov rád, mali by tomu zodpovedať aj dosiahnuté známky.

„Nejdem sa chváliť, ale vždy som bol medzi vyznamenanými,“ povedal s úsmevom. Spomínanú latinčinu si ´pribalil´ k slovenčine, ruštine, dejepisu a zemepisu a rozhodne neľutuje.

„Mal som rád latinčinu a mal som aj dobrú profesorku. A aj keď to bol veľmi ťažký predmet, je dobrým základom pre vysokoškolské štúdium. Ja si to chválim.“

Aj napriek svojmu pozitívnemu vzťahu k škole a učeniu celkovo, pociťoval aj Farkašovský ako mladík v maturitnom ročníku pred dôležitou udalosťou, vcelku logicky, zvýšené napätie a trému.

„Určite bola tréma. A aj podľa mojich životných skúseností tvrdím, že každý, kto vám hovorí, že trému nikdy nemáva, tak asi klame. Lebo vždy je tam ten adrenalín, ktorý človek musí spracovať a vyrovnať sa s tou situáciou. A myslím, že aj tá osobná vážnosť bola z mojej strany veľká,“ uzavrel svoje hodnotenie národniar.

Pčolinská: Pamätám si už len otázku z dejepisu

Patričnú serióznosť venovala záverečnému stredoškolskému testu aj opozičná poslankyňa za Sme rodina Adriana Pčolinská.

„Maturity som v tom čase asi ako každý môj rovesník veľmi prežívala, veď sa vravelo, že je to skúška dospelosti a tak som sa po ich absolvovaní aj cítila,“ zaspomínala si úvodom.

Aj ona zmaturovala s veľmi dobrým priemerom, keď mala rovnako ako Branislav Gröhling na maturitnom vysvedčení dve jednotky a dve dvojky. Okrem tradičnej slovenčiny maturovala ešte tiež z dejepisu, občianskej náuky a anglického jazyka.

Na konkrétne znenia otázok, prípadne ďalšie podrobnosti si však už veľmi nespomína.

„Pravdupovediac, pamätám si už len otázku z dejepisu. Vytiahla som si druhú svetovú vojnu,“ načrela do minulosti členka Kollárovho hnutia.

Heger: Úvahu sme museli spracovať na štyri strany

Poslanec OĽaNO Eduard Heger sa môže pochváliť tým, že na jeho maturitnom vysvedčení sa vynímali čisté jednotky.

„Študoval som na elektrotechnickej strednej škole, takže som maturoval zo slovenčiny, matematiky a odborných predmetov. Maturitu z praktickej časti sme mali skôr a v máji už potom boli klasické maturity,” priblížil na začiatok.

A čo mu ostalo aj po rokoch v pamäti z oných maturitných dní?

„Pamätám si, že napriek tomu, že som mal matematiku rád, tak ma tam niečo zaskočilo. A zo slovenčiny som sa nestihol dobre pripraviť na všetky otázky, ale vytiahol som si práve otázku, ktorá bola hneď vedľa tej otázky, na ktorú som až tak dobre pripravený nebol. Ale na tú moju som bol pomerne dobre pripravený.“

Slohové práce, ktoré práve dnes mali na programe maturanti po Slovensku, zväčša elektrotechnikom ´nevoňajú´, čo koniec koncov potvrdil aj opozičný poslanec. Nakoniec sa však všetko dobre skončilo.

„Keďže sme neboli majstri písomného prejavu, bolo to niečo, z čoho sme mali väčšie obavy. Bolo tam na výber viacero tém, no väčšina sme si vybrali úvahu, ktorú sme museli spracovať na štyri strany. Ale tak nejako sme to dali,“ uzavrel Eduard Heger.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 384,660 +343 Dnes Úmrtí 11,920 +34 Dnes Uzdravení 366,264 Infikovaných 6,476 Last updated: 6. mája 2021 - 21:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -