streda, 20 októbra, 2021
13.2 C
Bratislava
ÚvodArénaOspravedlňujem sa, zaznelo. Návšteva kotlebovcov na akademickej pôde má dohru

Ospravedlňujem sa, zaznelo. Návšteva kotlebovcov na akademickej pôde má dohru

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre (UKF) minulý týždeň na svojej akademickej pôde privítala poslancov ĽS NS na slávnostnom odovzdávaní čestných titulov dvom zahraničným profesorom. Medzi pozvanými hosťami boli podpredseda strany Milan Uhrík a nitriansky šéf strany Ján Kecskés. Pracovníci Katedry slovenskej literatúry UKF okrem vysvetlenia, prečo Kotlebovi poslanci boli na tomto podujatí, žiadali od rektora Ľubomíra Zelenického, aby sa verejne ospravedlnil. Viac sme o tom písali TU.

Po pracovníkoch sa ozvali aj študenti. Na sociálnej sieti zverejnili otvorený list, ktorý rektorovi adresovali. Podľa ich názoru bolo možno legitímne pozvať na akademickú pôdu predstaviteľov NR SR z Nitrianskeho kraja, určite nie však správne. Ako sa píše v liste, predstavitelia strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko sedia v parlamentných laviciach, legálne zvolení ľuďmi, ale tiež v sebe nesú ideológiu strany, ktorá vyznáva hodnoty netolerancie voči iným, voči inakosti, myšlienky rasizmu, fašizmu a všetkého, čo už v minulosti vyústilo do toho najškodlivejšieho, čoho sa dopustila jedna ľudská bytosť voči druhej, do toho najhoršieho, čo sa mohlo v ľudských dejinách odohrať. „Nie je naším cieľom zakázať vstup na univerzitnú pôdu komukoľvek, ale dištancujeme sa od toho, aby sme si akýmkoľvek spôsobom uctili či pozývali sem toho, kto také myšlienky šíri alebo toleruje. A už vôbec nie toho, kto takto koná,“ píšu študenti rektorovi.

„Ak už nie je možné zariadiť, aby sa na pôdu UKF nepozývali politici viac či menej otvorene spochybňujúci tieto tradície, hodnoty a platnou ústavou garantované práva, boli by sme radi, aby sa na pôdu UKF v Nitre nepozývali žiadni politici, čím by sa zabezpečila skutočná apolitickosť akademického života na UK,“ vyjadrili svoje požiadavky.

Zdroj: Facebook / Študenti UKF

V utorok dopoludnia sa na sociálnej sieti vyjadril aj Ľubomír Zelenický, ktorý sa verejne ospravedlnil akademickej obci UKF v Nitre. Ako vysvetlil, prípravný výbor viac než pol roka pripravoval podujatie a celú záťaž prípravy prevzal na seba. Pre zvýšenie prestíže sa rozhodli pozvať na akademickú slávnosť predstaviteľov kultúrneho, spoločenského a politického života spojených s regiónom Nitra, v ktorom univerzita pôsobí.

Podľa Zelenického pri protokolárnom rámci, i napriek niekoľkonásobnej kontrole členov prípravného výboru, nepadla pripomienka o nevhodnosti výberu pozvaných hostí a túto skutočnosť nedokázal zachytiť. „Chcem potvrdiť, že poslanci strany ĽS NS neboli na akademickú slávnosť pozvaní zámerne ako reprezentanti extrémistickej strany, ale ako súčasť zoznamu poslancov so vzťahom k Nitrianskemu regiónu,“ vyjadril sa a dodal: „Našou nedôslednosťou sme spôsobili problém so spájaním univerzity s extrémistickými názormi. Za vzniknutú situáciu sa všetkým ospravedlňujem.“

Zdroj: Facebook / Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Na rektorovo ospravedlnenie zareagoval aj jeden zo zúčastnených kotlebovcov, podpredseda ĽS NS Milan Uhrík. „Mrzí ma, že pán rektor podľahol tomuto tlaku a že nás nakoniec hodil cez palubu. Na druhej strane viem, aké nástroje vydierania používa súčasný systém voči všetkým, ktorí nám poskytnú nejaký priestor,“ hovorí Uhrík a vysvetľuje: „Je to jednoduché – pripravujú sa projekty na čerpanie eurofondov. Ak dáte priestor kotlebovcom, vaše projekty nebudú schválené. Pán starosta, pán rektor, vyberte si…“

Zdroj: Facebook / Milan Uhrík

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 12:17 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img