streda, 1 decembra, 2021
6.4 C
Bratislava
ÚvodArénaLajčák sa bije za zberné tábory pre migrantov. Presne vie, kde by...

Lajčák sa bije za zberné tábory pre migrantov. Presne vie, kde by vznikli

“Z pohľadu Európskej únie by bolo dobré mať takéto tábory, kde by sa jasne zistilo, kto sú tí ľudia, čo žiadajú a či spĺňajú podmienky na to, aby im bol udelený azyl,” uviedol Lajčák. Sám túto myšlienku tiež podporuje, ale dodal, že Líbya by na to musela dať súhlas, čo sa ešte nestalo.

Únia v Líbyi priamo komunikuje a podporuje vládu národnej jednoty na čele s premiérom Fájizom Sarrádžom. Východ krajiny ovláda a hlavnú vojenskú silu ale predstavuje generál Chalífa Haftár.

“Pani Mogheriniová s ním nekomunikuje, ale som presvedčený, že niektoré krajiny EÚ s ním majú kontakt. Je reálnym faktorom, reálnou silou,” vyhlásil slovenský minister. Lajčák doplnil, že členské štáty sa dohodli na komunikácii so všetkými aktérmi v Líbyi vrátane Haftára.

Jedným z bodov dnešného zasadnutia je aj obrana. EÚ chce lepším spôsobom riadiť svoje vojenské výcvikové misie. Ministri obrany a zahraničných vecí preto zrejme schvália návrh na vytvorenie spoločného riadiaceho a plánovacieho vojenského strediska EÚ, ktoré bude podliehať európskej diplomatickej službe.

Ministri budú tiež rokovať s ministrom zahraničných vecí Egypta Sámihom Hasanom Šukrím. Ďalšou témou bude rozširovanie EÚ na Balkáne, ktorý minulý týždeň navštívila vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Federica Mogheriniová.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 13:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img