Ako Kanaďania vo vašom okolí vnímajú zvolenie Donalda Trumpa, považujú to za hrozbu, tak ako tvrdia jeho americkí odporcovia, alebo práve naopak, vítajú zmenu v Bielom dome?
Názor tunajších ľudí na zvolenie Trumpa je podobný názorom ľudí v USA, teda rozdvojený, iba s tým rozdielom, že tu v Alberte viacej ľudí „víta“ tú zmenu v Bielom dome, pretože označila koniec ekonomickej krízy, v ktorej sa Alberta nachádzala posledné 3 – 4 roky. Nezamestnanosť bola až na úrovni 10 % z pôvodnej a pre nás dlhodobo normálnej nezamestnanosti v rozmedzí 3,8 % – 4,8 %. Ekonomický základ Alberty je nerastné bohatstvo a poľnohospodárske výrobky a silná priemyselná základňa spracovanie a export hlavne do krajín Ďalekého východu a, samozrejme, tiež do USA. Všetci tí práceneschopní a produktívni ľudia v priemyselných odvetviach sú nadšení zvolením Trumpa – a tiež jeho priamymi zásahmi v reguláciách priemyselnej výroby a schválenia priemyselných stavebných projektov. Všetky Trumpove zmeny zatiaľ majú veľmi pozitívny vplyv na ekonomický rozvoj Alberty, a preto sú tu dve tretiny ľudí nadšené z Trumpa a jeho súčasných krokov.
Tí ľudia, ktorí sú tu v Alberte nespokojní s Trumpom, sú poväčšine ľudia, ktorí nepracujú priamo v priemysle a mladí ľudia sústredení na kvalitu životného prostredia s obavami o otepľovanie Zeme zapríčinené podľa nich priamym dôsledkom priemyslu, ktorý znečisťuje vzduch, vodu a lesy a znehodnocuje prostredie. A, samozrejme, sú to títo ľudia, ktorí sú za totálnu premenu fosílnych výrobcov energie na obnoviteľné zdroje priateľské k životnému prostrediu. Áno, sú absolútne neškodné voči životnému prostrediu, ale sú momentálne veľmi nákladné a zatiaľ cenovo dosť neprístupné pre priemerného občana a bežnú rodinu. Alberta bola vždy, čo si ja pamätám, najproduktívnejšia provincia Kanady s veľmi pracovitými, disciplinovanými a silno veriacimi ľuďmi. Máme tu 125 000 fariem a mesto Edmonton je nazývané „Blue Collar Town“ = Mesto Modrých („montérkových“) Golierov, teda jednoducho povedané, mesto robotníkov a toto sú tí ľudia, ktorí sú nadšení Trumpom.
Váš premiér Trudeau je mimoriadne otvorený voči migrantom, podáva im pomocnú ruku a je v tomto smere tak trochu opakom Donalda Trumpa či Miloša Zemana a ďalších štátnikov, ktorí sú proti nekontrolovanej masovej migrácii. Ako sa k tejto téme stavajú Kanaďania a vy osobne?
Podpora nášho premiéra Trudeaua a jeho reputácia tu neustále klesá, a preto, že si je toho sám dobre vedomý, tak sa snaží ukázať a dokázať, že jeho kanadská migrácia je kontrolovaná, teda iná a lepšia ako tá nekontrolovaná európska či tá, čo sa chce nekontrolovateľne nahrnúť do USA, čo Trump nechce dovoliť. Teraz sa Trump súdi, aby tá nekontrolovateľná migrácia bola na čas zastavená, pokiaľ sa nezavedie nový proces migračného systému, s čím ja, samozrejme, súhlasím. Náš Trudeau si je vedomý toho, že Kanaďania (a tiež naši južní susedia na čele s Trumpom) by sa veľmi rozhorčili nad nekontrolovanou migráciou. Aby sa Trudeau vyhol prijatiu teroristov do krajiny, čo by ho skoro naisto stálo premiérske kreslo, dohodol sa s kabinetom, že príjme do Kanady iba rodiny s deťmi zo všetkých tých žiadateľov o emigráciu do Kanady zo Sýrie. A tak koncom minulého roka prijali do Kanady 26 000 migrantov – iba rodiny zo Sýrie. Z týchto prijala Alberta 3 000 a do Edmontonu prišlo z nich 1 800 migrantov. Väčšie množstvo migrantov si vtedy Kanada nemohla dovoliť prijať zo Sýrie z čisto finančných dôvodov – lebo jedna rodina s dvomi deťmi dostane okrem kompletného zimného oblečenia pre každého člena rodiny aj byt so zaplateným nájomným na jeden rok plus jednorazovú finančnú podporu vo výške 33 800 kanadských dolárov na rok pobytu. Ale pritom vláda vyzývala súkromných dobrodincov na podporu príchodu ďalších rodín zo Sýrie do Kanady. A tak naša St. Albert Society (Albertská spoločnosť),do ktorej patríme aj s bratom, vybrala v Sýrii rodinu so štyrmi deťmi, ktorej 7 rodinných členov bolo zavraždených (nevieme kým) a rozhodla sa dopraviť a finančne sa postarať o túto rodinu. Celková suma, čo sme vybrali, bola $ 47 000 a táto rodina prišla sem do Alberty v polovici januára 2017. Hneď pri našom prvom stretnutí s touto rodinou – po tom, čo nám srdečne poďakovali – nás so slzami v očiach prosili o pomoc pre migráciu svojich rodičov sem k nim do Alberty. Teraz nad touto ich prosbou uvažujeme. Chceme si dať ale trochu času na to, aby sme videli, ako sa budú správať a ako to s tou ich asimiláciou v tomto prostredí bude prebiehať.
Z opisu tejto migračnej situácie, čo som tu podal, musí byť jasný môj osobný postoj k migrantom, pretože sám som bol jedným z nich, prišiel sem s rodinou a dobre si pamätám každého, kto mi podal pomocnú ruku, lebo keď som sem prišiel po 7-mesačnom čakaní vo Viedni so ženou a 7-mesačným synom, tak ku mne prišla v Montreale na železničnej stanici mníška, podala mi do ruky otvorenú obálku a povedala nám: „Toto je vaša štátna podpora emigrantom.“ Vybral som z tej obálky pred ňou 47 dolárov a pýtal sa, prečo práve 47? Na to mi ona vysvetlila, že 20 dolárov je na dospelého človeka a 10 dolárov na dieťa – ale dieťa má iba 7 mesiacov, tak dostalo iba 7 dolárov.
A ako si pamätám túto pomocnú epizódu príchodu do Kanady tak si pamätám aj každú tú podanú pomocnú ruku, čo nasledovala za ňou. A preto do poslednej bodky súhlasím s Trumpovým postojom k nelegálnym emigrantom, ktorí preskočia nízky plot a prídu do krajiny, v ktorej sa ani nesnažia stať občanmi, a žijú tam 10 – 20 rokov, pracujú na čierno (i keď za menšie mzdy) a neplatia dane – ale posielajú svoje deti do škôl a do nemocníc a vyhľadávajú všemožné štátne podpory – čo je všetko platené z daní ľudí, ktorí tam ťažko pracujú. Nepoznám väčšiu nespravodlivosť v tomto smere – a súhlasím s Trumpom, ktorý im dáva iba dve možnosti. Stať sa občanmi krajiny, ktorú si doteraz užívali, alebo odchod tam, odkiaľ prišli.
Zaznamenali ste po útoku v Quebecu, ktorého terčom bola mešita, nejaký nárast nevraživosti voči moslimom v kanadskej spoločnosti alebo konkrétne nárast krajne pravicových tendencií?
Túto istú otázku som pred týždňom dostal od priateľa z Nemecka, emigranta pôvodom z Bratislavy, takže odpoviem presne tak, ako som odpovedal aj jemu: Áno, je pravda, že každá krajina na svete má svojich vlastných domorodých hlupákov/teroristov, s ktorými sa tá krajina musí sama porátať. Keby sa táto quebecká príhoda odohrala v USA, tak by to s ním dopadlo presne tak ako aj s tým „hlupákom“, čo vošiel do kostola v Amerike a zastrelil 8 černochov, ktorí práve študovali Bibliu, keď dostal trest smrti! To sa ale tomuto nášmu kanadskému „hlupákovi“ nestane, lebo tu trest smrti už neplatí. Žiadna nevraživosť voči moslimom sa tu nekonala, ale v každom meste všetkých kanadských provincií sa konali sviečkové pochody sústrasti a smútku nad zavraždenými moslimami s dosť značným pocitom hanby, že sa také niečo v Kanade prihodilo.
Iná tu bola ale situácia s jedným skutočným IS teroristom, ktorý zastrelil v roku 2015 vojaka strážiaceho Pamätník padlých hrdinov pred budovou parlamentu v Ottawe – a keď sa utiekol schovať do parlamentnej budovy, tak tam narazil na vedúceho parlamentu (Speaker) a ten vytiahol revolver a na mieste toho teroristu zastrelil. Potom za to dostal medailu hrdinstva – a nikoho nezaujímalo to, ako je možné, že mal pri sebe pištoľ, čo je do parlamentu zakázané nosiť. Chvalabohu, že ju mal a že sa s tým teroristom na mieste porátal. Takisto v roku 2015 tu chytili troch teroristov (IS), ktorí chceli vyhodiť do povetria atómovú elektráreň v Ontáriu – a drapli ich iba 3 dni pred tým, ako to oni mali naplánované urobiť! Prevažná väčšina Kanaďanov bola po každej tejto teroristickej akcii hnusne nahnevaná až rozzúrená – ale konali sa tu iba malé (dosť bezvýznamné) demonštrácie proti IS, ale iba v Ontáriu a Qubecu. Kanada je dosť tolerantná voči menšinám – hlavne migrantom – ktorí sem prichádzajú zo všetkých krajín sveta – a diverzifikácia Kanady sa hodne (úžasne) zmenila za tých skoro 50 rokov, čo sme tu.
Sám ste do Kanady emigrovali koncom 60. rokov, ako dnes vnímate zmeny v spoločnosti a správanie ľudí k migrantom, zmenilo sa za tie roky niečo?
Keď sme prišli do hlavného mesta Alberty – Edmontonu, začiatkom septembra 1969, tak sme zistili, že populácia tohto mesta je niečo vyše 180 000 ľudí, čo nám ako-tak urobilo radosť – lebo to bolo mesto s rovnakou populáciou ako Bratislava, keď sme ju opustili… Teda sme sa cítili tak, že sme prišli do „kanadskej Bratislavy“. V tom čase tvorili populáciu Edmontonu Angličania, Nemci, Ukrajinci, Poliaci a malá menšina Číňanov, ktorí sem boli dávno pozvaní a dovezení na stavbu Transatlanticko-pacifickej železnice spájajúcej Atlantický a Tichý oceán.
Po augustových udalostiach roku 1968 Kanada prijala prvú vlnu československých migrantov, ktorých bolo 10 000. Keď som ja prišiel do Edmontonu (v druhej vlne), bolo tu už len 680 československých rodín. V zamestnaniach sme boli donútení spolupracovať s ľuďmi rôznych národností a nemali sme s týmto faktom absolútne žiaden problém – a naučil som sa zaraďovať všetkých ľudí okolo mňa iba do dvoch kategórií: dobrí a zlí… lebo nič iné pre mňa nemalo význam.
Koncom 80. rokov a začiatkom 90. sa Kanada začala dostávať na svetovom rebríčku dobrej životnej úrovne a kvality života na popredné miesta a začali sa ozývať hlasy z OSN aj USA obviňujúce Kanadu z nespravodlivej emigračnej politiky preferujúcej emigráciu zväčša z Európskych krajín na takú bohatú krajinu s veľmi malou a slabou demografickou štruktúrou obyvateľstva. Ináč povedané, z nemiešania rasových menšín z iných krajín ako európskych.
Pod týmto nátlakom Kanada začala najprv pomaly, a čím ďalej, tým viac, meniť emigračné kvóty v smere preferovania migrantov z neeurópskych krajín. Tento trend ešte stále dodnes pokračuje a Kanada sa teraz chváli tým, že naša súčasná demografia sa už dá porovnať iba s USA, kde žijú ľudia z viac ako 160 krajín, možno dnes už i z viacej. Minulý týždeň bolo ukončené sčítanie ľudu v celej Kanade, a tak sme sa čerstvo dozvedeli, ako to tu s tou našou populáciou vyzerá.
Mesto Edmonton s okolím má dnes populáciu 1,3 milióna ľudí, teda 7,2-krát viac, ako mal v roku 1969, keď sme sem prišli. Demografia Edmontonu sa tiež hodne zmenila, lebo rastie vnútorná migrácia do Alberty z východných provincií Kanady, kde je najväčšia nezamestnanosť a odkiaľ mladí ľudia utekajú za prácou do albertských olejových polí a albertského priemyslu. Pribúda aj migrantov z iných krajín. Najviac z Indie, Pakistanu, Číny, Filipín a až potom nasledujú arabské krajiny a štáty Afriky. Ľudí z Európy je len málo.
Táto rôznorodá zmes rôznych etnických a rasových skupín, ktorá sa tu mieša, je problémom pre tú skupinu ľudí, ktorí nenávidia migrantov (ktorí tu vždy boli, sú a vždy budú, ako je to v každej inej krajine na svete, lebo je dnes ťažko pre nich sa tu sústrediť iba na nenávisť voči jednej z týchto skupín, keď ich je také veľké množstvo). Pritom ale nenávidia väčšinu z nich a každého pre niečo iné – jedných pre turbany, iných pre náboženstvo, ďalších pre farbu kože – ako sa hovorí : „keď sa chceš biť – palicu si nájdeš“. Našťastie, ich tu je pomerne malé množstvo. Je fakt, že záujem o emigráciu do Kanady rastie a život v Kanade je momentálne na svete dosť populárny.
V EÚ sa schyľuje k brexitu, teda vystúpeniu Británie z európskych štruktúr, a ozývajú sa aj euroskeptici z ďalších krajín, ktorí navrhujú podobný postup. Myslíte si, že odchod Londýna z EÚ spustí lavínu a Únia sa nakoniec rozpadne?
Británia je definitívne vonku z EÚ, čo je dnes každému jasné. Na zasadnutí predstaviteľov EÚ v Berlíne minister zahraničných veci Francúzska povedal, že brexit jasne ukázal, že spoločenstvo EÚ je založené na zlom základe a že je potrebné zmeniť základ súčasnej EÚ na nový, ktorý bude stabilný! Čo tým presne myslel, neviem a je to na interpretácii každého toho, kto to počul, aby si to sám vysvetlil. Podstatné pre mňa je to, že on vie, prečo to povedal, a rozumie EÚ omnoho lepšie ako ja či hocikto iný z vonkajších divákov. Ja s ním plne súhlasím a som presvedčený o tom, že terajšia forma EÚ sa musí rozpadnúť.
Neviem, ako dlho to zoberie, kým sa súčasná forma EÚ rozpadne, ale podľa mňa sa určite rozpadne, lebo nálada ostatných krajín Únie nie je ďaleko od tej britskej a francúzskej. Z iných prameňov viem iba toľko, že nová forma EÚ, ktorá sa ustanoví po rozpade súčasnej, sa bude skladať iba z 10 krajín a stane sa jednou z najsilnejších foriem politickej a ekonomickej vlády na svete.
Trump zrušil obchodnú dohodu TPP s ázijskými krajinami a Číne sa vyhráža zavedením daní na dovoz tovaru. Aké sú nálady v Kanade, čo sa týka vzťahov s USA?
Trump je majster „dohody“, osobnej dohody. Dôkazom toho je jeho úspech v podnikoch, ktoré vlastnil a ovládal. Rovnakým dôkazom je aj úspech jeho týždenného televízneho seriálu „Učeň“ (Apprentice), ktorý sme tu sledovali 15 rokov (sezón) za sebou predtým, ako začal kandidovať na prezidenta. Teda celá Severná Amerika mala možnosť ho vidieť v televízii „trénovať“ mladých nadaných ľudí, ktorí sa chceli stať úspešnými podnikateľmi. To, ako rýchlo a šikovne vyradil všetkých republikánskych kandidátov na prezidenta a ostal sám stáť proti Hillary, bolo výsledkom jeho „majstrovstva“.
Čo sa týka Trudeaua a jeho prvého stretnutia s Trumpom tento nadchádzajúci pondelok – mi pripomenulo prejav jeho otca (starého Trudeaua) v US Kongrese za vlády Nixona. Keď bol starý Trudeau v US pred Kongresom za Nixona, tak sa ho pýtali, ako sa cíti a čo očakáva od USA. On im povedal, že sa cíti ako myš, ktorá prišla na dohodu so slonom, a že celý výsledok rokovania bude poznačený náladou toho slona, s ktorým ide rokovať.
Tak mi to pripomenulo aj tú malú myš, teda Slovensko, ktoré išlo povedať slonovi, v našom prípade Rusku, že chce ľudské práva a komunizmus s ľudskou tvárou, ale ten ruský slon nebol vtedy v dobrej nálade a v priebehu 24 hodín tú „slovenskú myš“ rozmliaždil na „cucky“ a nasadil si tam „nového myšiaka“, ktorý bol ochotný tancovať tak, ako mu ten ruský slon hral.
Certifikát o udelení medaily za rozvoj Kanady Ľudovítovi Berešovi (archív L. Bereša)
Všetci vieme, že Kanada je najväčším obchodným partnerom USA a čím lepšie vzťahy budú medzi nami, tým lepšie to bude pre obe strany. To, že Trump v prvý deň vlády schválil ropovod z Alberty do Texasu (Keystone), bolo pre celú Kanadu známkou priateľstva a spolupráce, akej sme sa za 8 rokov vlády Baracka Obamu nemohli dočkať. Takisto Trump dobre vie, že Kanada je perfektným severným obranným pásmom USA (NORAD system) pred „ruským medveďom“. A NORAD má spoločné kanadsko-americké veliteľstvo. Teda tá závislosť jedného od druhého je zatiaľ v úplnom poriadku.
Naša (kanadská) ministerka obchodu už mala vo Washingtone schôdzu s Trumpovou vládou a povedala im jasne a stručne, že Kanada nepristane na žiadne výmenné tarify, ktoré boli Trumpom spomínané v jeho predvolebných kampaniach, nedostala na túto jej poznámku nijakú odmietavú narážku, aspoň zatiaľ.
Iné budú ale dohody s Japonskom a Čínou, ktoré doposiaľ jasne a otvorene využívali ľahostajnosť USA v obchodnej aréne a mali nasadené tarify na každý produkt, ktorý tam US poslal na predaj, pričom ani jeden produkt privezený z týchto krajín doposiaľ nemal žiadnu tarifu tu v USA. Pre tento prístup k medzinárodnému obchodu bolo USA výsmechom celej svetovej obchodnej spoločnosti a pretože tento fakt bol hlavným bodom Trumpovej prezidentskej kampane, bolo nemožné, aby ho niekto poprel. Bol dôležitým faktorom jeho víťazstva v prezidentských voľbách, lebo nikto iný nemal odvahu to verejne povedať a podať riešenie.
Ako kanadské médiá informujú o dianí v EÚ s ohľadom na zvýšený počet migrantov, ktorí prišli do bohatších krajín západnej Európy v uplynulých rokoch?
Kanadské médiá sú pomerne neutrálne, ale podávajú dosť presné a detailné správy o udalostiach v Európe. Sme dosť dobre informovaní o tom, čo sa v Európe robí, ale najmä keď sa odohrajú tragické udalosti spojené s emigráciou, to potom pozeráme a počúvame celé dni. Médiá v US sú rôzne a každé z nich je zamerané na opis udalosti z ich vlastného „zorného uhla“. Celková konečná štatistika finančnej podpory terajšej prezidentskej kampane americkými médiami vyjavila, že 96 % všetkej finančnej podpory z médií v USA bolo poskytnutých demokratom (Hillary Clintonovej) a iba 4 % boli dané republikánom, teda Trumpovi. A keď tak človek pozerá väčšinu správ v telke, tak v momente zistí, ktorú stranu tá daná TV stanica propaguje a ktorú haní.
New York Times & Washington Post sú striktne demokratické a ohovárajú Trumpovu administratívu 24 hodín denne, takisto ako aj CNN, NBC, ABC & KSPS. Jediná TV stanica, ktorá je za Trumpa, je FOX News. Jediná neutrálna TV stanica v US je BBC – Amerika, podobne ako naša kanadská GLOBAL. Keď tu človek pozerá tieto TV stanice, tak dostane veľmi presné a detailné informácie o dianí v Európe, čo sa týka politiky, ekonómie a migrácie.
V krajinách EÚ rastie vlna krajne pravicových nálad, ako je to v Kanade? Sú aj tam takéto trendy a silnejú strany ako Le Penovej Národný front či Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko?
Musím povedať pravdu, že nie. My tu tieto pravičiarske tendencie nemáme a asi ani dlho mať nebudeme, pretože náš predošlý premiér Steven Harper mal takéto tendencie, aj keď iba v malej miere, a bol pre ne zosadený z „trónu“. Zvolený bol Trudeau s liberálnymi a demokratickými tendenciami. Pretože tu nemáme zatiaľ tie problémy s návalom nekontrolovanej migrácie a ani rozpory medzi etnickými skupinami. Tu v Kanade nemá národ žiadnu príčinu k týmto tendenciám
dospieť.
- Reklama -