štvrtok, 16 septembra, 2021
23 C
Bratislava
ÚvodArénaSMK sa bije za menšiny. Toto navrhuje spraviť so zbierkou zákonov

SMK sa bije za menšiny. Toto navrhuje spraviť so zbierkou zákonov

Podľa predstaviteľov SMK je tento krok predpokladom na efektívnejšie zabezpečenie výkonu verejnej správy v súlade s naplnením jazykových práv príslušníkov národnostných menšín.

„Považujeme za nevyhnutné umožniť príslušníkom národnostných menšín, aby sa oboznámili s aktuálnym znením najdôležitejších právnych predpisov a právnych predpisov, ktoré sa najviac dotýkajú ich práv, aj v ich vlastnom materinskom jazyku,” priblížila iniciatívu podpredsedníčka SMK pre oblasť samosprávy a verejnej správy Ildikó Kőrösi. “Máme na mysli zverejňovanie právnych predpisov v jazykoch národnostných menšín, najmä v rozsahu ústavy, ústavných zákonov, zákonov kódexového charakteru, právnych predpisov medzinárodného práva a iných aktov, ktoré sa týkajú práv a postavenia príslušníkov národnostných menšín,” doplnila.

Poukázala tiež na to, že verzie v jazykoch menšín by mali byť ľahko dostupné prostredníctvom elektronickej podoby zbierky zákonov na portáli Slov-Lex, ktorú prevádzkuje Ministerstvo spravodlivosti SR, rovnako na ústrednom portáli verejnej správy slovensko.sk.

Kőrösi je presvedčená, že v súčasnom procese informatizácie spoločnosti, v ktorej sa vynakladajú obrovské prostriedky na elektronickú komunikáciu úradov s občanmi, by sa požiadavka dala splniť s minimálnymi nákladmi. “Slovensko by tak splnilo záväzky plynúce z medzinárodných dohôd, ako je Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov, ale nadviazalo by i na právne tradície na území Slovenskej republiky,” dodala.

S iniciatívou sa predstavitelia SMK chystajú ešte dnes obrátiť na Ministerstvo spravodlivosti SR.


 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 +370 Dnes Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 16. septembra 2021 - 19:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -