pondelok, 25 januára, 2021
0.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Návrat domov? Slovákov už práca v susednom Česku láka čoraz menej

Návrat domov? Slovákov už práca v susednom Česku láka čoraz menej

Začne sa karta obracať? Dlhodobo platí, že u našich západných susedov žije najpočetnejšia skupina Slovákov, ktorý za rieku Morava odchádzajú, či už za prácou, alebo za štúdiom.

Neraz sa pritom stáva, že pre veľmi podobnú mentalitu a prakticky nulovú jazykovú bariéru sa mnohí Slováci rozhodnú usadiť v ČR natrvalo.

V poslednom období však registrujeme trend, keď slovenské platy rastú rýchlejšie ako v Českej republike, čo má logicky za následok zníženú motiváciu našincov odchádzať za prácou k našim niekdajšim federálnym bratom.

„Podľa riaditeľa personálnej spoločnosti ManpowerGroup Jiřiho Halbrštáta možno dokonca u Slovákov, ktorí dlhší čas pracovali v Českej republike, pozorovať zvýšený záujem o návrat domov. Mzdy robotníkov v okolí Bratislavy sú totiž podľa neho už vyššie ako na podobných pozíciách v Brne,“ upozorňuje vo svojom článku portál Aktuálne.sk.

Na druhej strane bolo by naivné myslieť si, že o pár rokov zaplavia slovenský pracovný trh tisíce českých občanov túžiacich po vyššie honorovanej práci. Aktuálne ide skôr o dorovnávanie stavu. 

Navyše stále existujú profesie, ktorých výkon je lepšie finančne ohodnotený v ČR.

Ako spomína Aktuálne, má ísť najmä o dve skupiny: „Vysoko kvalifikovaných expertov, ktorí si u našich susedov môžu zarobiť viac ako doma, a nekvalifikované pracovné sily z tých oblastí Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť.“ 

Pokiaľ by sa však aj v najbližších mesiacoch, respektíve rokoch rozdiely dorovnali, prípadne dokonca preklopili na stranu Slovenska, je celkom pochopiteľné, že Slováci by stratili motiváciu pracovať v Česku a volili by či už návrat domov, alebo prípadne prácu v iných krajinách. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 21:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky