nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Mám alergiu na prázdne sľuby, hovorí v prvom rozhovore pre médiá šéf...

Mám alergiu na prázdne sľuby, hovorí v prvom rozhovore pre médiá šéf klubu SNS. Pre PL aj o tom, či by bol Danko lepším premiérom ako Fico

Akým spôsobom ste vstúpili do politiky? Stali ste sa členom SNS už počas predsedníctva Jána Slotu? Alebo ste začínali v inej strane, prípadne na komunálnej úrovni?
 
Nie, ja som predtým v politike nepôsobil. Do Slovenskej národnej strany som sa dostal až po zmene (predsedu) a v podstate vždy mi boli sympatické hodnoty kresťanské, národné i sociálne, ale v minulosti som nemal dôvod angažovať sa.
 
Prišlo to vlastne tak prirodzene, po spomínanej zmene predsedu. Andreja Danka som poznal, vedel som, aký je to človek, a nevidel som dôvod, prečo nevstúpiť do strany a nepomôcť presadzovať jej hodnoty.
 
Čím konkrétne vás Andrej Danko oslovil, keď vravíte, že ste sa  poznali už dávnejšie? Čo bolo tou hybnou silou z jeho strany, ktorá vás nakoniec pritiahla do politiky?
 
Andrej je priamy, čestný a férový chlap. A okrem toho, že ho poznám už vyše 20 rokov ako človeka, taktiež hodnoty, ktoré presadzuje SNS sú mi veľmi blízke.
 
Vy osobne máte v národnej rade za sebou premiérovo trištvrte roka. Aké pocity vo vás doposiaľ prevládajú?
 
Viete čo, na jednej strane pozitívne. Hlavne čo sa týka spolupráce s koaličnými partnermi. Myslím, že fungovanie spolupráce v koaličných kluboch je veľmi dobré. A tiež sa dá porozprávať aj s niektorými opozičnými poslancami.
 
Na druhej strane, sú tam však aj negatívne javy, ktorých svedkami bola celá spoločnosť. Každý, kto sleduje prenosy z národnej rady, vidí, čo sa tam deje.
 
V poslednej odpovedi ste už načrtli otázku vzájomnej spolupráce. Je aj nejaká väčšia téma, na ktorej sa s niektorými straníckymi kolegami nezhodnete?
 
Je prirodzené, že každý človek má na riešenie vecí svoj osobný názor. U nás v Slovenskej národnej strane sme poslanecký klub 15 ľudí. A aj keď môžeme mať na vyriešenie problému trochu odlišné názory, v princípe je to otázka, aby sme si k tomu sadli a dohodli sa, ako to chceme následne vyriešiť.
 
SNS je založená na troch pilieroch: kresťanskom, národnom a sociálnom. V tomto je zhoda a zhoda bola a je v našom volebnom programe. Poslanecký klub máme stabilný a musím povedať, že práca v klube je veľmi dobrá. A aj vzťahy medzi nami sú veľmi dobré. Žiadne kľúčové alebo zásadné nezhody nemáme.
 
Ste predsedom poslaneckého klubu strany. Cítite tak pred kolegami ešte akúsi vyššiu zodpovednosť?

Presne tak. Určite to je záväzok i zodpovednosť.

Ako by ste zhodnotili doterajšie pôsobenie vašich nominantov v ministerstvách?
 
Myslím  si, že naši nominanti sa zhostili svojich úloh na ministerských postoch veľmi dobre.
 
Či už ministerka pôdohospodárstva, pani Matečná, ak môžem teda začať ňou. Tá je schopná vás ešte na chodbe parlamentu presvedčiť, aby ste jedli naše potraviny a kupovali slovenské výrobky (úsmev). Miera transparentnosti na ministerstve pôdohospodárstva, aj podľa názoru iných, sa zvýšila.
 
Rovnako pán minister Gajdoš si plní na sto percent svoje povinnosti na obrane“ a ministerstvo riadi veľmi dobre.
 
Podobne ako pán minister Plavčan (školstvo). Ešte z minulého volebného obdobia zostala otvorená otázka platov učiteľov. Snaží sa komunikovať s učiteľmi a riešiť túto situáciu. Jednak k spokojnosti učiteľov, ale aj ministerstva. A teraz rozbehol aj reformu školstva. Čiže jeho prácu hodnotím taktiež veľmi pozitívne.
 
Vy sám ste aktívne participovali pri navrhovaní novely rokovacieho poriadku, tzv. náhubkového“ zákona. Parlament ste vtedy dokonca prirovnali k psychiatrii, na ktorú si však nechcete zvyknúť. Reakcie boli vtedy značne búrlivé. No neupadla parlamentná kultúra práve pre túto novelu až na samotné dno? Pomohol zmenený rokovací poriadok napokon k zlepšeniu kultúry správania na pôde parlamentu?
 
Tak od samého začiatku, ako som sa dostal do NR SR, rokovanie bolo miestami, slušne povedané, veľmi, veľmi zvláštne. Čo sa týka samotnej novely rokovacieho poriadku nie náhubkového“ zákona, očakávam, že vnesie do národnej rady istú kultúru. Samozrejme, ten cirkus“ v pléne sa dá spraviť aj za 30 sekúnd, nemusí prísť po 20 minútach.
 
Ale tento rokovací poriadok určite dáva predsedajúcemu, ktorý riadi schôdzu, väčšie možnosti, ako zakročiť voči niekomu, kto sa správa alebo robí niečo neadekvátne v rokovacej sále.
 
Národniari nemali nikdy tak blízko k maďarskej menšine, ako je to teraz. Aj vďaka obom lídrom strán Most-Híd, respektíve SNS sú vzájomné vzťahy priam ukážkové. Toto by však trebárs pred 10 rokmi bolo nemysliteľné. Občas ešte stále zaznievajú kritické hlasy tvrdého jadra SNS, že je hanbou národnej strany, ak paktuje s Maďarmi. Vo všeobecnosti však panuje medzi subjektmi symbióza. Zmenil sa tak za poslednú dekádu volič SNS?
 
Je možné, že nastal posun. Volič sa zmenil asi aj v rámci problémov, ktoré sa týkajú bežných ľudí. Andrej Danko viackrát uviedol ako príklad, že keď cestuje autom Slovák alebo Maďar a pred Bratislavou stoja hodinu v kolóne, tak majú ten istý problém. A je úplne jedno, či sú v tej chvíli Slovákom alebo Maďarom.
 
Takisto v rámci EÚ – my, Česi, Poliaci a Maďari sme prakticky na rovnako nízkej úrovni. Čiže toto sú problémy bežných ľudí a na ich odstránení musíme pracovať. Bez ohľadu na národnosť, rasu alebo vierovyznanie.
 
Takže chcete pokračovať v nastolenej línii, že bude pokračovať spolupráca prakticky s akýmkoľvek partnerom, kde vidíte hodnotový prienik a názorovú symbiózu?
 
Presne tak. S každým normálnym, racionálne zmýšľajúcim partnerom, ktorému ide o dobro občanov Slovenskej republiky, chceme spolupracovať.
 
Skúsme sa teraz pozrieť na jeden pretrvávajúci a stále, žiaľ, aktuálny problém Slovenska. Hoci politici radi zvyknú pekne a kvetnato rozprávať na množstvo tém, fakt je, že za posledných desať rokov odišlo z našej vlasti až okolo 300-tisíc ľudí. Čo plánuje SNS robiť s týmto negatívnym trendom? Lepšie povedané, čo už vaša strana vykonala ohľadom tejto problematiky? Aké kroky ste podnikli?
 
Ja osobne som nepriateľom prázdnych sľubov a mám alergiu na takéto sľuby. V podstate od začiatku volebného obdobia sa nám podarila dosť významná vec – upravili sme  paušálne výdavky živnostníkov (zo 40 % na 60 %), plus sa upravil limit z 5 040 eur na 20-tisíc eur. To je vlastne pomoc živnostníkom.
 
Ďalej chceme zlepšovať podnikateľské prostredie. Možno ste zachytili, že sme takisto zrušili daňové licencie.
 
Hodláme v takýchto veciach pokračovať. Radi by sme naštartovali aj nejaké sociálne veci z nášho programu, no ctíme si našich koaličných partnerov. Takže každý návrh zákona, ktorý budeme predkladať, bude po dohode s nimi a nebudeme tak dopredu nejako vykrikovať alebo ohlasovať, čo ideme robiť. Jednoducho chceme a budeme robiť.

Na zasadnutí koaličnej rady v polovici júna (druhý sprava). Zdroj: TASR

Ostaňme ešte pri téme Slovenska všeobecne. Čo sú podľa vás aktuálne najpálčivejšie problémy Slovákov?

Každý človek, keď ochorie, tak má zdravotný problém. V tomto smere je problémom zdravotná starostlivosť, samozrejme tiež platy zamestnancov. Ako problém tiež vnímam otázku pomoci mladým rodinám, aby sa tá súčasná demografická krivka vyvíjala na Slovensku pozitívnejšie.

Prípadne, aby Slováci zo svojej krajiny nemuseli utekať za prácou inam…

Samozrejme, aj aby neodchádzali. To je ale aj otázka zvyšovania životnej úrovne.

V minulosti sa SNS vymedzovala voči nadnárodným inštitúciám typu NATO, prípadne EÚ. Vy však v strane volíte momentálne rétoriku, ktorá je naklonená týmto nadnárodným zoskupeniam. Kde  má teda SNS aktuálne svoje ukotvenie? Lebo na jednej strane presadzujete proeurópske myšlienky, no na druhej strane práve SNS je asi tou stranou, ktorá by mala hájiť národné záujmy Slovákov…

Národné záujmy bude SNS určite hájiť aj naďalej. Dôležité je uvedomiť si, v akom sme priestore. V každom prípade chceme mať v prvom rade silné Slovensko a chceme byť ako štát silným partnerom v rámci EÚ, pričom si uvedomujeme, že bez EÚ by asi bola tá situácia zložitá.
 
Už dlhšie pritom hlásame, že je potrebné urobiť revíziu, aké právomoci Slovensko postúpilo EÚ. Aby sme veci, ktoré si vieme riadiť sami, aj sami riadili. Pochopiteľne, v tých nevyhnutných veciach je potrebná aj koordinácia z hľadiska EÚ. No ako som už spomenul, v rámci silného Slovenska.
 
Posledné prieskumy popularity dopadli jednak pre SNS, ako aj pre vášho straníckeho šéfa pozitívne a zdá sa, že medzi voličmi máte naďalej dostatok svojich podporovateľov. Má však SNS potenciál byť jedného dňa najsilnejšou stranou pod Tatrami?

Ťažká otázka (úsmev). Samozrejme, dúfam, že áno. Bol by som zlý predseda poslaneckého klubu a poslanec, ak by som tvrdil opak.

Čo robí SNS pre mladých, respektíve pre seniorov? Je váš program zameraný skôr na mladšie ročníky alebo naopak, primárne na starších ľudí?

Náš program a témy v ňom presadzujeme bez ohľadu na vekovú kategóriu. Nesústredíme sa na jednu konkrétnu voličskú základňu. Chceme pracovať naozaj v prospech  všetkých občanov SR, aby to skrátka pocítili. Náš odborný kabinet má už pripravené viaceré témy pre mladých, ale rovnako máme pripravené programy i pre seniorov, ako aj strednú vrstvu.  

Svoje vysoké ambície už aj v minulosti verejne vyslovil samotný predseda strany Andrej Danko. Bol by teda lepším premiérom ako Robert Fico?

Haha… (smiech). Nebudem sa baviť o tom, či je niekto horší alebo lepší. V každom prípade, Andrej Danko je veľmi šikovný a inteligentný človek, ktorý má fakt ťah na bránu. A klobúk dole pred ním. Niekedy až obdivujem, akým spôsobom funguje. Ozaj má premyslené veci, no necháva si aj poradiť a aj v poslaneckom klube veľa diskutujeme.
 
Len pred pár dňami vyhlásil Andrej Danko vojnu všetkým špekulantom v športe. Akýmsi spúšťačom tohto jeho vyhlásenia bol medializovaný spor medzi našimi elitnými lyžiarkami a Slovenskou lyžiarskou asociáciou. Stav v slovenskom športe, hlavne na funkcionárskom poli, je dlhodobo veľmi zlý. Aj preto mnohí občania – fanúšikovia vnímajú tieto vyhlásenia z úst vášho predsedu len ako naháňanie plusových politických bodov bez toho, že by sa reálny stav vecí pohol dopredu…

Určite to nie je len naháňanie politických bodov. Ak si všimnete naše aktivity hneď po voľbách a rovnako tak bola jednou z našich priorít úprava zákona o športe, ktorý by nastavil jasné pravidlá financovania športov. Keďže náš mládežnícky šport upadá, je potrebné podporiť rozvoj talentovanej mládeže. Iným spôsobom sa to nedá. Len tak, že im vytvoríme podmienky.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 06:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky