Verešová z OĽaNO poriadne ostro: Poslanci vládnej koalície doteraz privierajú oči nad kauzami Viery Tomanovej

0
Anna Verešová (Autor: TASR)
Čo hovoríte na tvrdenia, že OĽaNO je strana o štyroch ľuďoch? Strane sa vyčíta, že nemá podchytené regionálne štruktúry. Akým spôsobom pokrývate regióny? Máte v okresoch svojich ľudí?
 
Formálne má hnutie štyroch členov, čo je v súlade so zákonom, ale o všetkých dôležitých veciach rozhoduje celý poslanecký klub, čiže 19 poslancov, ktorých si ľudia zvolili za svojich zástupcov do parlamentu. V regiónoch máme našich sympatizantov a voličov, s ktorými intenzívne komunikujeme. Sme hnutie, ktorého cieľom je dostať do politiky čo najviac čestných, statočných a schopných ľudí, ktorí dokážu zmeniť a posunúť Slovensko medzi slušné krajiny.
 
Veľa strán, ktoré majú klasické štruktúry, ukázali, že ani členovia, ani ich politika nemusí byť ani slušnejšia, ani lepšia. Myslím si, že práve tieto „štandardné“ strany tiež prispeli k tomu, že ľudia v súčasnosti nemajú záujem o združovanie, o členstvo.
 
Ľudia dnes chcú byť sympatizanti, podporovatelia, dobrovoľníci… Chceme sa zmeniť na hnutie 21. storočia a máme premyslený model, ako to urobíme. 
 
Spolu s Richardom Vašečkom navrhujete regulovať nedeľný predaj, respektíve zatvorenie obchodov/supermarketov. Len nedávno prišli s podobným návrhom poslanci Smeru Kéry a Podmanický. Čítali ste daný návrh? Zhodujete sa s ním, prípadne nachádzate v návrhu prienik s vami navrhovanými zmenami? Hodnotíte tento návrh kladne?
 
Začiatkom novembra minulého roku sme s kolegom Richardom Vašečkom poukázali na neslávne prvenstvo Slovenskej republiky v práci Slovákov v nedeľu v rámci všetkých krajín EÚ – každý piaty muž aj žena pravidelne chodí do práce aj v nedeľu. A aby toho nebolo málo, tak každý štvrtý muž aj žena pravidelne chodí do práce aj v sobotu. Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú oboch pohlaví, v maloobchode sa práca v nedeľu viac týka žien.
 
Zároveň sme vtedy poukázali na reguláciu maloobchodného predaja v nedeľu v ostatných európskych krajinách, ako je Nemecko, Rakúsko, ale aj Nórsko, Belgicko, Luxembursko či Holandsko. Rozprúdili sme tým diskusiu o maloobchodnom predaji počas voľnej nedele a štátnych sviatkov.
 
Poslanci vládnej koalície už na prvú schôdzu v tomto roku predkladajú do parlamentu návrh zákona o zákaze maloobchodného predaja počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Určite ide o krok vpred a zamestnanci a ich rodiny sa tomu iste potešia.
 
 
Osobne nemám problém tento návrh podporiť, treba si však uvedomiť, že zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborov sa dohodli na zákaz práce práve v dňoch, keď mali zamestnanci finančné zvýhodnenie garantované Zákonníkom práce. A v tom je rozdiel od práce v nedeľu a v sobotu, keď príplatok Zákonník práce už neupravuje.
 
Preto za hnutie OĽaNO-NOVA navrhujeme zmenu v Zákonníku práce tak, aby mali zamestnanci za prácu v sobotu príplatok vo výške 50 % a za prácu v nedeľu príplatok vo výške 100 % z priemernej mzdy.
 
Nebojíte sa, že by novela zákona vyvolala v radoch bežných občanov skôr negatívne reakcie? Nie sme už tak zhýčkaní, že už aj v nedeľu požadujú ľudia napr. čerstvé pečivo?
 
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí, že zatiaľ nenastal čas pre zákaz predaja v nedeľu, lebo spoločnosť na to ešte nie je pripravená. Pritom podľa dostupných prieskumov prevažná väčšina, približne 65 – 70 % spotrebiteľov nemá problém so zatvorením obchodov cez sviatky alebo v nedeľu. Predajcovia nezatvárajú obchody v nedeľu iba z dôvodu konkurencie. A poklesu tržieb sa tiež neobávajú, lebo ľudia sa vedia predzásobiť.
 
Ako hodnotíte prácu ombudsmanky Dubovcovej? Koho si viete predstaviť ako jej nástupcu?
 
Pani Janu Dubovcovú si pamätám ešte z čias, keď bola sudkyňou. Vždy sa zasadzovala za spravodlivosť. Vážim si, že ako jedna z prvých sa postavila proti praktikám Štefana Harabina. Jej dnešná horlivosť za ochranu detí a dodržiavanie ich najlepšieho záujmu nie je u nej ničím novým. Proaktívne otvárala témy, pozdvihla inštitút verejného ochrancu práv.
 
Na niektoré témy máme síce iné názory, jej prácu a nasadenie však viem oceniť. Mrzí ma, že na zasadnutiach Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a tiež v parlamente bola jej práca niektorými poslancami vládnej koalície ignorovaná až zosmiešňovaná, za všetkým videli iba účelovosť a politiku.
 
Ja osobne si viem predstaviť ako jej nástupcu či nástupkyňu napríklad Janku Šípošovú, ktorá dlhé roky pomáha obetiam trestných činov alebo profesora Mareka Šmída, či dlhoročného pomocníka ľuďom v boji proti úžere Stanislava Irsáka.
 
Mal by to byť človek overený životom.
 
Viac o ombudsmanke TU
 
A čo osoba detskej ombudsmanky Viery Tomanovej? Ako hodnotíte jej prínos a prácu?
 
Dobrá otázka, lebo tu môžem poukázať na dvojitý meter vládnej koalície v prístupe voči práci spomenutej verejnej ochrankyni práv a komisárky pre deti.
 
Poslanci vládnej koalície doteraz privierajú oči nad kauzami Viery Tomanovej, ktorými boli sociálne podniky či kauza Privilégium. A v „zametaní pod koberec“ pokračujú aj v kauze detského domova Peto.  
 
V tomto detskom domove, ktorý by mal byť výkladnou skriňou, keďže ho riadi Tomanovej dcéra Petronela, je porušovaný zákon o sociálno-právnej ochrane detí, ale kontrola z ústredia to nevidí.
 
Vládni poslanci Tomanovej nevyčitujú ani aktivity a členstvo v politickej strane, ako to robia pri Dubovcovej. No, a moja osobná skúsenosť s komisárkou pre deti v kauze Čistý deň, je pre mňa desivá. Komisárka pre deti svojím postojom v tejto kauze chráni viac inštitúcie ako deti.
 
Prečítajte si veľký rozhovor s V. Tomanovou TU.
 
Pred pár mesiacmi otriasol Slovenskom prípad zneužívanej chovankyne z resocializačného centra Čistý deň v Galante. Vy ste po prepuknutí kauzy o.i . vyhlásili, že ´celý  systém potrebuje zmenu, keďže nechráni deti, ale naopak umožňuje, aby im bolo ešte viac ubližované´. Môžete toto tvrdenie rozvinúť? Čo konkrétne máte na mysli?
 
Ako členka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny som sa zúčastnila celého poslaneckého prieskumu, ktorý bol realizovaný na ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny, úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Piešťanoch, v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante a tiež na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 
Poslanecký prieskum bol zameraný na dodržiavanie ľudských práv a práv dieťaťa, na dodržiavania zákonnosti postupov orgánmi štátnej a verejnej správy, na ochranu maloletých a na kvalitu poskytovaných služieb a kvalitu života maloletých klientov v zariadení, a tiež na kontrolný mechanizmus zo strany štátu.
 
V auguste 2016 po vypuknutí kauzy nám minister, poslanci vládnej koalície a tiež komisárka pre deti stále zdôrazňovali, že je potrebné „zahodiť emócie“ a získať všetky informácie.
 
Keď sme ich získali, zhrnuli sme ich do záverečnej správy, ktorá bola na zasadnutí výboru schválená a v decembri minulého roku zaslaná ministerstvu. Poukázali sme v nej na zistené systémové zlyhania a navrhli sme aj odporúčania. Minister dodnes nereagoval na tieto zistenia a podnety. Evidentne kašle nielen na tieto závery, ale aj na odporúčanie vlastnej odbornej Akreditačnej komisie.
 
 
Resocializačné centrum Čistý deň v Galante. Zdroj: TASR
 
Jej členovia – odborníci už v septembri a opakovane v novembri odporučili ministrovi odobrať resocializačnému zariadeniu akreditáciu. Čo urobil odvtedy minister, ktorý nám stále od prepuknutia kauzy hovoril, že ministerstvo koná?
 
Zabudol však dodať, „pre koho“ koná. Minister si stále necháva čas. No a posledným vyjadrením, že potrebuje závery vyšetrení aj iných vyšetrovacích orgánov len potvrdil, že ochranu maloletých detí doteraz nemyslel úprimne, to v lepšom prípade, alebo v horšom, že niekomu kryje chrbát.
 
Od začiatku prepuknutia kauzy bolo zrejmé, že ministerstvo hrá hru v prospech inštitúcií – jednak resocializačného zariadenia, ale aj ústredia a samotného ministerstva. To, že táto vláda nechce vyšetriť kauzu Gorila, kauzu Bašternák a všetky tie ostatné kauzy, je pre Slovensko katastrofou, ale stále sú to len peniaze, diaľnice či iné matérie… Tu však hovoríme o deťoch! A nekonanie pri podozrení ohrozenia detí je trestuhodné.
 
Áno, celý systém potrebuje zmenu. Kauza Čistý deň nie je prvou kauzou. Pamätáte si ešte na utýranú a zabitú Lucku (2012) aj násilne odvlečeného Marka (2016)? Pripomínam, že toto boli iba vrcholky ľadovca. Po poslaneckom prieskume som si istá, že ide o zlyhanie celého systému. Ide o katastrofálne riadenie inštitúcií za vlády Smeru.
 
Treba v politike viac žien? Čo iné, prípadne lepšie vnášajú ženy do politiky?
 
Ďakujem za otázku. Dlhodobo sa totiž venujem ženským témam a jednou z nich je aj miesto žien v politike. Na rôznych fórach už bolo veľa povedané o mieste a úlohe žien v politike. To, že ženy do politiky patria, dnes už nikto nespochybňuje.
 
V našej krajine to potvrdzuje i prieskum – slovenská verejnosť je naklonená participovaniu žien na politickom rozhodovaní, čo dokazuje fakt, že 73 % populácie sa stotožňuje s názorom že „ženy by mali mať v politike rovnaké slovo ako muži“. Rovnaké zastúpenie žien a mužov v politickom živote je elementárna spravodlivosť.
 
Debaty sa dnes skôr vedú o tom, prečo v nej stále nie sú a ako zariadiť, aby sa to zmenilo. Ja osobne nie som za kvóty v prospech žien v politike. Za nízky počet žien v NR SR, okrem iných dôvodov, nesú zodpovednosť samotné politické strany, v kompetencii ktorých je zostavovanie kandidačných listín.
 
Ako dobrý príklad môžem poukázať na naše hnutie. Za hnutie OĽaNO-NOVA kandidovalo vo voľbách v roku 2016 spolu 36 žien, z celkového počtu kandidátov je to 24 %. V prvej desiatke kandidovalo päť žien, t. j. 50 %, pričom jednotkou na kandidátke bola žena.
 
V parlamente je nás spolu zvolených 19 poslancov, z toho šesť žien, čo je 32 % z celkového počtu. 
 
Je to vysoké číslo v porovnaní s podielom žien vo volených orgánoch na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Aktuálne na Slovensku totiž dosahuje zastúpenie žien iba slabých 20 %. Potvrdzuje to i súčasný pomer žien a mužov v parlamente – zo 150 poslancov je iba 31 žien, čo je tiež iba 20 %.
 
Ďalšia otázka znie, čo do politiky prinesú ženy? Politika sa predsa nedelí na ženskú a mužskú; ženám i mužom má ísť v politike o spoločné dobro pre všetkých. Ženy a muži majú však odlišné skúsenosti a na základe týchto skúseností môžu do politiky prinášať rozličné témy.
 
Myslenie a politiky štátov sú dnes viac-menej nastavené na materiálne hodnotenie a materiálne ciele. Je najvyšší čas posunúť toto myslenie viac na „človeka“, na budúcnosť ďalších generácií.
 
Osobne vidím, že napríklad rodinná politika je politika zameraná na budúcnosť. Často sa pýtam svojich kolegov: „Boli ženy prítomné pri vašich plánoch, stanovení vízií aj ženy?“
 
Ak nie, bude tomu vždy niečo chýbať. Preto nie kvóty, ale uvedomenie si dôležitosti komplementarity aj v politickom živote. 
 
Ktorých poslancov z konkurenčných strán si vážite a prečo?
 
Vážim si každého, kto sa zasadzuje za spravodlivosť vo verejnom živote, kto nespochybňuje dôstojnosť človeka pre jeho rasu, farbu, pohlavie či vierovyznanie. Zvlášť si vážim každého, kto sa dokáže všetkými silami a možnosťami zasadzovať za ochranu a bezpečnosť detí. 
 
Igor Matovič plánuje do vlakov nasadiť namiesto kotlebovcov rómske občianske hliadky. Naozaj by tieto hliadky zabezpečili dodržiavanie poriadku? Keďže pôsobíte vo Výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, na návrhu ste asi aj vy aktívne participovali, však? Nechali ste si eventuálne urobiť aj nejaký prieskum?
 
Hnutie OĽaNO-NOVA dnes pokračuje v tom, na čo sme poukázali už v auguste 2016. Už vtedy sme hovorili, že ani novela zákona, ani zmena prepravného poriadku nakoniec nemusia priniesť očakávaný cieľ a že zákon sa môže ukázať ako bezzubý.
 
Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý je dnes expertom hnutia pre menšinovú politiku, prišiel s nápadom využiť vo vlakoch overené rómske občianske hliadky.  
 
Urobiť z odskúšaných Rómov strážcov poriadku bude zároveň krokom proti rasizmu a môže to zlepšiť aj vzťahy medzi Rómami a majoritou. Minister Kaliňák hovorí, že máme málo policajtov a tento projekt je už v praxi overený, tak ho treba využiť.
 
 
Anna Verešová počas prejavu. Zdroj: Facebook/Fórum života
 
- Reklama -