Putin urobil krok, s ktorým asi vo Washingtone nerátali. Amerických diplomatov pozval na novoročnú párty do Kremľa. Aj s rodinami

  0
  Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie (Autor: SITA)

  Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov predtým oznámil, že navrhne, aby Rusko vyhostilo 35 amerických diplomatov a reagovalo tak na rovnaký krok zo strany vlády prezidenta USA Baracka Obamu. Ten vo štvrtok oznámil, že vyhostenie ruských diplomatov je trestom za údajné ruské hackerské útoky, ktorých cieľom bolo ovplyvniť americké prezidentské voľby z 8. novembra.

  Putin teda Lavrovove návrhy napokon neschválil a namiesto toho pozval amerických diplomatov a ich rodiny na novoročnú párty do Kremľa. Vo vyhlásení ešte spomenul, že Rusko má právo na podniknutie odvetných krokov, ale neurobí ich. “Je poľutovaniahodné, že Obamova vláda končí svoje funkčné obdobie takýmto spôsobom. Predsa však posielam prezidentovi Obamovi a jeho rodine novoročné pozdravy,” dodal Putin.

  Americké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok nariadilo odchod 35 diplomatov z ruského veľvyslanectva vo Washingtone a konzulátu v San Franciscu. Spolu s rodinami musia opustiť územie USA v priebehu 72 hodín. Washington označil týchto diplomatov za neželané osoby, pretože konali “spôsobom, ktorý nie je v súlade s ich diplomatickým postavením”. Obamova vláda podnikla tieto kroky ako odvetu za údajné ruské zasahovanie do prezidentských volieb v USA.

  Novozvolený americký prezident Donald Trump, ktorý doteraz chválil Putina a prisľúbil lepšie vzťahy s Ruskom, teoreticky môže po nástupe do Bieleho domu 20. januára zvrátiť kroky Obamovej exekutívy. Na vyhostenie ruských diplomatov z USA dnes reagoval ruský premiér Dmitrij Medvedev výrazom “RIP” (Odpočívaj v pokoji), ktorý adresoval odchádzajúcej americkej vláde. “Je poľutovaniahodné, že Obamova vláda, ktorá začala ozdravovať naše vzťahy, končí svoje funkčné obdobie protiruským zápasom. RIP,” napísal Medvedev na Twitteri v angličtine.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu