Palec hore pre učiteľov, volebný únos v marci či vzbura proti establišmentu a obrat v Sýrii. Rok 2016 očami známeho komentátora

    0
    Sýrske mesto Aleppo po bombardovaní (Autor: TASR)

    Za jednu z najpozitívnejších udalostí roka označil Daniš pre portál aktuality.sk prebudenie slovenských učiteľov a ich demonštrácie za lepšie školstvo, vrátane vyšších platov. Podľa komentátora je dobre, že školstvo sa na začiatku tohto roka stalo hlavnou témou a museli sa jej venovať všetky politické strany. „Učiteľom by sme mali držať palce. Aby bolo vzdelávanie terén, kde sa oplatí robiť kariéru.“

    Ľudia sa podľa Daga Daniša v marcových parlamentných voľbách rozhodli pre zmenu, Smer spadol, opozícia vyrástla, „žiaľ aj s kotlebovcami“, priznáva novinár. Za volebný únos označil to, čo sa udialo po voľbách, keď dve pravicové strany Sieť a Most-Híd sa pridali k Smeru, a tak Robert Fico mohlo vytvoriť tretíkrát po sebe vládu. „Daň za podvod: jeden čln sa potopil (Sieť). Druhý je nepojazdný (Most). Ficov Smer stráca pozície. Podnikateľ Kaliňák, ktorý mal podľa médií a opozície kryť podvodníkov s DPH, politicky zanikol. Kontinuita, ktorú si vybojoval Fico, má tenké nohy.“

    V dvoch západných krajinách, vo Veľkej Británii a v USA, sa preskupili sily medzi politickým mainstreamom a politickými radikálmi. Daniš naráža na hlasovanie väčšiny Britov za brexit a proti EÚ či víťazstvo Donalda Trumpa v USA. „V oboch prípadoch išlo o volebnú (demokratickú) vzburu väčšiny proti zabehanej politike establišmentu, ktorý prestal rešpektovať postoje a záujmy domácej verejnosti. Hlavne pri otázkach, ako sú podpora imigrácie či obchodné dohody (ktoré chránia korporácie pri vývoze pracovných miest za hranice),“ poznamenal Daniš.

    Komentátor sa pristavil aj pri téme Sýria, keďže za ďalšiu prelomovú udalosť roka považuje vytlačenie „povstalcov“ z Aleppa. Podľa Daniša západné médiá komentujú obrat vo vojne o Sýriu ako porážku „povstalcov“ čeliacim krutému režimu prezidenta krajiny Asada a brutálnym ruským náletom. Realita je však podľa neho iná. Odvoláva sa pritom na autora slávnej knihy Čierna labuť (Libanončan) a tvrdí, že Asadovu vládu treba porovnať s arabskou alternatívou; a tou sú sýrski radikálni suniti a salafisti, „ktorých kostrou nebola nijaká ‚umiernená opozícia´, ale teroristické organizácie pôvodne napojené na al-Kaidu. A vyzbrojené tvrdým náboženským fanatizmom“. Daniš spomína aj kaidistov, ktorí mali podľa neho podobné ciele ako Islamský štát. „Je hanebné, že práve tieto skupiny fanatikov mali byť spojencami Západu. Len preto, že na druhej strane sa angažovalo Rusko s Iránom,“ tvrdí Daniš a dodáva, že Sýria si zaslúži mier. 

    Celý komentár si môžete prečítať TU.

    - Reklama -