Róbert Auxt: Výsmech východniarom na Štedrý deň

0
Vlajka Slovenskej repubiky (Autor: SITA)

Len tak na začiatok pre výrub drevín, ktoré ohrozujú dopravu medzi Košicami a Jahodnou, bude cesta II/547 (cesta čo spája Košice a celú Hnileckú dolinu) od 7. novembra do 16. decembra uzavretá. 

Uzávera platila od pondelka do soboty (od 8.00 do 15.00h). Samozrejme, ak je takýto stav tak je nutné konať, ale prečo uzatvárať túto strategickú cestu keď, už viete, že prakticky nebude používaná na ďalší rok a nerobíte radšej na úprave obchádzkových ciest?

Do toho príde po rokoch z nenazdajky most, ktorý statik chce v momente zavrieť. Tento most pod nátlakom verejnosti necháte v prevádzke pre istotu ešte pár dní a dôvod?

Predsa Vianoce!

Zneje to fakt absurdne, ale najdôležitejší most medzi Košicami a Hnileckou dolinou na ceste II/547 sa uzavriel v sobotu 24. decembra od siedmej hodiny.

Áno košická župa čakala s načasovaním na Štedrý deň! Ak toto má byť darček na Vianoce občanom tak ide o formu veľmi čierneho humoru.

Košická župa sa navyše zaviazala, že pripraví špeciálnu obchádzku cez les pre osobné autá, ale len na vlastné nebezpečie (čitate správne), ale asi ani to nestihnú. 

Vôbec koncept adrenalínovej cesty cez zimný les na vlastné nebezpečie, ako alternatíva strategickej cesty zneje úplne sureálne. V civilizovanom štáte by sa niekto na takéto riešenie bál čo i len pomyslieť. Ale na východe je to komplexné riešenie.

A pre nákladnú dopravu vymyslela ešte väčšiu perlu v podobe obchádzky:  Margecany – Klenov – Miklušovce – Sedlice – Suchú Dolinu – Ľubovec – Radatice – Bzenov – Prešov – smer Košice.

Áno čítate dobre, ak v Prešove už teraz kompletne nekolabuje doprava tak košická župa využije tú prešovskú a samotné mesto Prešov, ako „obchádzku“. Inak povedané košická župa presmeruje všetku nákladnú dopravu do Prešova. Prečo odstrihnúť len Hnileckú dolinu, keď prešovská župa a mesto Prešov môžu pomocť.

Dodatočne tieto cesty sú v zime ťažko prejazdné a pre kamionistov budú hlavne cez zimné mesiace extrémne nebezpečné nehovoriac o tom, že predĺžia cestu aj o viac ako hodinu.

article_photo

Celkovo je ešte asi dobré poznamenať, že dodnes a to je koniec roka, obchvat Prešova nebol ani podpísaný – ale hlavne, že východ je na zimu odpísaný.

Z východného Slovenska želám pekné Vianoce!

Róbert Auxt
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na robert.blog.sme.sk.

- Reklama -