pondelok, 6 júla, 2020
27 C
Bratislava
Úvod Aréna Emócie z Ficovho snemu: útoky, kritika a lúčenie. A k tomu Hlinova...

Emócie z Ficovho snemu: útoky, kritika a lúčenie. A k tomu Hlinova reakcia: Smrad je cítiť všade

Na sneme došlo k dvom očakávaným personálnym zmenám na poste podpredsedov a k siedmim zmenám v predsedníctve strany. Dušana Čaploviča a Pavla Pašku nahradili na poste podpredsedov Juraj Blanár a Peter Žiga. Svoj flek si, naopak, udržal Robert Kaliňák, ktorého kritizovala napríklad aj členka strany, europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Tá sa pred pár dňami na sociálnej sieti vyjadrila, že v prípade, ak Kaliňák zostane podpredsedom aj po tomto stretnutí, personálny snem bude zbytočný. Viac sme o tom písali TU.

Lídrom strany naďalej zostáva Robert Fico, ktorý nemal protikandidáta. Od delegátov snemu získal v tajnej voľbe 359 hlasov. Okrem Blanára (311 hlasov) a Žigu (300 hlasov) sa stali staronovými podpredsedami Peter Pellegrini (348 hlasov), Peter Kažimír (345 hlasov), spomenutý Kaliňák (318 hlasov) a Marek Maďarič (311 hlasov).

Ficov takmer hodinový prejav

Snem otvoril svojím príhovorom predseda strany a zároveň premiér Slovenskej republiky Robert Fico, ktorý hovoril o činnosti strany a jej strategickom postupe. Fico na začiatku prejavu poďakoval vládnym kolegom, predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi a šéfovi SNS Andrejovi Dankovi. Podľa jeho slov je Smer pilierom stability pre celé Slovensko. Premiér argumentuje tým, že od ich nástupu do vlády im stále stúpa dôveryhodnosť, rovnako ako stúpa dôvera v parlament.

Fico poukázal aj na to, že je potrebné, aby chránili svojich voličov. Musíme sa za nášho voliča postaviť podstatne razantnejšie, ako sme to robili doteraz,” vyjadril sa. Opozičnú politiku označil za neschopnosť postaviť alternatívu k vládnemu programu.

Predsedníctvo sa stalo terčom útoku, médiá sú voči nám nekorektné

V príhovore spomenul viacero káuz, no tú, ktorou Slovensko žilo celé leto na protestoch pred luxusným bytovým komplexom Bonaparte a spája sa s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, nie. Plynulo prešiel k hodnoteniu predsedníctva a obvinení zo šafárenia s verejnými zdrojmi, na ktoré pred pár dňami upozornila bývalá zamestnankyňa rezortu diplomacie Zuzana Hlávková. Fico vidí naše predsedníctvo ako veľkú príležitosť na zomknutie krajiny. Začalo sa vraj excelentne a tak isto aj prebiehalo. Slovenské predsedníctvo sa stalo terčom neuveriteľného útoku,” skonštatoval a priznal, že dodnes nepochopil, o aké predraženie akcií kultúrnych podujatí k predsedníctvu malo ísť a či mali diplomatom servírovať párky s horčicou.

Premiér opätovne zaútočil na médiá. “Médiá sú voči nám nekorektné, tak nie je dôvod, aby sme neboli podstatne razantnejší pri vysvetľovaní o tom, čo sa v médiách deje,” vyjadril sa a dodal, že ich aj naďalej budú kritizovať. Jedným dychom Fico doplnil, že práve opozícia a mainstreamové médiá môžu za vznik extrémizmu.

Nový program, vyššia minimálna mzda, Rómovia a problémy Slovákov

O plánoch na rok 2017 premiér povedal, že sa bude opätovne uchádzať o post predsedu strany Smer-SD, a zároveň vyhlásil, že tento rok bude koncom politickej korektnosti. Nazývajme veci správnymi a zrozumiteľnými slovami. Hovorím o otvorenej a pravdivej reči. Je to jedna z možností, ako držať Smer-SD v úspešnom priestore,” myslí si. Zároveň vyzval delegátov, aby veci pomenúvali nahlas. 

“Berúc na zreteľ vývoj sveta sme rozhodli vytvoriť nový politický program. Predstaví ho o rok pracovná komisia na čele s Marekom Maďaričom,” povedal šéf Smeru-SD. Zároveň deklaroval plnenie februárového sľubu, že do konca roku 2020 bude vytvorených 100.000 nových pracovných miest. “Kto má úprimný záujem nájsť si prácu, nájde si ju,” uistil s dôvetkom, že občania, ktorí si prácu chcú nájsť, budú pozitívne aktivovaní, a tí, čo si prácu nájsť nechcú, budú štátom postihnutí.

“Už nie je najväčšia výzva nezamestnanosť, ale najmä výška odmeny za prácu. Urobíme všetko pre to, aby minimálna mzda bola na úrovni aspoň 500 eur od januára 2019. Budú pripravené aj kvalitnejšie pravidlá kolektívneho vyjednávania umožňujúce presadzovať oprávnené mzdové požiadavky,” menoval predseda Smeru-SD.
 
Priority Smeru-SD na rok 2017 pod názvom “Držíme slovo” sú rozdelené do troch skupín. Ide o oblasť rastu miezd vo verejnom a súkromnom sektore, oblasť zamestnanosti a boja s nezamestnanosťou a oblasť odstraňovania regionálnych rozdielov.
 
Smer-SD v rámci priorít okrem iného avizuje zvýšenie minimálnej mzdy aspoň na hranicu 500 eur od roku 2019, zvýšenie materskej pre pracujúcich rodičov na úroveň 98 percent čistej mzdy od mája 2017, reštriktívne opatrenia voči tým, ktorí odmietajú pracovné ponuky a zneužívajú sociálny systém, ako aj rozšírenie zákona zameraného na podporu najmenej rozvinutých okresov aj na Gelnicu, Košice – okolie, Medzilaborce, Sninu a Bardejov.

Celý príhovor premiéra Roberta Fica na sneme strany Smer-SD.

Zdroj: Facebook/SMER-SD

Po premiérovi postupne vystúpili jednotliví členovia vlády zo strany Smer-SD a rečnili o prioritách na nasledujúci rok. Jedným z nich bol aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý vo svojom príhovore neodstúpil z funkcie podpredsedu strany a ani slovom nespomenul kauzu Bašternák.

Paška a Čaplovič dostali STOP!

Doterajší podpredsedovia Pavol Paška a Dušan Čaplovič už nekandidovali na pozície podpredsedov Smeru-SD. Fico vyzdvihol Paškovu úlohu pri integrácii stredoľavého priestoru do Smeru-SD. Úspešne dotiahol do konca niečo, o čom môže pravica len snívať. Aj preto je Smer-SD v súčasnosti dominantnou stranou od stredu doľava. Nemožno opomenúť ani jeho pôsobenie ako dvojnásobného predsedu NR SR. Pavol Paška má zásluhu na tom, že od Smeru-SD nikdy neodišiel žiaden poslanec,” povedal Fico s tým, že skúsenosti Pašku ako člena predsedníctva budú veľmi cenné.

Na margo Čaploviča poznamenal, že vniesol do strany silný humanistický aspekt. Dušan, vždy som ťa vnímal ako originálneho ľavicového politika,” odkázal mu Fico.

Flašíková Beňová odišla

Na margo samotného priebehu snemu Robert Fico odmietol, že predčasný odchod europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej zo snemu znamená rozkol v strane. “Jeden delegát žije v bubline v Bruseli a nepozná slovenské reálie. Ak má radový člen iný názor, tak už to nie je demokracia, ale rozkol? Je to bežný názor, ktorý môže ktokoľvek vyjadriť. Mohla vystúpiť, ale pre mňa je dôležité, že všetci boli zvolení jasnou väčšinou,” odkázal Fico.

Flašíková Beňová odišla podľa Denníka N preto, lebo podľa jej slov nemá zmysel zostávať na sneme, na ktorom sa diskutuje až po voľbe straníckych funkcionárov. “Mám taký pocit, že je celkové vnútorné pnutie. Mrzí ma to, mohli sme si to vyrozprávať v pokoji a v pohode, ale pán predseda to prezentoval ako jednomyseľný návrh predsedníctva, tak pravdepodobne k nejakej väčšej diskusii by aj tak neprišlo,” povedala denníku. Pred pár dňami na sociálnej sieti napísala, že dnešný snem je zbytočný, ak vo funkcii podpredsedu strany ostane Robert Kaliňák. V tajnej voľbe však získal veľkú väčšinu hlasov.

Obyčajní ľudia v Prešove. Hlinov drsný odkaz

Do Prešova okrem predstaviteľov vládneho Smeru-SD pricestovali aj zástupcovia hnutia OĽaNO-NOVA a pred Divadlom Jonáša Záborského stáli s transparentom, ktorý prvýkrát rozvinuli v parlamente pred letom. Okrem poslanca Jozefa Lukáča je na východe Slovenska aj expert hnutia pre rómsku problematiku Peter Pollák. 

Zdroj: Facebook/Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Krátko popoludní na premiérov prejav reagoval aj predseda KDH Alojz Hlina. Úplne bez hanby nám povykrádali náš program NN (Nový November, pozn. red.),” píše Hlina otvorene. Rovnako jeho pozornosti neuniklo, že Fico spomínal pápeža. Žasnem nad tým, že on si pomáha pápežom. Smeráckym svetom je svet Lenina, Marxa, Biľaka, Gottwalda. Svet, ktorý po novembri 89 plynule prešiel do sveta Baštrnákov, Širokých, Paškov,” doplnil štipľavo.

Exposlanec poukazuje aj na záverečné slová premiéra hlavne sa nepos*aťR. Fico, Vy a Vaša strana sa už pos*ala. Smrad je cítiť všade. Lacný Pitralon, ktorým to maskujete, prestáva účinkovať,“ vyjadril sa Hlina a uzavrel, za chvíľu to zistia všetci.

Zdroj: Facebook/Alojz Hlina


autor: TASR, du

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Putinov vyslanec v Afganistane: Americkí tajní obchodujú s drogami

Niektorí členovia americkej spravodajskej služby, ktorí obvinili Rusko zo sprisahania s bojovníkmi Talibanu, sú zapojení do obchodovania s drogami v Afganistane, tvrdí...

Kollár: Firma nemusí byť podozrivá len preto, že je z Cypru. Už 5 rokov sa snažím z nej vypísať

Firma, ktorej v minulosti predal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) svoj podiel v spoločnosti, nemusí byť podozrivá len preto, že je...

Matovič počul, že o odvolaní Kollára sa nakoniec bude hlasovať. Myslí, že SaS a Za ľudí by mali hlasovať ako sa vyjadrovali

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) predpokladá, že SaS a Za ľudí budú hlasovať za odvolanie Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu...

Poslanecký klub Sme rodina: Boris Kollár má našu plnú podporu

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) má plnú podporu poslaneckého klubu hnutia Sme rodina. Vyjadrili mu ju na pondelkovom...

VIDEO Matovič chce kandidátov na prednostov OÚ verejne lustrovať

"Je to kľúčový okamih v histórii štátnej správy na Slovensku," vyhlásil premiér Matovič na úvod tlačovej besedy. Kandidátov na...

Proti muničnému skladu v Trenčíne-Kubrej vznikla petícia, žiada jeho odstránenie

Muničný sklad v Trenčíne-Kubrej obmedzuje výstavbu v meste a môže ohrozovať bezpečnosť miestnych obyvateľov. Tvrdí to trenčiansky krajský a mestský poslanec Miloš...

VIDEO Krajčí: Tender na licencie pre záchranky sa musí zopakovať

Výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) sa bude musieť zopakovať. V pondelok to na tlačovom brífingu oznámil na pôde...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,765 +1 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 271 Last updated: 6. júla 2020 - 19:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky