Zviechajú sa islamisti zo svojich strát? Za kľúčového šéfa propagandy, spájaného s útokmi v Paríži, Bruseli a Istanbule, už majú náhradu

  0
  Militanti z Islamského štátu (Autor: SITA)

  Predchádzajúcim hovorcom IS bol abú Muhammad Adnání. Ministerstvo obrany USA v septembri potvrdilo, že Adnání bol zabitý koncom augusta pri americkom nálete v severnej časti Sýrie. “Pri útoku v blízkosti (mesta) al-Báb v Sýrii bol odstránený šéf propagandy, verbovač a plánovač vonkajších teroristických operácií,” uviedol hovorca Pentagónu Peter Cook.

  Útok z 30. augusta podľa neho vykonalo bezpilotné lietadlo Predator. Dron vystrelil raketu Hellfire na auto, v ktorom sa viezol Adnání. Islamský štát potvrdil Adnáního smrť ešte v ten istý deň. Krátko nato ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Adnání zahynul pri útoku ruského stíhacieho bombardéra Su-34. Predstavitelia Pentagónu to však označili za “žart”.

  Adnání bol po abú Bakrovi Baghdádím druhým najvyššie postaveným mužom Islamského štátu. Vo svojich zvukových posolstvách vyzýval prívržencov a sympatizantov IS na útoky na Západe. V lete roku 2014 oznámil zriadenie kalifátu v Sýrii a Iraku. Zohral tiež dôležitú úlohu pri väčšine veľkých teroristických útokov skupiny, napríklad v Paríži, na letiskách v Bruseli a Istanbule, v kaviarni v Bangladéši či pri zostrelení ruského dopravného lietadla nad Sinajským polostrovom.

  - Reklama -