Tento Trumpov telefonát sa zapíše do dejín. Žiadny prezident si na to netrúfol takmer 40 rokov

  0
  Donald Trump (Autor: TASR)

  Ako upozornila agentúra AP, ide o “veľmi nezvyčajný, pravdepodobne bezprecedentný” krok, keď prezident USA alebo novozvolený prezident USA hovoril priamo s taiwanským lídrom. Spojené štáty prerušili oficiálne vzťahy s Taiwanom v roku 1979, keď americká vláda súhlasila s prerušením diplomatických stykov s Čínskou republikou (Taiwanom) v prospech Čínskej ľudovej republiky. Neoficiálne však Washington má naďalej s Taiwanom tesné kontakty.

  Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen potvrdili pre agentúru Reuters aj ľudia blízki Trumpovi. Podľa tohto zdroja hovorili o tesných ekonomických, politických a bezpečnostných vzťahoch medzi Taiwanom a USA. Čína vníma Taiwan ako svoju odtrhnutú provinciu, ktorá sa jedného dňa opäť pripojí k materskej pevnine. Mnoho Taiwancov však svoj ostrovný štát vníma ako nezávislý a znepokojuje ich rastúci vplyv Číny.

  Po ôsmich rokoch postupného zbližovania a počínajúc rokom 2014 aj pravidelnej výmeny informácií medzi Pekingom a Tchaj-pejom bol tento rok v júni “pozastavený mechanizmus bilaterálnej spolupráce”. Vzťahy medzi Čínou a Taiwanom výrazne ochladli po zdrvujúcom víťazstve Cchaj Jing-wen v januárových prezidentských voľbách. Prezidentka má blízko k Demokratickej pokrokovej strany (DPP), ktorá presadzuje nezávislosť Taiwanu.

  Taiwan, ktorý sa oficiálne volá Čínska republika, má od roku 1949 vlastnú vládu, nikdy oficiálne nevyhlásil svoju nezávislosť a Peking ho naďalej považuje za integrálnu súčasť svojho územia. Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom.

  - Reklama -