Migranti dostali prednosť pred hendikepovanými. Nasťahovali ich tam, kde predtým pomáhali postihnutým

  0
  Utečenci prichádzajúci do Švédska (Autor: SITA)

  Veľká dvojposchodová budova v centre vyše dvadsaťtisícového Piteå bola na 22 rokov prenajatá šestnástim spolkom, ktoré sa starali dovedna o viac ako 3 000 postihnutých po celom meste. Mestskí poslanci zo Strany zelených v koalícii so Sociálnymi demokratmi však dlhodobý prenájom zrušili, aby uvoľnili miesto pre prichádzajúcich migrantov.

  Organizácie, ktoré sa v meste starajú nielen o postihnutých, ale aj starých, nevládnych ľudí, dostali ako náhradné sídlo nepoužívanú školu, ale panujú obavy o fungovanie a rozsah niektorých sociálnych služieb, ktoré doposiaľ poskytovali.

  Dlhoročný prenájom v spoločných priestoroch pomáhal viacerým organizáciám fungovať. Vozičkári mali do dvojpodlažnej budovy bezbariérový prístup, ale teraz nevedia, kde sa budú stretávať a podobne sú na tom aj ďalší ľudia s postihnutím. Carina Lindegrenová z Dementia Association priznáva, že ak budú mať privysoký nájom, budú musieť svoju pomoc ľuďom s demenciou ukončiť.

  Odsťahovanie šestnástich asociácií na pomoc postihnutým a starým ľuďom vo švédskom Piteå môže okrem nespokojnosti zainteresovaných či ukončenia starostlivosti o ľudí spôsobiť aj oveľa väčšie ťažkosti. Nasťahovanie migrantov do zariadenia, ktoré pred tým slúžilo na pomoc hendikepovaným, môže podľa Lindegrenovej vyvolať problémy v rámci komunity.

  Celý text v angličtine nájdete TU.

  - Reklama -