Zlé správy pre Hollanda. Francúzi mu to v prieskume poriadne spočítali

  0

  Súčasný premiér Valls dostal v prieskume podporu od 74 percent opýtaných, zatiaľ čo Hollanda podporilo 26 percent respondentov. Pokiaľ ide o prívržencov ľavice, v ich tábore sympatizovalo s Vallsom 63 percent opýtaných a s Hollandom 34 percent. Prieskum medzi sympatizantmi vládnucej Socialistickej strany ukázal podobný pomer: 65 percent pre Vallsa proti 34 percentám pre Hollanda.  

  Väčšina opýtaných tiež podporila premisu, že ak Hollande oznámi zámer ísť do primárok ľavice, ktoré sa uskutočnia v dvoch kolách 22. a 29. januára budúceho roka, mal by v nich kandidovať aj Valls.

  Ide o návrh, ktorý minulú sobotu predložil predseda Národného zhromaždenia, socialista Claude Bartolone. Jeho návrh však narazil na odpor niektorých členov vlády, ktorí deklarovali, že v prípade, že by sa Valls rozhodol kandidovať, musí ako predseda vlády podať demisiu. Z dnes zverejneného prieskumu však vyplýva, že podľa väčšiny respondentov by Valls nemusel podať demisiu, aby sa mohol plne venovať svojej prezidentskej kandidatúre.   

  Vo finále Fillon proti Le Penovej?

  Primárky pravicových konzervatívcov vyhral nedávno expremiér Francois Fillon, ktorý v druhom kole porazil expremiéra Alaina Juppého. 

  Z nedávnych prieskumov verejnej mienky vyplynulo, že ak by v druhom kole prezidentských volieb Fillon narazil na líderku Národného frontu Marine Le Penovú, vyhral by pomerom hlasov 67 k 33 percentám. 

  V prvom kole volieb by podľa tohto prieskumu Hollande dostal len deväť percent hlasov. Rovnako len deväť percent by získal aj premiér Manuel Valls, keby bol on namiesto Hollanda kandidátom socialistov.

  - Reklama -