sobota, 24 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Ľudia z vidieka sa obávajú, že prílev imigrácie sa nezastaví a krajina...

Ľudia z vidieka sa obávajú, že prílev imigrácie sa nezastaví a krajina bude na to doplácať. Obe strany už naplno mobilizujú voličov. Samson otvorene o rakúskych voľbách

Mnoho ľudí vidí medzi rakúskymi a americkými prezidentskými voľbami podobnosť v type kandidátov. Na jednej strane umiernený Alexander Van der Bellen, naproti tomu Norbert Hofer, ktorý razí ostrejšiu rétoriku. Vidíte tu aj ďalšie paralely?

Tak v USA sa zatiaľ obaja nominanti hádajú, kto vlastne vo voľbách podvádzal a žiadajú prepočítavanie hlasov. Začala s tým Hillary Clintonová, teraz už o tom hovorí aj Donald Trump. V Rakúsku je to formálne podobné, ale tam nedošlo k nejakému volebnému podvodu. Išlo o technický problém týkajúci sa hlasov, ktoré sa posielali poštou. Pretože boli už predtým nesprávne uskladnené, zle zalepené a aj predčasne otvorené. Takže v Rakúsku ako vzorovej európskej demokracii nehrozí, že by bolo obvinené zo zmanipulovania volieb. Takže v tomto sa obe voľby, respektíve krajiny skôr líšia.  

V prieskumoch sú preferencie oboch kandidátov dosť tesné. Aký výsledok očakávate? Koho si napokon naši juhozápadní susedia vyberú za novú hlavu štátu?

No tak toto by bol odo mňa veľmi odvážny tip. Veď aj minulé voľby, ktoré napokon aj neboli uznané, skončili veľmi tesným rozdielom. Záviseli práve od „poštových“ voličov. Samotná konštelácia týchto dvoch kandidátov je pre rakúsku politickú scénu, ktorú vždy ovládali ľudovci a socialisti, veľmi nezvyčajná. Do záverečného, najvyššieho kola sa dostali dve strany, ktoré sú dosť neštandardné. Na jednej strane kandidát „zelených“ Van der Bellen a Hofer ako kandidát strany FPÖ (Freiheitliche Partei Österreichs – Slobodná strana Rakúska – pozn. red.), ktorým v Rakúsku otvorene hovoria ´Neos´, to znamená neonacisti.

Hoferovu stranu označujú v Rakúsku aj nie príliš lichotivým názvom ´Neos´. Zdroj: Facebook, FPÖ

Je to strana, ktorá už vo vláde bola, no momentálne veľmi ťaží z toho, že Európa je v imigračnej kríze. Táto strana je pritom už dlhé roky známa tým, že je proti prisťahovalcom a je veľmi napravo od centra. Teraz tipovať, kto z tejto dvojice vyhrá, je zložité a navyše bude závisieť aj od štatistík, ktoré budú obe strany dodávať veľmi rýchlo pred voľbami. Mám na mysli najmä štatistiky týkajúce sa imigrantov prichádzajúcich do Európy, respektíve Rakúska. Keďže stále platí, že Rakúsko je vítaným cieľom imigrantov. Takže tu bude závisieť, s čím prídu výskumy verejnej mienky.

Dá sa aspoň vo všeobecnosti určiť, aký typ ľudí bude voliť Hofera a aký jeho protikandidáta?

Mladí, vzdelanejší a tým pádom asi aj rozhľadenejší ľudia budú zrejme podporovať Van der Bellena. Už len preto, že „zelení“ sú stranou, ktorú podporujú hlavne mladí ľudia. Naopak, starší, možno aj trochu frustrovaní ľudia dajú skôr hlas Hoferovi. Ide o ľudí z vidieka, ktorí sa obávajú, že sa nezastaví imigrácia zo Stredného východu a severnej Afriky a boja sa, že Rakúsko na to bude doplácať. Určite zavážil aj fakt, že V4 obstála vo svojej tvrdej pozícii proti imigrácii, pričom Rakúšania sa v tomto smere cítia akoby obeť vlastnej prosperity. A Rakúsko prosperujúca krajina určite je. 

Ktorého kandidáta by ste volili vy?

Tak tu nebudem mať problém. Keby som bol rakúsky volič, jednoznačne by som volil Alexandra Van der Bellena.

Bol by teda Van der Bellen lepšou voľbou aj pre vzájomné slovensko-rakúske vzťahy?

Myslím si, že áno, lebo Slovensko nie je nijako výrazne rasistická krajina. Sme iba krajina, ktorá sa bojí imigrácie. Ale zato FPÖ má toho za sebou ďaleko viac, ešte od čias už nebohého Jörga Haidera. V minulosti otvorene obhajovali nacistický režim, podobne, ako sa to na Slovensku dialo pri niektorých politických prúdoch. Nakoniec, aj dnes máme v parlamente stranu, ktorá otvorene obhajuje medzivládny režim Jozefa Tisa. Z tohto dôvodu si myslím, že pre Slovensko by bol asi kandidát Strany zelených menším problémom.

Ale aj so „zeleným“ kandidátom by sme sa ako Slovensko mohli dostať do sporov, keďže Rakúsko odmieta ´jadro´. No a Strana zelených sa stavia do pozície, ktorá celkovo odmieta jadrovú energiu v Európe. Čiže tu môže Slovensko naraziť na určitého protivníka, ale prezident nie je časť exekutívy. O tomto sa bude rozhodovať medzi vládami, respektíve exekutívnymi administratívami, nie medzi prezidentmi. Tí však môžu ovplyvňovať verejnú mienku.

Takže aj na jednej, aj na druhej strane môže Slovensko, samozrejme, naraziť. Domnievam sa však, že Van der Bellen je menším rizikom a že dobré susedské vzťahy medzi obidvoma krajinami by sa nenarušili.

Vzťahy medzi Viedňou (na obrázku) a Bratislavou by podľa Samsona zostali pevnejšie so zvolením Van der Bellena. Zdroj: Facebook/Stadt Wien 

Pristavme sa ešte pri Hoferovi. Ten by mohol údajne stratiť nejaké hlasy pre nežiaduce „spamové“ e-maily, ktoré rozosielal na svoju vlastnú predvolebnú propagáciu. Číslo týchto e-mailov sa malo pohybovať až okolo 400-tisíc, pričom tamojšie zákony spamovanie zakazujú. Môžu Hoferovi tento krok v konečnom účtovaní uškodiť, respektíve výrazne ubrať z voličskej základne?

Ono to v praxi vyzerá tak, že voliči, ktorí volia jednu stranu alebo jedného kandidáta, tak ho volia v každom prípade. Tam ide o tých nerozhodných. Do akej miery ich to podnieti, prípadne bude mobilizovať. Myslím, že momentálne robia obe strany všetko pre to, aby voličov mobilizovali. A to akýmkoľvek spôsobom. Posielanie listov je dosť nepopulárne aj v Rakúsku. Je to ako zasielanie reklamných letákov, ktoré ľudia pri vyberaní schránky aj tak automaticky vyhadzujú. To znamená, je to niečo, na čo už väčšina ľudí príliš nedá. Z tohto dôvodu si myslím, že bez ohľadu na to, či je to trestné, alebo ´netrestné´, etické, alebo neetické, tak tieto e-maily veľmi nezaberú.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmaier aktuálne vyhlásil, že je znepokojený politickou debatou v Európe pre rastúci populizmus. Je to naozaj tak alebo ide len o zveličenie?

Myslím, že každý musí vidieť, že populistické strany v Európe, najmä tie s xenofóbnou a obrannou rétorikou proti imigrantom, sú na vzostupe. Tieto strany apelujú na zachovanie tradičných hodnôt, poprípade apelujú na obavu z prílevu imigrantov. Koniec koncov, populizmus je bežný v každej strane.

V Európe je podľa môjho názoru pri pravicových a ľavicových stranách táto definícia už skoro zotretá a používa sa len zo zotrvačnosti. V každom prípade strany, ktoré sú za tzv. hodnoty, respektíve tie strany, ktoré sa orientujú proti EÚ, používajú väčšiu dávku populizmu.    

Z odborných kruhov zaznievajú hlasy, že kľúčom k víťazstvu bude mobilizácia voličov, ktorí neprišli k urnám v máji.

Predpokladám, že účasť sa zvýši, hoci tento názor vyjadrujem veľmi nerád, lebo sa môžete v takomto prípade ľahko „popáliť“. A ako ukazujú aj výsledky amerických volieb, nemôžete sa príliš spoliehať na prieskumy verejnej mienky. Myslím však, že vzhľadom na to, že ide o opakované voľby, Rakúšania nebudú ´zlenivelí´ a nebudú rezignovať, ale naopak, uvedomia si, že ide o veľa.

Aj z našich prezidentských volieb poznáme príklad Gašparovič verzus Kukan, keď mnohí voliči predpokladali, že Eduard Kukan jasne zvíťazí, tak sa nedostavili k voľbám. Pritom Kukan prehral o pár stoviek hlasov. Takže si myslím, že v tomto prípade sú ľudia schopní sa mobilizovať. Ide len o to, ktorá zo strán dokáže lepšie ľudí zmobilizovať.

Ivo Samson. Zdroj: Facebook/Fľuska

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Jarjabek: Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Je to drzosť, diskriminácia hraničiaca s generačným rasizmom

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD)  sa cíti diskriminovaný.   “Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Čo to je?  Ja vám...

Naď: Kompletné čísla. Zo 61.905 otestovaných na Orave a Bardejove bolo 2225 infekčných

Z 61.905 otestovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v piatok 2225 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)...

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...

Pellegrini: Vláda nedala na výber. Buď pôjdeme na plošné testovanie, alebo musíme ostať desať dní doma bez príjmu

Opatrenia, príkazy a zákazy, ktoré vo štvrtok (22. 10.) prijala vláda, vzbudzujú mnohé otázky o tom, ako bude vyzerať náš život v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 Úmrtí 134 Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 24. októbra 2020 - 04:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky