štvrtok, 25 februára, 2021
7.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Kuba sa mení. Dámy v bielom prvýkrát po 13 rokoch odvolali nedeľňajší...

Kuba sa mení. Dámy v bielom prvýkrát po 13 rokoch odvolali nedeľňajší protest. A toto je dôvod

Castro zomrel v piatok večer vo veku 90 rokov. Jeho telo v súlade s jeho želaním v sobotu spopolnili a kubánska vláda vyhlásila deväťdňový smútok – do pohrebu, ktorý sa bude konať budúcu nedeľu (4. decembra). Počas štátneho smútku je v krajine zakázaný predaj alkoholu i kultúrne akcie.

Skupina Dámy v bielom uviedla, že rozhodnutím odvolať tradičný nedeľňajší protest v Havane chce zabrániť vyvolávaniu napätia. “Dnes nebudeme pochodovať, aby to vláda nebrala ako provokáciu a aby mohla vzdať svoje pocty,” povedala vedúca skupiny Berta Solerová. “Rešpektujeme smútenie iných a nebudeme oslavovať smrť žiadneho človeka.”

Skupina vznikla pôvodne na podporu manželov jej členiek, uväznených za opozíciu voči režimu v Havane, a protestné pochody zvolávala po omši každú nedeľu za uplynulých 13 rokov. Skupinu financujú kubánski exulanti v Spojených štátoch, kubánska vláda označuje jej členky za “žoldnierky” vlády USA. Napriek tomu bolo toto hnutie výnimočným prejavom disentu, ktoré komunistické vedenie Kuby z veľkej časti tolerovalo, aj keď v posledných mesiacoch sa polícia protesty snažila zastaviť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 +2,438 Dnes Úmrtí 6,859 +84 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 25. februára 2021 - 10:56 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky