štvrtok, 25 februára, 2021
7.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Putin, Hollande, Gorbačov a ďalší. Svetoví politici reagujú na úmrtie Fidela Castra....

Putin, Hollande, Gorbačov a ďalší. Svetoví politici reagujú na úmrtie Fidela Castra. Aké boli ich prvé slová?

“Francúzsko vždy spochybňovalo embargo, ktoré uvalili Spojené štáty na Kubu. Privítalo jej otvorenosť a obnovenie dialógu medzi oboma krajinami,” uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho prezidenta.

“Slobodná a nezávislá Kuba, ktorú Castro a jeho spojenci vybudovali, sa stala vplyvným členom medzinárodného spoločenstva a inšpiratívnym príkladom pre mnohé krajiny a národy. Fidel Castro bol úprimným a spoľahlivým priateľom Ruska. Prosím, tlmočte v tejto smutnej chvíli moje slová sústrasti a podpory celej Vašej rodine,” uvádza sa v telegrame, ktorý kubánskemu prezidentovi a bratovi zosnulého exprezidenta Raúlovi Castrovi zaslal ruský prezident Vladimir Putin. 

“Fidel neustúpil a svojej krajine dodával silu aj v čase najhoršej americkej blokády,” povedal o zosnulom vodcovi kubánskej revolúcie bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov, ktorý roku 1989 podpísal s Castrom zmluvu o priateľstve medzi Sovietskym zväzom a Kubou.

Indický premiér Naréndra Módí označil Castra za jednu z najikonickejších postáv 20. storočia. “India smúti nad stratou veľkého priateľa,” uvádza sa vo vyhlásení indického premiéra. Sústrasť s úmrtím Fidela Castra vyslovil kubánskemu ľudu aj indický prezident Pranab Mukherdží.

Konzervatívny španielsky premiér Mariano Rajoy označil Fidela Castra za osobnosť “historického významu” a na Twitteri vyslovil sústrasť vláde v Havane. Naopak, veľká komunita exilových Kubáncov v Španielsku úmrtie Castra privítala s “veľkou radosťou”, citovala agentúra EFE Rigoberta Carcellera, hovorcu Platformy demokracia na Kube okamžite. “Zo smrti diktátora nemôžete byť smutný, je to veľký okamih pre Kubu,” zdôraznil.

Bývalý rakúsky prezident Heinz Fischer považuje Castra za veľkú osobnosť. Motívy revolúcie proti diktátorovi Fulgenciovi Batistovi si podľa neho zasluhujú uznanie a vo svete sa stretli zväčša s kladnou odozvou, v prípade Kuby sa však potvrdil historický zákon, že revolúcie vedú vo väčšine prípadov k vzniku autoritárskych štruktúr. Veľmi dôležité je preto súčasné úsilie otvoriť Kubu svetu, dodal Fischer.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 +2,438 Dnes Úmrtí 6,859 +84 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 25. februára 2021 - 11:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky