László Sólymos z Mostu – Híd: Ohlásil boj proti igelitovým taškám, chce ich vytlačiť zo Slovenska

  0
  László Sólymos, podpredseda strany Most-Híd (Autor: SITA)

  K aktivite ministra vyprovokoval aj fakt, že Slováci sa zatiaľ nenaučili triediť odpad. Priemerný Slovák vyseparuje len osem percent zo svojho komunálneho odpadu, prezentoval najnovší údaj od slovenských samospráv. Slovensko by ako členská krajina EÚ mala zvýšiť do roku 2020 mieru recyklácie odpadov na úroveň 50 percent.„Tieto iniciatívy sa nezrodili preto, lebo si myslíme, že nimi spasíme svet, ale preto, aby sme hľadali a verím tomu, že aj nachádzali spôsoby na zmenu na ceste k aktívnej ochrane životného prostredia každým občanom Slovenskej republiky,“ uviedol Sólymos s tým, že si je vedomý, že výsledky sa nedostavia hneď.

  Envirorezort už v lete predstavil legislatívny návrh na spoplatnenie igelitových tašiek v obchodoch. Ten je momentálne v pripomienkovaní, Sólymos ho chce do konca tohto roka predložiť na vládu. Okrem toho sa minister obrátil na obchodné reťazce a obchody s výzvou, aby prestali zákazníkom ponúkať igelitové tašky a sústredili sa na ekologickejšie alternatívy. „Dán minie za rok štyri igelitky, Slovák v priemere vyše 400,“ vysvetlil minister svoju aktivitu. „Preto som sa rozhodol, že sa okrem zákonodarných iniciatív obrátim na obchodné reťazce a obchody, aj na širokú verejnosť na Slovensku, aby sme spoločne proti igelitkám zabojovali,“ doplnil.

  Sólymos už neformálne hovoril s predstaviteľmi potravinových reťazcov. Tí deklarovali záujem zapojiť sa do projektu. Mená prvých, ktorí budú môcť využívať na svojich ekologických taškách zelené logo s názvom „Bez igelitiek“, chce envirorezort zverejniť v blízkej dobe. Sólymos neuviedol, koľko reťazcov sa má pridať, aby považoval projekt za úspešný. Bude rád, ak získa jeden či dva. Je však presvedčený, že ich bude viac.

  Projekt „Bez igelitiek“ je príkladom environmentálneho označovania výrobkov, ktoré na Slovensku ešte nie je veľmi známe, vysvetlil štátny tajomník ministerstva Norbert Kurilla. Envirorezort v stredu (23. 11.) organizuje práve o tejto téme okrúhly stôl s najväčšími znečisťovateľmi na Slovensku. „Chceli by sme im predstaviť výhody ekologického označovania produktov a viacej ch motivovať, aby sa do toho zapájali,“ vysvetlil Kurilla. „Máme totiž za to, že v tomto štádiu to nie je veľmi známa téma. Chýba lepšia informovanosť aj občanov, aj podnikateľskej verejnosti,“ upozornil.

  Okrem výzvy pre obchody Sólymos predstavil aj projekt Zeleného vzdelávacieho fondu a iniciatívu Tvoríme zelené Slovensko – Greeen Slovakia, ktoré by mali napomôcť ekologickejšiemu mysleniu. Nový fond bude zameraný na vzdelávanie detí a mládeže a bude podporovať malé projekty s cieľom budovať environmentálnu osvetu a povedomie. Minister je totiž presvedčený, že vzťah k životnému prostrediu je potrebné rozvíjať už u najmladšej generácie. Harmonogram výziev by malo ministerstvo zverejniť začiatkom budúceho roka.

  Tri samohlásky „e“ v názve iniciatívy Greeen Slovakia reprezentujú podľa Sólymosa efektivitu, ekológiu a edukáciu. Značka je určená pre aktivity smerujúce k zlepšeniu životného prostredia. Logo bude môcť použiť každý, kto sa zaregistruje na stránke ministerstva a splní podmienky. Minister má ambíciu ročne oceňovať najvýraznejšie a najnápadnejšie ekologické aktivity.

  - Reklama -