nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Kotlebova strana je podľa vašej definície štandardná, zaznelo dnes v diskusii

Kotlebova strana je podľa vašej definície štandardná, zaznelo dnes v diskusii

Poslanec Martin Poliačik zo SaS si nemyslí, že rokovací poriadok túto situáciu vyrieši. “Dvadsať minút je bohatý čas na cirkus, ale málo na poriadne odborné vystúpenie napríklad k rozpočtu,” uviedol Poliačik.

Šéf klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka hovorí v súvislosti so zmenou rokovacieho poriadku o snahe zavrieť opozícii ústa. Novela je navyše podľa neho protiústavná, čo naznačuje podľa jeho slov aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý právnu normu vetoval. 

“Nesúhlasím, rokovací poriadok neprináša obmedzenie slobody prejavu a slova,” reagoval Bernaťák, ktorý odmieta tvrdenia o okliešťovaní práv opozície. “Rokovací poriadok nie je na zatvorenie úst opozícii. Bude platiť aj pre opozíciu, aj pre koalíciu,” poznamenal.

Podľa Dušana Jarjabka zo Smeru-SD je hlavný problém slovenského parlamentu to, že tam niektorí poslanci vyzývajú na nedodržiavanie zákona. Narážal na lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča, ktorý povedal, že nebude rešpektovať novelu rokovacieho poriadku, ako ju prijala koalícia. “Toto je deštrukcia, chaos. Toto nie je cesta. Ak je aj zákon zlý, treba ho rešpektovať,” povedal.

Poliačik do istej miery súhlasí, nemieni obhajovať nedodržiavanie zákonov. “Len vravím, že rokovací poriadok toto nevyrieši,” zdôraznil s tým, že situácii by pomohlo, keby predsedovia parlamentu boli vyvážení a nenadržiavali jednej strane. Podľa Poliačika by potom možno nebolo treba meniť rokovací poriadok. Jarjabek sa nazdáva, že “rokovák” by mal byť ešte prísnejší, ako je.

Diskutéri sa dotkli aj otázky štandardných a neštandardných strán. Podľa Jarjabka štandardná strana musí mať členov, štruktúry, program aj ambície pôsobiť napríklad aj v komunálnych voľbách. Nestačí mať podľa neho štyroch členov či podchytené sociálne siete. Netvrdí, že neštandardné je automaticky zlé, ale s takými stranami sa podľa neho pre ich nevypočitateľnosť ťažko ide do koalície.

“Štandardnou stranou podľa vašej definície je aj strana pána Kotlebu. Má štruktúry, členov, veľmi sa chce zapájať na regionálnej úrovni a nemyslím si, že toto je niečo, čo chceme, aby sa tlačilo do slovenskej politiky,” reagoval Poliačik, podľa ktorého je otázka štandardnosti politických strán zástupná téma. Bol by rád, keby pre strany bola kritériom “nejaká základná príčetnosť”.

“Podľa nášho názoru nie je normálne, aby strana nemala nejaké regionálne štruktúry, resp. mala len štyroch členov. Rovnako nie je normálne, keď si niekto svojich voličov naháňa lacnými trikmi, emóciami, konečnými riešeniami,” zapojil sa Bernaťák. Domnieva sa, že pokiaľ takéto strany začnú vnikať do Národnej rady, budú destabilizovať spoločnosť. “A od toho je už len kúsok k anarchii a diktatúre,” doplnil.

Vašečku dojíma starostlivosť SNS o štruktúru a členov OĽaNO-NOVA. Bol by však rád, keby sa politici venovali riadnym témam, skutočným problémom ľudí. “Parlament sa takto zbytočne zahlcuje zástupnými témami. Takže ďakujem za starostlivosť, ale je to v našej réžii,” podotkol Vašečka, ktorý sa zas obáva, že SNS chce vplyv v RTVS a zasahovať do jej spravodajstva. “Pán Vašečka nemusí mať strach, že budeme ovplyvňovať spravodajstvo RTVS,” odpovedal Bernaťák. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 07:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky