Demokratická vzbura v USA, vzostup radikálov. Komentátor vysvetľuje, čo tento trend zastaví

    0
    Donald Trump (Autor: SITA)

    Na začiatok svojho komentára Dag Daniš objasňuje, že spoločnosť nie je chorá a netreba ju prevychovávať kampaňami. „Choré je dnes to, čo americkí novinári nazývajú establišment (vládnuce elity).“ Podľa jeho názoru výzva spočíva v niečo inom. „Tlačiť treba na radikálnu zmenu myslenia elít, ich politickej mentality a priorít, ktoré hlásajú,“ myslí si.

    Ako neskôr celú situáciu sumarizuje, v Amerike sa po vzore z Británie stala demokratická vzbura. „Väčšina sa vzbúrila proti vládnucej názorovej menšine,“ približuje Daniš a dodáva: „Elity, ktorých úlohou je zastupovať spoločnosť, zmizli. Zmenili sa na elitárov.“ Osudová rana establišmentu podľa jeho názoru prišla v podobe imigračnej krízy.

    Daniš vysvetľuje, že elitári si vytvorili vlastný imunitný systém. Každého, kto chcel preniknúť dnu a meniť pomýlené myslenie, vytlačili do kúta hanby, napríklad: „Chceš brániť národné záujmy? Si nacionalista. Odmietaš rozmach ilegálnej migrácie? Si xenofób. Nevítaš cudzincov? Si rasista. Útočíš na pravidlá politickej korektnosti? Si extrémista. Načúvaš ľuďom? Si populista…,“ vysvetľuje a dodáva, „áno, aj elitári sa zradikalizovali. V hlásaní svojej ´pravdy´ a v stíhaní nepriateľa. Len si to nepriznávajú.“

    Kto chcel túto blokádu prelomiť, musel sa zradikalizovať, vysvetľuje Daniš a podotýka, že to musel spraviť s podporou „ulice”, presne ako Johnson v Británii či Trump v Republikánskej strane. „Ak chcú Američania, Briti (či Európania) riešenia na potlačenie extrémizmu, potrebujú kampaň na zmenu myslenia elít. Nie kampaň na ich obranu,“ uzatvára

    - Reklama -