Šéfovia diplomacií EÚ sa kvôli voľbám v USA mimoriadne stretnú v Bruseli

  0
  Donald Trump (Autor: TASR)

  K mimoriadnym rokovaniam šéfov diplomacie dôjde deň pred každomesačným pravidelným zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.Dôvodom pre neplánované nedeľňajšie rokovanie ministrov je prekvapivé víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách.

  Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová ešte pred utorňajšími voľbami v USA uviedla, že “EÚ bude aj naďalej spolupracovať s USA”, aj v prípade výhry republikánskeho kandidáta. Po oznámení výsledkov volieb to potvrdila.

  “Väzby medzi EÚ a USA sú hlbšie než akékoľvek politické zmeny,” napísala Mogheriniová na svojom účte na Twitteri. Bola vôbec prvou európskou političkou, ktorá zareagovala na Trumpovo víťazstvo vo voľbách.

  Snahu o vytýčenie kontúr ďalšej európsko-americkej spolupráce s administratívou Donalda Trumpa dnes prejavili aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk. V spoločnom liste pozvali budúceho prezidenta USA do Európy na summit EÚ-USA, na ktorom by obe strany chceli zadefinovať podobu vzájomných vzťahov na najbližšie štyri roky.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu