sobota, 19 septembra, 2020
8.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Aspoň vie, kde leží Česká republika, komentoval premiér Sobotka triumf Trumpa

Aspoň vie, kde leží Česká republika, komentoval premiér Sobotka triumf Trumpa

“Občania v USA demokraticky zvolili zmenu. Rešpektujeme to a berieme to pragmaticky. Trump, na rozdiel od niektorých predchodcov, aspoň vie, kde leží ČR,” napísal premiér v reakcii na výsledok amerických prezidentských volieb a poukazoval pritom na Trumpovu bývalú manželku Ivanu Trumpovú (rodenú Zelníčkovú), ktorá sa narodila v Československu a s ktorou má tri deti – dvoch synov a dcéru.

Sobotka zároveň Trumpovi zablahoželal k zvoleniu za prezidenta USA. Vyjadril tiež nádej, že pod Trumpovým vedením budú Spojené štáty naďalej spoľahlivým partnerom a spojencom.

Sobotka spomenul aj ostrú predvolebnú kampaň v USA. Podľa neho Trump stavil na agresívny populizmus, zhromaždil protestné hlasy sprava aj zľava.

Najťažšie bude prekonať rozdelenosť americkej spoločnosti

“Najťažšie bude teraz prekonať vzniknutú rozdelenosť americkej spoločnosti,” dodal český premiér.

Šéf českej diplomacie Zaorálek uviedol, že Trump prináša do politiky nové pohľady. Víťazovi volieb zablahoželal a dodal, že sa začína nová etapa vzťahu medzi ČR a USA. Zaorálek pripomenul aj hodnoty, ktoré majú obe krajiny spoločné, a fakt, že USA sú pre Česko najväčším trhom mimo EÚ.

Vicepremiér Andrej Babiš charakterizoval Trumpovo zvolenie ako prekvapenie. Pripomenul jeho agresívnu rétoriku v kampani a aj skutočnosť, že v prvom prejave po zvolení ju zmiernil. Zdôraznil tiež Trumpov postoj k migrácii, ale dodal, že mu treba dať šancu.

Don't worry, Amerika

Babiš uviedol pre český denník Právo: “Sociológovia a politológovia dosť podcenili Američanov, ktorí už majú dosť zavedeného systému klientelizmu, z ktorého žije úzka skupina politikov a lobistov. Že už majú dosť korupcie a starých poriadkov.”

Podľa Babiša si Američania voľbou Trumpa vyžiadali zmenu. Vicepremiér tiež dúfa, že nový prezident USA pomôže EÚ vyriešiť problém migrácie ukončením konfliktu na Blízkom východe.

Český minister kultúry Daniel Herman povedal: “Keď Kolumbus objavil Ameriku, mala Praha už vyše 140 rokov svoju univerzitu. Európa už toho veľa zvládla. Tak, don't worry, Amerika, sme s tebou.”

Minister obrany Martin Stropnický sa vyjadril diplomaticky: “Demokraticky zvolenému prezidentovi sa patrí zablahoželať. Na hodnotenie je asi trochu skoro. Myslím, že ešte nezačal…”

Podľa dnešných slov hovorcu českej prezidentskej kancelárie Jiřího Ovčáčka “normálni Američania” ukázali, ako sa dá poraziť “mocenský konglomerát klamárskych médií a nadutej pseudoelity”.

“Lož a nenávisť sa dá poraziť… Dokážme aj my v roku 2018, že sme schopní poraziť súdržnosť médií a tzv. elít,” dodal Ovčáček, ktorého citoval portál Novinky.cz.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Trump ponúkol Assangeovi milosť. Podmienkou je uviesť zdroj uniknutých emailov

Advokátka zakladateľa webovej stránky WikiLeaks v piatok na londýnskym súde uviedla, že jej klient Julian Assange dostal od USA ponuku, ktorá by...

Akcia Contract: Dvojicu, ktorá chcela podplatiť štátneho tajomníka, budú stíhať väzobne

Dvojica osôb, ktorá sa snažila podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka, bude stíhaná väzobne. Rozhodol o tom...

V Dubline platia od soboty prísnejšie opatrenia

Írska vláda zavedie v Dubline od soboty nové obmedzenia z dôvodu znepokojenia z prudkého nárastu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informovala na svojej webovej...

Odveta. Bielorusko je pripravené uvaliť sankcie na niektorých európskych predstaviteľov

Bielorusko je pripravené uvaliť sankcie na niektorých predstaviteľov európskych organizácií a krajín ako odvetu za sankcie Európskej únie proti bieloruským činiteľom, uviedol...

Madrid opätovne zavedie tzv. lockdown

Madridská regionálna vláda sa v piatok opätovne rozhodla zaviesť v regióne hlavného mesta Španielska plošné karanténne opatrenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu....

Ekonóm Šebo: Čo je zvýhodňovanie veriteľa? Ak niekomu vrátite pol milióna a druhému nič…

Arca Capital? „Ťažko povedať, skadiaľ peniaze pritekali a do ktorej spoločnosti čo kto poskytol,” hovorí pre ParlamentnéListy.sk ekonóm Ján Šebo. Keďže ľudia riešia...

Kosovo udelilo Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine

Kosovo v piatok udelilo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine za sprostredkovanie mierových rozhovorov medzi Kosovom a Srbskom....
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,256 Úmrtí 39 Uzdravení 3,390 Infikovaných 2,827 Last updated: 19. septembra 2020 - 08:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky