utorok, 26 januára, 2021
-0.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Liberáli majú plán až do roku 2024. Máme tri hodnoty - ...

Liberáli majú plán až do roku 2024. Máme tri hodnoty – sloboda, solidarita a zdravý rozum, hlási hrdo Sulík

 “SaS jej hodnotová strana. Od vzniku máme jasne stanovené tri hodnoty – sloboda, solidarita a zdravý rozum. Vytvorili sme posolstvo, kde je napísané, čo chceme robiť. Je to naša DNA. Na základe našich hodnôt a posolstva vznikla vízia SaS do roku 2024,” vysvetlil Sulík.

Podľa jeho slov ide o akési ohraničenie priestoru, v ktorom sa má nachádzať predvolebný program SaS. “Bolo by dobré, keby všetky politické strany predstavili svoju víziu, aby voliči videli, kam sa daná strana bude uberať, ak jej dajú svoj hlas,” myslí si.

Vízia SaS vychádza podľa Sulíka z piatich trendov. Prvým z nich je výrazná zmena demografie obyvateľstva. “Stúpne počet dôchodcov. To bude vyžadovať zásadnú reformu odvodového systému tak, aby boli zabezpečené dôchodky,” podčiarkol Sulík.

Druhým trendom je, že najbližšie desaťročia bude bezpečnosť dôležitejšia ako ekonomika. V rámci tretieho trendu SaS očakáva, že starí lídri EÚ budú pokračovať v ďalšej a ďalšej integrácii, čo sa posilní po tom, ako Veľká Británia vystúpi z EÚ. “Štvrtým trendom je posilnenie extrémizmu. “To, čo dnes nazývame extrémizmom, ním prestane byť, lebo mainstreamoví politici ignorujú skutočnú vôľu voličov. Extrémne sily budú narastať, čo je veľké nebezpečenstvo,” varoval líder SaS. Ako piaty trend pomenoval pokračovanie krízy eura.

Na základe týchto piatich trendov SaS zostavila osem rovnocenných priorít, ktoré chce presadzovať v budúcej vládnej koalícii. “Prvou prioritou je, že Slovensko má byť sebavedomý člen EÚ a NATO. Sme jasne za členstvo, ale SR musí obhajovať svoje záujmy,” povedal Sulík. Druhou prioritou je boj za spravodlivosť a boj proti korupcii, treťou zásadná reforma odvodov najmä v súvislosti s demografickou krízou a štvrtou štíhly, efektívny a vyrovnane hospodáriaci štát.

Medzi priority SaS ďalej patria kvalitné školstvo, fungujúce zdravotníctvo, riešenie rómskej problematiky a výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia. Na otázku, prečo medzi prioritami liberálnej strany nie je explicitne uvedené posilňovanie osobných slobôd, Sulík odvetil, že sloboda jednotlivca je základnou hodnotou SaS. “Vždy keď je možnosť, tak sa snažíme mieru osobnej slobody zvýšiť, je to podstatná časť nášho programu. Vízia hovorí o tom, čo sú naše priority. V tomto období do roku 2024 považujeme za dôležitejšie riešiť týchto osem priorít, ale neznamená to, že nebudeme riešiť nič iné,” deklaroval.

S kým chce SaS tieto priority po voľbách presadzovať, považuje Sulík za predčasnú otázku. “Oveľa dôležitejšie je povedať voličom, čo chceme robiť. Je dôležité, ako SaS vo voľbách skončí, ako silní budeme a aké strany v parlamente budú. Deň po voľbách vieme povedať, ako si predstavujeme spoluprácu,” uistil Sulík a zapakoval, že jeho strana vylučuje zo spolupráce Smer-SD a ĽSNS.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 26. januára 2021 - 09:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky