Taliansko sa vyhráža: Ak Slovensko a ďalší nezoberú migrantov, nedostanú peniaze

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: TASR)

  Renzi to nemá po uplynulých týždňoch ľahké s náporom migrantov a ešte ťažšie obdobie talianskeho premiéra ešte len čaká. Začiatkom decembra bude v Taliansku referendum o ústavných zmenách a prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Taliani vládne plány odmietnu. Premiér však spojil svoje ďalšie pôsobenie na čele vlády s úspechom referenda a nie je preto jasné, či bude Renzi vo svojej pozícii aj po decembrovom všeľudovom hlasovaní.

  Vo svojich hádkach s Bruselom o taliansky rozpočet, ktorý sa EÚ nepozdáva, Renzi vytiahol do boja migračnú kartu a hrozí, že zablokuje návrh rozpočtu celej Únie. „Ak krajiny východnej Európy, ktoré rastú s pomocou našich peňazí, neotvoria dvere migrantom, ako bolo dohodnuté, potom budeme vetovať budúci európsky rozpočet,“ vyhlásil taliansky premiér.

  Návrh rozpočtu pre celú Európsku úniu na roky 2021 až 2027 by mal byť hotový do konca budúceho roka. Taliansko fakticky nemá žiadne právo veta v prípade jeho schvaľovania, ale pri jeho prijímaní Brusel vždy čaká na odsúhlasenie vo všetkých členských krajinách EÚ. Taliansky premiér Renzi opakovane žiada Úniu o rozpočtovú výnimku takmer štyroch miliárd eur v súvislosti s veľkým počtom migrantov, ktorí zaťažujú taliansky rozpočet.

  Celý text v angličtine nájdete TU.

  - Reklama -