Slučka sa sťahuje. Venezuelský parlament začína konať proti prezidentovi krajiny

  0
  Venezuelský prezident Nicolas Maduro (Autor: SITA)

  Líder vládnucich socialistov má na základe tohto rozhodnutia už na budúci týždeň odpovedať na otázky Národného zhromaždenia, v ktorom má prevahu opozícia, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa vyhlásenie, zverejnené po utorňajšej mimoriadnej schôdzi tejto komory.

  Venezuelský najvyšší súd však ešte v januári označil všetky rozhodnutia Národného zhromaždenia za neplatné, kým nebudú z jeho radov vylúčení traja politici obvinení z volebného podvodu.

  Samotný Maduro výsledok utorňajšej schôdze parlamentu odsúdil s tým, že “nedovolí parlamentný puč a pravicoví politici všade by to mali chápať”.

  Venezuela zápasí s nedostatkom potravín a vysokou infláciou, ako aj s politickou krízou, ktorá pretrváva odvtedy, ako opozícia koncom vlaňajška zvíťazila v parlamentných voľbách – vláda si však ponechala kontrolu nad armádou či najvyšším súdom. Obe strany si navzájom pripisujú zodpovednosť za chaos.

  Najvyšší volebný orgán minulý týždeň pozastavil proces, ktorý má viesť k vypísaniu referenda o odvolaní Madura. Vláda a opozícia sa medzitým dohodli na vzájomných rokovaniach, ktoré sa majú začať v nedeľu na venezuelskom ostrove Margarita.

  Prívrženci opozície plánujú na dnes ďalšie masové demonštrácie proti Madurovi.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu